Żel na ząbkowanie – czy warto go stosować? Żel na ząbkowanie – czy warto go stosować?/ iStock

Żel na ząbkowanie – czy warto go stosować?

Stosowanie żelu na ząbkowanie to jedna z najpopularniejszych metod niwelowania bólu dziąseł przy wyrastających zębach u maluchów. Wiele dzieci właśnie dzięki preparatowi dostępnemu w aptece przesypia noce, co jest sporym udogodnieniem dla zmęczonych rodziców. Czy jednak zawsze warto stosować żel na ząbkowanie? Wszystko wyjaśnia lek. dent. Małgorzata Bykowska z „Ziombki – Stomatologia Dziecięca” w Poznaniu.

Spis treści:

Czym jest żel na ząbkowanie?

Żel na ząbkowanie jest preparatem zmniejszającym ból dziąseł u dziecka podczas ząbkowania. W aptekach znajdziemy ich sporo, różnią się środkiem przeciwbólowym w składzie oraz substancjami łagodzącymi stany zapalne dziąseł maluchów. Najczęściej w żelach na ząbkowanie występuje lidokaina, czyli substancja znieczulająca, która działa szybko, ale i krótko. Firmy farmaceutyczne do preparatów tego typu dodają też często wyciągi z ziół i roślin, np. rumianku, szałwii czy tymianku. 

Pediatrzy i stomatolodzy przestrzegają, że żel na ząbkowanie powinien być traktowany jak lek. Z tego względu nie należy stosować go u dziecka zbyt często. Jak czytamy w ulotce jednego z popularnych żeli na ząbkowanie, preparat może powodować działania niepożądane, tj. odczyny uczuleniowe jak pokrzywka czy obrzęk w miejscu podania. Zawarta w żelu lidokaina może natomiast wywołać zaburzenia smaku bądź doprowadzić do odruchu wymiotnego u dziecka. 

Dodatkowo, przy miejscowym podawaniu żelu z zawartością środków znieczulających łatwo możemy stracić kontrolę nad ilością preparatu połkniętego przez dziecko. Może to spowodować przedawkowanie, większe ryzyko zadławienia i wystąpienie chorób krwi z utrudnionym przenoszeniem tlenu.

Jak i kiedy stosować żel na ząbkowanie?

Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka to spore wyzwanie dla większości rodziców. Najczęstszymi objawami ząbkowania są: nadmierne ślinienie, wkładanie przedmiotów i rączek do ust, brak apetytu oraz problemy ze spaniem. Maluchy są nerwowe, niespokojne i rozdrażnione. Zdarza się, że temperatura ciała jest podwyższona. Mogą wystąpić infekcje górnych dróg oddechowych, biegunki, zaparcia, wymioty oraz objawy skórne. Dziąsła będą obolałe i swędzące. W jamie ustnej zauważymy obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej, a czasami nawet zasinienie i niebieskie plamy. Każdy niepokojący objaw zawsze warto skonsultować z lekarzem dentystą lub pediatrą, ponieważ wyrzynanie się zębów jest dla organizmu dziecka stresem, zmniejszającym odporność całego ustroju – mówi o ząbkowaniu lek. dent. Małgorzata Bykowska z „Ziombki – Stomatologia Dziecięca” w Poznaniu.

Ekspertka dodaje, że na rynku jest wiele preparatów na ząbkowanie, dostępnych bez recepty. 

– Warto wybrać takie, które występują w postaci wygodnych aplikatorów z delikatnymi wypustkami masującymi dziąsła. Wiele preparatów zawiera też substancje przeciwzapalne, które łagodzą ból, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne żele na ząbkowanie są bezpieczne dla maluszków. Przy wyborze kierujmy się najbardziej naturalnym składem – wyjaśnia lek. dent. Bykowska.

Należy też odrzucić żele z alkoholem i cukrem w składzie.  

Żel o dobrym i bezpiecznym dla dziecka składzie na pewno nie zaszkodzi, jeśli będzie stosowany z rozwagą, ale prawda jest taka, że oznaki stanu zapalnego ustępują zwykle po ukazaniu się zęba w jamie ustnej, więc często musimy po prostu uzbroić się w cierpliwość – dodaje dentystka z „Ziombki – Stomatologia Dziecięca” w Poznaniu.

Dla dziecka plusem będzie, jeśli żel będzie miał łagodny i przyjemny smak. Nasz żel na ząbkowanie spełnia powyższe kryteria? Z powodzeniem możemy stosować go doraźnie zgodnie z dawkowaniem zawartym w ulotce.

Żele na ząbkowanie – alternatywy

Jak dodaje ekspertka, ulgę niemowlęciu na pewno przyniesie miejscowy masaż dziąseł sylikonową nakładką lub czystym palcem, podawanie lekko schłodzonych gryzaków oraz owoców. Kojąco działa również częstsze przystawianie do piersi, przytulanie i bliskość rodziców.

Konsultacja: lek. dent. Małgorzata Bykowska z „Ziombki – Stomatologia Dziecięca” w Poznaniu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź