Na czym polega zabieg Credego? Na czym polega zabieg Credego?/ Zdjęcie: iStock

Na czym polega zabieg Credego?

Zabieg Credego – podawanie noworodkowi specjalnego roztworu, by ochronić go przed zakażeniem – należy do standardów opieki okołoporodowej w Polsce od ponad 100 lat. Co to jest zabieg Credego i po co się go wykonuje?

Spis treści:

Co to jest zabieg Credego u noworodków?

W 1880 roku doktor Carl Crede postanowił zakraplać noworodkom oczy 2 proc. roztworem azotanu srebra. Działanie to miało zapobiec powikłaniom bakteryjnego zapalenia spojówek u noworodków, bardzo często kończącego się ślepotą u małych dzieci. Do standardów opieki okołoporodowej zabieg Credego został włączony na terenie Polski w 1933 roku. 

Zabieg Credego polega na przetarciu powiek noworodka sterylnym gazikiem, a następnie zakropleniu do worka spojówkowego 1 proc. roztworu azotanu srebra. Zamiast wspomnianego roztworu możliwe jest również użycie 1 proc. maści zawierającej tetracyklinę lub 0,5 proc. maści zawierającej erytromycynę. Zabieg Credego u noworodków to jedna ze standardowych procedur wykonywanych zaraz po urodzeniu dziecka. Oprócz niego personel medyczny podaje noworodkowi również witaminę K, zapobiegającą powikłaniom krwotocznym, przeprowadza szczepienie przeciwko WZW typu B, a także ocenia stan noworodka w skali Apgar.

Kiedy wykonuje się zabieg Credego?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy wykonuje się zabieg Credego i czy jest on niezbędny w przypadku każdego dziecka. Zabieg Credego wykonywany jest zaraz po urodzeniu maluszka. Zważywszy na fakt, że jego wykonanie znajduje się w standardach medycznych, rodzice nie mogą odmówić jego wykonania. Co więcej, jest to zabieg wykonywany w przypadku każdego noworodka, bez względu na to, czy matka zakażona była dwoinką rzeżączki, czy też nie.

Choroby weneryczne w ciąży - przyczyny i skutki

Polecamy

Choroby weneryczne w ciąży - przyczyny i skutki

Choroby przenoszone drogą płciową nie dotyczą tylko osób często zmieniających partnerów seksualnych. Z uwagi na możliwe powikłania każda przyszła mama jest badana na niektóre choroby weneryczne. Jak wykryć i leczyć choroby weneryczne w ciąży?

Czytaj

Jak wygląda zabieg Credego?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, zabieg Credego współcześnie polega na zakropleniu 1 proc. roztworu azotanu srebra do worka spojówkowego dziecka po wcześniejszym przemyciu powiek jałowym gazikiem. Bardzo ważne jest, aby po wykonanej aplikacji nie przemywać oczu dziecka solą fizjologiczną, gdyż działanie takie skutkować może m.in. wytrąceniem się chlorku srebra. 

To, jak wygląda zabieg Credego, zależy również od tego, jakiego środka bakteriobójczego używa się w danym szpitalu. W celu wykonania tej procedury możliwe jest użycie również maści zawierającej 1 proc. tetracykliny lub 0,5 proc. erytromycyny. Wielu rodziców boi się przeprowadzenia zabiegu z uwagi na ryzyko wystąpienia chemicznego podrażnienia spojówek. Warto jednak zaznaczyć, że potencjalne skutki powikłanego rzeżączkowego zapalenia spojówek niosą ze sobą znacznie większe zagrożenie dla dziecka.

Po co się robi zabieg Credego?

Zabieg Credego docelowo ma zapobiegać rozwojowi rzeżączkowego zapalenia spojówek u dzieci. Do zakażenia dochodzi najczęściej w trakcie porodu, kiedy dziecko przechodząc przez kanał rodny, może zakazić się znajdującą się tam bakterią. 

Dwoinka rzeżączki to patogen przenoszony drogą płciową wywołujący u osób dorosłych chorobę o tej samej nazwie. Narządy moczowo-płciowe to jednak niejedyne miejsce, gdzie bakteria może się namnażać. W medycynie znane są przypadki rzeżączkowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy też właśnie rzeżączkowego zapalenia spojówek u noworodków. 

W przypadku kobiet ryzyko transmisji patogenu przy jednorazowym stosunku pochwowym ocenia się na 6090 proc. Co więcej, niekiedy zakażenie rzeżączką pozostaje bezobjawowe, co powoduje, że kobieta nie jest świadoma bycia nosicielką dwoinki i pomimo znanego skutecznego leczenia antybiotykoterapia nie zostaje wprowadzona. Stosunek płciowy to jednak niejedyny sposób na zakażenie, gdyż może do niego dojść również na skutek używania np. jednego ręcznika czy gąbki z osobą zakażoną. Do objawów, które występują w przypadku rzeżączki należą:

  • upławy,
  • zaburzenia miesiączki,
  • obfita menstruacja,
  • ból przy oddawaniu moczu.

W przypadku mężczyzn najczęstszym objawem jest ropny wyciek z cewki moczowej.

Choroby weneryczne to w naszym społeczeństwie nadal temat tabu. Ich diagnostyka w przypadku przebiegu bezobjawowego jest trudna, natomiast z problemem tym rzadko kiedy ludzie udają się do lekarza, co zauważalne jest szczególnie w przypadku mężczyzn. Mimo to, potencjalne zakażenie noworodka prowadzić może do powikłanego zapalenia spojówek, które skutkuje niekiedy trwałą ślepotą u dziecka. Zabieg Credego nie ma więc na celu stygmatyzacji osób chorych i nie jest on wykonywany tylko w przypadku dzieci kobiet podejrzewanych przez personel medyczny o nosicielstwo rzeżączki. Zakażenie chorobą przenoszoną drogą płciową może dotyczyć każdego. Zabieg Credego ma na celu natomiast uchronić maluszka przed poważnymi konsekwencjami.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź