Mata dla niemowlaka - jak wybrać najlepszą? / istock Mata dla niemowlaka - jak wybrać najlepszą? / istock

Mata dla niemowlaka – jak wybrać najlepszą?

Miejsce do zabawy, przekładania się z pleców na brzuch, pełzania, siadania, raczkowania… Maty są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ułożone na nich dziecko na pewno nie zrobi sobie krzywdy, a kolorystyka zachęci je do kreatywności. Jak duża powinna być mata dla niemowlaka? Czym różni się mata z pałąkiem od sensorycznej?

Spis treści:

Po co mata dla niemowlaka?

Mata dla niemowlaka, w zależności od modelu i dołączonych zabawek, może pełnić wiele funkcji: 

 • Sensoryczna mata dla niemowlaka sprawia, że dziecko chętniej leży na brzuszku – wydłuża się więc czas spędzany w tej formie. Zabawa na macie również zachęca malucha do unoszenia głowy.
 • Mata dla niemowlaka wspomaga kontrolowanie ruchów ręki, koordynację wzrokowo-ruchową oraz doskonalenie sprawności ruchowej.
 • Mata z pałąkiem, czy też pałąkami, na których zawieszone są zabawki, pozwala snuć opowieści, a przez to uczy malucha rozumienia zależności przyczyna – skutek.
 • Mata dla niemowlaka rozwija wszystkie zmysły dziecka. Obecne w niej kolorystyka i dźwięki skupiają jego uwagę, a nierzadko dołączone muzyczne zabawki są dodatkową atrakcją.

Nie należy zapominać, że mata z zabawkami dla niemowlaka cieszy (nie tylko) oczy – zarówno malca, jak i rodzica. Połączenie aktywnego rozwoju ruchowego z radością odkrywania i poznawania świata sprawia, że przy poszukiwaniu prezentu dla malucha mata dla niemowlaka to bardzo dobry wybór.

Gdzie położyć matę dla niemowlaka?

Wybór miejsca na matę dla niemowlaka zależy przede wszystkim od jego wieku. Dla niemowlęcia, które dopiero zaczyna korzystać z zabawki, wystarczająca będzie jej własna przestrzeń. Jeśli jednak w domu mamy malca, który powoli zaczyna pełzać czy siadać, warto rozwinąć przestrzeń maty i zadbać o to, by w jej otoczeniu maluch miał do dyspozycji dodatkowe zabawki i bezpieczne podłoże. Trzeba też zwrócić uwagę na bliskość elementów niekoniecznie wskazanych dla brzdąca, np. posłania psa czy komody z narożnikami. Lepiej również nie rozkładać maty blisko okna balkonowego, od którego czasem wieje. 

Warto położyć matę tak, by jak najmniej przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu rodziny, a jednocześnie można było z różnych miejsc domu zobaczyć, co robi na niej maluch.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt – jakie wybierać?

Polecamy

Zabawki sensoryczne dla niemowląt – jakie wybierać?

Zabawki sensoryczne pozwalają rozwijać zmysły dziecka już od jego narodzin. Dzięki materiałom o ciekawych fakturach, z szeleszczącymi elementami, lusterkami, gryzakami, dziecko bada i poznaje świat. Jakie zabawki sensoryczne będą najlepsze dla niemowlaka, a jakie dla 2-3-latka? Podpowiadamy!

Czytaj

Jaką matę dla niemowlaka wybrać?

Wielość produktów dostępnych na rynku przyprawia o zwrot głowy, ale istnieje kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem maty z zabawkami dla niemowlaka.

 • Kształt – w ofertach sklepów z akcesoriami dla dzieci znaleźć można maty dla niemowlaka w różnych kształtach – kwadratowe, okrągłe i prostokątne. Wybór tak naprawdę zależy od osobistych preferencji oraz ewentualnie miejsca w mieszkaniu.
 • Styl – na rynku znaleźć można maty tematyczne (np. łąka lub sad) oraz w określonym stylu, np. glamour. 
 • Grubość – warto wybrać matę na tyle grubą, żeby maluch podczas zabawy czuł się wygodnie. Pamiętajmy, że bardzo często rozkładamy ją bezpośrednio na podłodze, więc dodatkowym atutem będą elementy antypoślizgowe. 
 • Akcesoria – mata z pałąkiem lub pałąkami umożliwia doczepienie zabawek lub dodatkowych elementów wedle uznania lub potrzeby. Dla niemowlęcia nawet apaszka lub koraliki mamy stanowić mogą niezwykłą atrakcję. 
 • Niebanalne rozwiązania – na rynku dostępne są maty, które mają zawijane brzegi. Ich podniesienie sprawia, że zabawki, którymi malec bawi się na macie, nie uciekną poza nią. Jeśli zabieramy taką matę w plener, to też ochrona dziecka choćby przed łaskoczącą go trawą.

Jak duża mata dla niemowlaka?

Rozmiar większości mat oscyluje wokół metra – w przypadku kwadratowych długość boku wynosi metr lub mniej, w przypadku kolistych mówimy o metrowej średnicy. Taka mata jest na tyle mała, by bez problemu można było rozłożyć ją w małym mieszkaniu, a jednocześnie na tyle duża, że dziecko szybko z niej nie wyrasta.  

Można także znaleźć maty zdecydowanie większe, o długości boku nawet 140 cm. Jeśli mamy w domu miejsce lub jesteśmy szczęśliwymi rodzicami bliźniąt, może to być ciekawe rozwiązanie. 

Warto także zwrócić uwagę na to, jak duża jest mata po złożeniu. Jeśli zajmuje niewiele miejsca, zadecydowanie chętniej będziemy ją pakować i zabierać ze sobą na wycieczki w plener, do znajomych czy do dziadków. 

Z jakiego materiału mata dla niemowlaka?

Przy wyborze maty dla niemowlaka ważna jest tkanina, z jakiej została ona wykonana. Co konkretnie należy wziąć pod uwagę?

 • Zróżnicowanie kolorów i faktur, które będą pomocne w stymulowaniu zmysłów malucha.
 • Bezpieczeństwo wykorzystanych materiałów potwierdzone stosownymi certyfikatami.
 • Ich delikatność, aby po dotknięciu maty buzią skóra malucha nie była podrażniona.

Mata dla niemowlęcia powinna ponadto być wodoodporna. Dziecko bawiące się na macie, zwłaszcza w okresie ząbkowania, może mocno się ślinić. Może także przemoczyć pieluszkę. Dobrze więc, aby była możliwość wyczyszczenia maty.

Mata z zabawkami dla niemowlaka

Wiele mat jest wyposażonych w wiszące gadżety. Można kupić taką w tematyce dna morza, oceanu, lasu i jego mieszkańców lub zwierzątek na wsi. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby gotowe zestawy uzupełnić nowymi zabawkami – kupnymi lub wykonanymi własnoręcznie. 

Mata z pałąkiem

Wiele mat dostępnych na rynku wyposażonych jest w pałąk lub pałąki umożliwiające zaczepienie zabawek nad leżącym na nich bobasem. Regulowane pałąki dają możliwość dostosowania maty do zmieniających się potrzeb i możliwości dziecka. 

Dodatkowo niejednokrotnie wyposażone są w tzw. przesuwane pierścienie, ułatwiające przemieszczanie zabawek na pałąkach. Dzięki nim możliwe jest umiejscowienie ich w taki sposób, aby jak najlepiej stymulować i wspierać rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej malucha. 

Sensoryczna mata dla niemowlaka

Część mat dla niemowląt wyposażona jest w elementy sensoryczne. To między innymi:

 • kolorowe wstążeczki i tasiemki,
 • gumowe elementy o zróżnicowanych strukturach,
 • lusterko dziecięce,
 • woreczki z różnymi wypełnieniami.

Maluch, leżąc na sensorycznej macie, ma szansę sięgać rękami, nogami i buzią do zawieszonych zabawek, smakować je, poznawać różne struktury materiału.

Jak czyścić matę dla niemowlaka?

Zachowanie maty w czystości to konieczność – leży ona zazwyczaj na podłodze, ma więc przynajmniej częściowy kontakt z niezbyt czystym podłożem. Sposób jej czyszczenia zależy od materiału, z którego jest wykonana. Na metce znajdziemy szczegółową instrukcję. Wiele modeli można po prostu wyprać w pralce. Informacje o temperaturze i sposobie prania także znajdziemy na metce. Warto od razu szukać takiej maty, by nie było konieczności korzystania z pralni.

  Sprawdź powiązane tematy