Jadłospis 8-miesięcznego dziecka
Spis treści:
Dieta 8-miesięcznego malucha
W żywieniu 8-miesięcznego dziecka wykorzystujemy mleko mamy (alternatywnie mleko modyfikowane) oraz wprowadzane stopniowo, najpóźniej od siódmego miesiąca życia, pokarmy uzupełniające. Bardzo istotne jest oferowanie niemowlakowi różnorodnych produktów i niezrażanie się w sytuacji, gdy 8-miesięczne dziecko nie chce spożywać podawanych przez nas pokarmów.
Tolerancja niektórych produktów przychodzi z czasem, po wielokrotnej ekspozycji malucha na dany rodzaj żywności. Ocenia się, że w niektórych przypadkach potrzebne jest podanie produktu 10-15 razy, żeby niemowlę przyzwyczaiło się i zaakceptowało nowe smaki oraz rodzaje konsystencji pokarmów. Często cierpliwość rodziców przy rozszerzaniu menu 8-miesięcznego dziecka to czynnik niezbędny i kluczowy, żeby dieta malucha w późniejszym okresie życia była zdrowa i urozmaicona.
Przy karmieniu 8-miesięcznego dziecka pamiętaj, że początkowa niechęć do danego produktu zazwyczaj ma tymczasowy charakter. Podawaj maluchowi różnorodne pokarmy – także te, których zjedzenia wcześniej odmówiło.
Jak często i ile powinno jeść dziecko?
Ile posiłków dla 8-miesięcznego dziecka? Podstawą jadłospisu 8-miesięcznego niemowlaka są posiłki mleczne. Niemowlakowi przystawianemu do piersi mleko można podawać „na żądanie”. Jeśli malucha karmisz „sztucznie”, w jego diecie uwzględnij codziennie trzy posiłki na bazie mleka modyfikowanego.
Dziecko w wieku ośmiu miesięcy powinno każdego dnia spożywać także dwa-trzy posiłki przygotowane z pokarmów uzupełniających. Orientacyjna wielkość jednej porcji to około 190-220 ml, czyli 4/5 standardowej szklanki.
Posiłki rozłóż w miarę równomiernie w ciągu dnia, co około trzy godziny. Staraj się trzymać ustalonych wcześniej, stałych pór karmienia – szczególnie przy podawaniu pokarmów uzupełniających. Tworzenie nawyku spożywania posiłków o tej samej godzinie każdego dnia już u 8-miesięcznego malucha przyczynia się do lepszej regulacji ilości spożywanego jedzenia w późniejszym wieku. Zwiększa także prawdopodobieństwo, że dieta dziecka będzie opierać się o pełnowartościowe posiłki, a nie przypadkowe przekąski.
Co może jeść Twój maluszek?
Posiłki dla 8-miesięcznego dziecka mogą mieć już nieco bardziej zróżnicowaną konsystencję niż pierwsze podawane mu pokarmy uzupełniające. W tym okresie życia warto karmić niemowlę daniami w formie papki z grudkami. Ma to za zadanie przygotować dziecko do jedzenia w kolejnych miesiącach pokarmów wymagających gryzienia.
Co może jeść 8-miesięczne dziecko?
- mleko mamy, mleko modyfikowane początkowe lub następne,
- warzywa, np. brokuły, kalafior, pietruszkę, szpinak, cukinię, jarmuż, marchew, dynię, ziemniaki, bataty,
- owoce, jabłka, kiwi, truskawki, banany, gruszki, melony, śliwki, borówki, nektarynki, mango,
- mięso i ryby,
- nasiona roślin strączkowych, np. czerwoną soczewica, soję (tofu),
- produkty zbożowe, np. kaszki dla niemowląt, kasze, płatki owsiane (w tym produkty zawierające gluten, które można wprowadzać do jadłospisu dziecka w dowolnym czasie po ukończeniu 4. miesiąca życia, ale przed 12. miesiącem),
- produkty mleczne, np. jogurt naturalny, kefir, rozdrobnione sery (mleko niemodyfikowane jako główny posiłek lub napój nie powinno być podawane przed ukończeniem przez dziecko 11. miesiąca życia),
- jaja (w formie całkowicie ściętej),
- tłuszcze, takie jak oleje roślinne, masło,
- przyprawy, np. koperek, natkę pietruszki, bazylię, cynamon.
Czego unikać, a co wprowadzać?
W diecie 8-miesięcznego dziecka nie uwzględniaj produktów, takich jak:
- sól i cukier oraz produkty z ich dodatkiem,
- miód,
- syropy słodzące,
- ser topiony,
- produkty z niepasteryzowanego mleka,
- niemodyfikowane mleko stosowane jako podstawa posiłku,
- produkty i potrawy smażone.
Do menu 8-miesięcznego dziecka można wprowadzać żywność ze wszystkich zdrowych, podstawowych grup produktów. Nie ma powodu, by unikać rozszerzania diety niemowlaka o pokarmy potencjalnie alergizujące, np. pszenicę, jaja, soję, orzechy, ryby i owoce morza. Możesz je podawać po raz pierwszy w tym samym okresie życia, co inne „bezpieczne” pokarmy uzupełniające. Pamiętaj jednak, by te produkty wprowadzać do jadłospisu pojedynczo, w bardzo niewielkiej ilości (około jedna łyżeczka) i obserwować, czy dziecko dobrze je toleruje.
Planując jadłospis niemowlaka, nie zapomnij o uwzględnieniu odpowiedniego rodzaju płynów. Zgodnie ze schematem żywienia, 8-miesięczne dziecko powinno pić przede wszystkim wodę. Nie zaleca się podawania maluchom w 1. roku życia soków owocowych. W ich diecie lepiej nie uwzględniać również żadnych innych płynów o wysokiej zawartości cukrów, w tym słodzonych herbatek dla niemowląt.
W wieku ośmiu miesięcy dziecko ma mocno ograniczoną pojemność żołądka i niewielkie zapotrzebowanie na kilokalorie. Zadbaj o to, żeby każdy produkt podawany niemowlakowi służył nie tylko zaspokojeniu głodu, ale także dostarczeniu potrzebnych do rozwoju składników odżywczych i budowaniu zdrowych przyzwyczajeń.
Źródła:
- Mika P., Matuszczyk M., Socha P. (2018) Kalendarz żywienia – nowe narzędzie obejmujące główne zasady żywienia niemowląt i małych dzieci przez 1000 pierwszych dni, Standardy Medyczne/Pediatria, 15: 569-572.
- Szajewska H., Horovath A. (red.) (2014) Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna.
- Szajewska H., Horovath A., Rybak A. (2016) Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 13: 9-24.