Jak wybrać najlepszy gryzak dla dziecka? Jak wybrać najlepszy gryzak dla dziecka?/ Zdjęcie: iStock

Jak wybrać najlepszy gryzak dla dziecka?

Ząbkowanie to trudny czas dla maluchów i dla ich rodziców. Ból i swędzenie to tylko część dolegliwości, które mogą powodować płacz dziecka, spędzając całej rodzinie sen z powiek. Ulgę w ząbkowaniu przynoszą gryzaki. Jak wybrać bezpieczny i skuteczny gryzak dla dziecka? Podpowiadamy.

Spis treści:

Gryzaki – ulga w ząbkowaniu

Gryzaki to akcesoria spod znaku must have, jeśli chodzi o wyprawkę dla maluszka. Są nie tylko przedmiotami przynoszącymi ulgę w ząbkowaniu, ale także często pierwszymi zabawkami dla dzieci. Na czym polega fenomen gryzaków?

  • Przygryzanie gryzaka łagodzi ból dziąseł.
  • Korzystanie z gryzaka może także koić świąd.
  • Na odpowiednio wyprofilowanym gryzaku można dodatkowo umieścić bezpieczne dla dzieci żele chłodzące lub specjalne pasty łagodzące ból przy wyrzynaniu się zębów.
  • Gryzak z grzechotką to doskonała atrakcja dla dziecka.
  • Ciekawe kształty i kolory sprzyjają stymulowaniu zmysłów dziecka, rozwijają maluszka.
  • Niektóre gryzaki mają specjalne przypinki do mocowania przy ubraniu dziecka czy przy foteliku, dzięki czemu nie upadną na ziemię np. w czasie podróży.

Jak wybrać gryzak dla dziecka?

Wybór gryzaka, przy wielości produktów w sklepach i aptekach, może sprawiać świeżo upieczonym rodzicom pewne trudności. Czym się kierować przy wyborze gryzaka na ząbkowanie?

  • Po pierwsze bezpieczeństwo – ta zasada dotyczy wszelkich akcesoriów, gadżetów i zabawek dla najmłodszych. Gryzak powinien być hipoalergiczny, wykonany z bezpiecznych tworzyw. Dlatego zaleca się gryzaki silikonowe lub naturalne gryzaki dla dzieci np. z bursztynu. Uważa się, że plastik, nawet BPA-free, może zawierać inne substancje, nieobojętne dla małego organizmu.
  • Higiena – czystość i dezynfekcja przede wszystkim. Nawet jeśli kompletujesz wyprawkę z drugiej ręki (co jest praktyczne, ekologiczne i ekonomiczne), kup nowe gryzaki. Przedmioty, których już ktoś używał, mogą mieć na powierzchni bakterie i zanieczyszczenia. Podobnie nie powinno się używać smoczka po innym dziecku. Pamiętaj również o tym, aby regularnie dezynfekować i wyparzać gryzak swojego malucha.

Gryzak na ząbkowanie

Gryzaki na ząbkowanie można podzielić na wykonane z twardych oraz z miękkich tworzyw. Obydwa rodzaje mogą przynosić ulgę w ząbkowaniu. Dobrym pomysłem są też pierwsze silikonowe szczoteczki do masowania dziąseł. Ich stosowanie przyzwyczaja dzieci do codziennego rytuału mycia ząbków w nie tak odległej przyszłości.

Naturalny gryzak dla dziecka

Naturalne gryzaki dla dzieci to w ostatnich latach prawdziwy hit. Są ekologiczne, estetyczne i praktyczne. Są to także gryzaki bezpieczne dla dziecka. 

Gryzaki drewniane, np. z drewna klonowego, jesionowego czy kauczukowego. Musi być to surowe, odpowiednio wygładzone drewno. Lakier lub farba są niedopuszczalne – mogłyby zaszkodzić zdrowiu malucha. Niektóre drewniane gryzaki są dodatkowo zdobione włóczką.

Gryzaki materiałowe – takie naturalne gryzaki dla dzieci są miękkie. Przyniosą ulgę w ząbkowaniu w przypadku podrażnionych, krwawiących dziąseł.

Gryzaki bursztynowe – zestaw bursztynów na specjalnym, bezpiecznym dla malucha sznurku jest ładny i ekologiczny. Niektórzy przypisują bursztynom działanie przeciwzapalne, a nawet terapeutyczne.

Ząbkowanie – objawy typowe i nietypowe. Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Polecamy

Ząbkowanie – objawy typowe i nietypowe. Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Ząbkowanie to moment, którego z pewnością nie przegapi żaden rodzic! Żeby jednak zauważyć je odpowiednio wcześniej, należy zwracać uwagę na objawy ząbkowania. Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Czytaj

Bezpieczne gryzaki dla niemowląt

Zwróć uwagę na kształt gryzaka. Musi być bezpieczny dla malucha, bez ostrych zakończeń, dopasowany do maleńkiej rączki. Gryzak powinien być też odpowiednio lekki, gdyż dzieci mają jeszcze niepewny chwyt i gryzak może wypaść z rączki i spaść np. na twarz dziecka.

Jeżeli gryzak jest jednocześnie grzechotką, zwróć uwagę na jego wykonanie. Drobne elementy z wnętrza grzechotki muszą być szczelnie zamknięte. Ich wypadnięcie mogłoby skończyć się zadławieniem dziecka lub absorpcją do dróg oddechowych, a w najlepszym wypadku połknięciem. Dlatego jeśli zauważysz choćby drobne uszkodzenia, zrezygnuj z wadliwego przedmiotu. Przy zakupie weryfikuj również, czy produkt spełnia wszelkie wymagane w Unii Europejskiej normy i atesty. Tylko takie przedmioty można uznać za bezpieczne gryzaki dla niemowląt.

Gryzaki dla niemowląt – z czego?

Gryzaki dla dzieci mogą być wykonane z wielu różnych tworzyw, zarówno naturalnych, jak i  sztucznych. Oto przegląd najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykonania gryzaków:

  • Plastikowe gryzaki dla dzieci.
  • Drewniane gryzaki dla niemowląt.
  • Gryzaki z tkanin, z bawełnianych sznurków.
  • Silikonowe gryzaki dla niemowląt. Mogą być wypełnione wodą destylowaną lub żelem. Są to bezpieczne płyny, które razie przegryzienia nie stanowią zagrożenia dla malucha. Ulgę w ząbkowaniu przynosi ich schłodzenie w lodówce.
  • Gryzaki z silikonu z wypustkami lub wgłębieniami. Można dodatkowo umieścić na ich powierzchni substancje chłodzące lub znieczulające.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź