Czy rozszerzanie diety dziecka po 4 miesiącu to dobry pomysł? Czy rozszerzanie diety dziecka po 4 miesiącu to dobry pomysł?/ Fot. iStock

Czy rozszerzanie diety dziecka po 4 miesiącu to dobry pomysł?

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć po ukończeniu 6. miesiąca życia. Niektórzy rodzice już kilka tygodni wcześniej decydują się na stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów. Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety dziecka po 4. miesiącu?

Spis treści:

Rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzanie diety dziecka to powolne wprowadzanie pokarmów stałych, którymi stopniowo zastępujemy mleko mamy lub mleko modyfikowane, aż do momentu, w którym dziecko całkowicie zrezygnuje z posiłków mlecznych. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłączne karmienie mlekiem mamy przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka uznawane jest za najlepszy sposób żywienia. Pokarm mamy powinien być także podstawą diety dziecka do ukończenia 12. miesiąca życia. – Karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak to będzie pożądane przez matkę i dziecko – czytamy w standardach medycznych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Kiedy rozszerzać dietę dziecku?

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci podkreślają, że dietę niemowląt można zacząć rozszerzać po ukończeniu 17. tygodnia życia. Można, ale nie trzeba. Ważne, by nowe pokarmy do diety dziecka zacząć wprowadzać nie później niż w 26. tygodniu życia. Podejmując decyzję o rozpoczęciu rozszerzania diety, należy kierować się nie tylko wiekiem dziecka, ale jego gotowością do wprowadzania nowych pokarmów. Niemowlę gotowe do rozszerzania diety wyróżnia się poniższymi umiejętnościami:

  • Potrafi samodzielnie utrzymać głowę i kontrolować jej ruchy.
  • Potrafi siedzieć z podparciem.
  • Aktywnie uczestniczy w posiłkach i wyciąga rączki w kierunku jedzenia.
  • Otwiera buzię na widok jedzenia i nie wypycha go z buzi językiem.

Co może jeść 4-miesięczne niemowlę?

Zaczynamy od wprowadzenia gotowanych warzyw, podawanych pojedynczo w czterodniowych odstępach czasowych. Mogą to być np. ziemniaki, dynia, marchew. Wprowadzając nowe pokarmy co kilka dni, możemy wykluczyć produkty wywołujące alergie i sprawdzić preferencje dziecka. W jadłospisie 4-miesięcznego dziecka mogą znaleźć się owoce, produkty zbożowe, mięso i ryby oraz produkty mleczne, np. jogurt naturalny.

Rozszerzanie diety a alergeny w diecie dziecka

Polecamy

Rozszerzanie diety a alergeny w diecie dziecka

Prawidłowe rozszerzanie diety dziecka to stopniowe wprowadzanie posiłków, które mu nie zaszkodzą, lecz będą pozytywnie wpływały na jego zdrowie. Niektóre produkty nie mogą być wprowadzane zbyt wcześnie, jednak nadmierna ostrożność i opóźnianie podawania dziecku wybranych pokarmów także mogą nieść za sobą negatywne skutki i przyczyniać się do rozwoju alergii pokarmowych. Kiedy wprowadzać potencjalne alergeny w diecie dziecka?

Czytaj

Karmienie mieszane a rozszerzanie diety dziecka po 4. miesiącu

Zdaniem ekspertów wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy przynosi dziecku najwięcej korzyści. Decydując się na rozszerzanie diety niemowlaka po 4. miesiącu, musimy pamiętać, że jadłospis dziecka powinien składać się głównie z mleka mamy lub modyfikowanego i tylko jednego pokarmu bazującego na pokarmach uzupełniających. Mleko mamy podajemy dziecku na żądanie, a nowy posiłek w porze obiadowej. W schemacie żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym zalecana liczba porcji wynosi pięć – w tym co najmniej cztery mleczne.

Jak rozszerzać dietę 4-miesięcznego dziecka?

Dietę rozszerzamy, zaczynając od wprowadzenia gotowanych warzyw, bez dodatku soli i innych przypraw. Nie zaleca się podawania jako pierwszych owoców, których słodki smak sprawi, że warzywa staną się dla dziecka nieatrakcyjne. Podczas rozszerzania diety 4-miesięcznego dziecka należy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Podajemy małe porcje.
  • Produkt podajemy, gdy dziecko wykazuje oznaki głodu.
  • Zapewniamy dziecku miłą atmosferę  – nie denerwujemy się.
  • Nie zmuszamy dziecka do jedzenia.
  • Używamy odpowiednich akcesoriów do karmienia, najlepiej tych dedykowanych niemowlętom.

Rozszerzanie diety niemowlaka po 4. miesiącu – opinie specjalistów

Zgodnie z Zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) niemowlę gotowe jest do przyjmowania stałych pokarmów po ukończeniu 6. miesiąca życia. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety są takie same, niezależnie od tego czy niemowlę karmione jest mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym. W 2017 roku Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Gastroenterologii Dziecięcej (ESPGHAN, ang. European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition) potwierdziło, że wytyczne dla dzieci karmionych naturalnie i tych karmionych mlekiem modyfikowanym są takie same.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź