Jak przebiega badanie słuchu u dziecka/fot. Getty Images Jak przebiega badanie słuchu u dziecka/fot. Getty Images

Jak przebiega badanie słuchu u dziecka

Badanie słuchu u dziecka to ważny element profilaktyki zdrowego rozwoju. W Polsce wszystkie noworodki mają wykonywane przesiewowe badanie słuchu na koszt NFZ. Badanie słuchu u dziecka jest bezbolesne i nieinwazyjne. Wyjaśniamy, jak przebiega, na czym polega i do jakiego lekarza wybrać się na badanie słuchu.

Spis treści:

Dlaczego dzieciom bada się słuch?

Słuch to jeden ze zmysłów, dzięki któremu dzieci intensywnie poznają świat i mogą się prawidłowo rozwijać. Już od pierwszych chwil życia bodźce dźwiękowe są cennymi informacjami o otaczającej rzeczywistości. Ubytek słuchu zaburza prawidłowy rozwój dziecka, dlatego tak ważne jest, by mieć pewność, że ze słuchem noworodka jest wszystko w porządku.

Rodzice często zastanawiają się, jaki lekarz przeprowadza badanie słuchu u dziecka. W celu rozpoznania wady słuchu można wybrać się do pediatry, który skieruje do odpowiedniego specjalisty. Badanie słuchu najczęściej przeprowadza protetyk słuchu.

W poradniach audiologicznych badanie słuchu u dziecka przeprowadzane jest z udziałem logopedy i psychologa dziecięcego. W ten sposób diagnozuje się nie tylko wady słuchu czy kłopoty z rozwojem mowy, ale również autyzm, mutyzm, dysfagię czy logofobię.

Badanie słuchu u dziecka – kiedy?

Pierwsze badanie słuchu u dziecka wykonuje się za zgodą rodziców zaraz po urodzeniu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym wszystkie noworodki mają wykonywane przesiewowe badanie słuchu. To bardzo ważne i potrzebne badanie. Daje możliwość wykrycia neurologicznych wad słuchu już od początku.

Jeśli badanie słuchu wykonane zaraz po urodzeniu nie przyniesie niepokojących wyników, kolejnym momentem w życiu dziecka, w którym rodzice powinni obserwować malucha pod kątem rozwoju słuchu, to czas, gdy dziecko uczy się mówić, czyli między pierwszym a drugim rokiem życia. Brak prawidłowego postępu w tym zakresie może oznaczać kłopoty ze słuchem.

Jeśli dziecko nie uczy się nowych wyrazów, nie powtarza za rodzicami sylab lub wcale nie mówi, rodzice powinni zgłosić się do pediatry lub logopedy oraz wykonać badanie słuchu u dziecka. Warto też przeanalizować, czy dziecko nie doznało urazu głowy w tym okresie, nie przechodziło choroby autoimmunologicznej lub innej jednostki chorobowej, która mogłaby spowodować ubytek słuchu. Dziecko, gdy nie słyszy, nie nauczy się mówić, dlatego badanie słuchu w takich okolicznościach jest bardzo ważne. Logopeda też nic nie zdziała, jeśli dziecko nie słyszy – wyjaśnia Alicja Sapała-Smoczyńska, pediatra.

Ocenę odpowiedniego rozwoju mowy powinien przeprowadzić również lekarz pediatra podczas bilansu. U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym niepokojące objawy najczęściej dostrzegają rodzice. Należą do nich: zwiększanie głośności podczas oglądania bajki, brak reakcji na własne imię, gdy dzieci wykonują coś w skupieniu. Częstą przyczyną problemów ze słuchem u kilkulatków jest przerost trzeciego migdałka oraz wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Starsze dzieci same potrafią zwrócić uwagę, że coś się dzieje z ich słuchem. Badanie słuchu można przeprowadzić w każdym wieku.

Jak wygląda badanie słuchu u dziecka?

Wyróżniamy dwa rodzaje ubytków słuchu – nerwowy oraz czuciowy – dlatego wykonuje się różne badania słuchu. Za głuchotę nerwową odpowiedzialne są inne struktury anatomiczne niż w przypadku głuchoty czuciowej.

Badanie słuchu jest nieinwazyjne, nie sprawia trudności żadnemu dziecku, nawet maluchom, które nie rozumieją jeszcze, co się dzieje. Badanie słuchu u dziecka trwa krótko, około 3-4 minut jedno ucho. Wykonywane jest za pomocą sprzętu przypominającego otoskop – wyjaśnia Alicja Sapała-Smoczyńska.

Badanie audiometryczne

Badanie to jest najczęściej wykonywanym badaniem słuchu u dzieci. Są trzy rodzaje audiometrii: tonalna, impedancyjna oraz słowna. 

  • Audiometria tonalna 

To jedno z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych badań słuchu. Dzięki niemu można ocenić, jakie najcichsze dźwięki słyszy pacjent oraz gdzie zlokalizowana jest przyczyna niedosłuchu (w uchu środkowym, wewnętrznym, czy na dalszych odcinkach drogi słuchowej).

  • Audiometria impedancyjna

To badanie ciśnienia w uchu środkowym. 

  • Audiometria słowna 

Jest uzupełnieniem badania audiometrycznego tonalnego. Stosowana do oceny rozumienia ludzkiej mowy przez pacjenta. Badanie audiometryczne pozwala stwierdzić, jaki jest rodzaj oraz stopień ubytku słuchu, a także czy występuje niedosłuch odbiorczy czy przewodzeniowy.

Badanie tympanometryczne

Tympanometria to nieinwazyjne i bezbolesne badanie ucha środkowego. Polega ono na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Wynik badania słuchu u dziecka zilustrowany jest za pomocą krzywych, które obrazują próg słyszenia. Audiogram, czyli wynik badania słuchu, powinien składać się z dwóch krzywych – dla lewego oraz prawego ucha. Norma słyszenia wynosi 0–25 dB – oznacza brak ubytków słuchu i pełne słyszenie szeptu. Wynik 26–40 dB oznacza małe uszkodzenie słuchu, 41–60 dB to umiarkowane uszkodzenie słuchu, a 61–80 dB oznacza duży ubytek słuchu. Wynik badania słuchu ze wskaźnikiem powyżej 81 dB świadczy o głębokim uszkodzeniu słuchu.

Co zrobić, jeśli wyniki badania słuchu u dziecka nie są dobre?

– Jeśli wyniki badania słuchu u dziecka wskazują na ubytek słuchu, należy zgłosić się do poradni audiologicznej, by dokładnie zbadać przyczynę niedosłuchu. To bardzo ważne, by zapobiec kolejnym komplikacjom oraz zaburzeniom w rozwoju dziecka – radzi Alicja Sapała-Smoczyńska.

Warto wiedzieć, że audiologia jest tak dobrze rozwiniętą dziedziną medycyny, że praktycznie nie ma już przypadków, by nie dało się pomóc dziecku z problemem niedosłuchu lub głuchoty. Wiele dobrego w tej dziedzinie zrobiło przesiewowe badanie słuchu u noworodków. Dzięki niemu udaje się wykryć wady bardzo szybko i równie szybko pomóc. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź