Jakie badania zrobić profilaktycznie dziecku? / AdobeStock

Jakie badania zrobić profilaktycznie dziecku?

Wszyscy doskonale znamy powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tą zasadą powinno się kierować zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci, które także wymagają odpowiedniej profilaktyki zdrowotnej. Dowiedz się, jak dbać o zdrowie dziecka i jakie są podstawowe badania profilaktyczne.

Spis treści:

Jak dbać o zdrowie dziecka?

O zdrowie dziecka należy dbać już od pierwszych dni jego życia. Do szeroko pojętej profilaktyki należą szczepienia, podanie witaminy K po porodzie czy np. suplementacja witaminy D. Informacje dotyczące zasad dbania o zdrowie dziecka dostarczane są w zaleceniach i rekomendacjach pediatrów oraz towarzystw naukowych.

Poza profilaktyką, bardzo ważne jest zapewnienie dziecku dobrze zbilansowanej diety dostarczającej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przygotowując posiłki dla maluchów powinno się unikać konserwantów i soli. Istotna jest także regularna aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu, nawet przy niepogodzie. Dziecko nabywa odporności podczas kontaktu z rówieśnikami. Jeśli chcesz, żeby nie chorowało, zadbaj także o jego prawidłowy sen.

Badania profilaktyczne – jakie wykonywać?

Nie ma konkretnych rekomendacji dotyczących obowiązkowych badań profilaktycznych u dzieci. Mimo to pediatrzy zalecają, aby raz w roku lub raz na 2 lata wykonywać podstawowe profilaktyczne badania krwi, takie jak morfologia czy poziom glikemii. Dzięki temu można wykryć np. cukrzycę czy nowotwory układu krwiotwórczego jeszcze przed wystąpieniem objawów ogólnych. Zwiększa to szansę na wyleczenie, szczególnie w przypadku chorób onkologicznych.

Do badań profilaktycznych u dzieci zaliczyć można również tzw. bilanse – kompleksowe przeglądy mające na celu kontrolę rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka, a także – dzięki siatkom centylowym – możliwość oceny rozwoju dziecka w stosunku do jego rówieśników.

Wśród badań profilaktycznych wymienia się także pomiar ciśnienia tętniczego, badanie słuchu czy postawy. Wskazane jest także, aby chociaż raz wykonać u niemowlęcia kontrolne badanie USG jamy brzusznej, które pozwoli ocenić potencjalne nieprawidłowości.

Jak przebiega badanie słuchu u dziecka

Polecamy

Jak przebiega badanie słuchu u dziecka

Badanie słuchu u dziecka to ważny element profilaktyki zdrowego rozwoju. W Polsce wszystkie noworodki mają wykonywane przesiewowe badanie słuchu na koszt NFZ. Badanie słuchu u dziecka jest bezbolesne i nieinwazyjne. Wyjaśniamy, jak przebiega, na czym polega i do jakiego lekarza wybrać się na badanie słuchu.

Czytaj

Gdzie zgłosić się, aby wykonać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne dzieci wykonywane są w przychodniach POZ. Najlepiej, aby dzieckiem opiekował się jeden lekarz pediatra, który będzie znał dziecko i historię jego chorób. Rodzice powinni pilnować terminów szczepień i bilansów. Ciągle jeszcze niewiele jest w Polsce przychodni, które zapraszają na badania telefonicznie czy listownie. Niektóre badania profilaktyczne wykonywane są również w szkołach, tam gdzie znajdują się gabinety lekarskie. O konieczności wykonania niektórych badań z pewnością przypomni również lekarz zajmujący się na co dzień dzieckiem. To od jego rekomendacji będzie zależeć wykonanie np. szczepienia.

Jak interpretować wyniki badań profilaktycznych i co zrobić w przypadku nieprawidłowych wyników?

Wyniki badań zleconych przez lekarza zawsze powinien oceniać specjalista. Zwraca on uwagę nie tylko na opis badania czy uzyskane wartości, ale też odnosi je do stanu klinicznego oraz wieku dziecka. Rodzice, nie posiadając medycznego wykształcenia i bazując czasami na niesprawdzonych informacjach, mogą wysnuć nieprawidłowe wnioski i zdecydować się na dalszą diagnostykę, która nie zawsze jest konieczna.

Z tego powodu wynik, bez względu na to, jaki jest, powinien zostać oceniony przez lekarza, który w razie potrzeby skieruje dziecko na dalsze badania lub zaleci ponowną kontrolę. Samodzielne interpretowanie wyników wywołuje najczęściej niepotrzebne nerwy i stres.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź