Gryzak dla niemowlaka - jaki wybrać i kiedy podawać dziecku? Gryzak dla niemowlaka - jaki wybrać i kiedy podawać dziecku?/ Fot. iStock

Gryzak dla niemowlaka – jaki wybrać i kiedy podawać dziecku?

Stosowanie gryzaków zmniejsza ból dziąseł, przynosi ulgę i ukojenie przy wyrastających zębach u niemowląt. Niektóre dzieci właśnie dzięki gryzakom przechodzą łagodniej przez ząbkowanie. Jak wybrać bezpieczny gryzak dla niemowlaka i kiedy podać go dziecku?

Spis treści:

Co to są gryzaki?

Gryzak to niezbędny element wyprawki, przeznaczony dla dzieci już od 3. miesiąca życia. Jest jedną z pierwszych „zabawek”, która przynosi ulgę w bolesnym ząbkowaniu. Podgryzanie gryzaka uspokaja, koi świąd i łagodzi ból dziąseł. Ciekawe kształty, kolory i różnorodna faktura rozwijają i stymulują zmysły dziecka. Warto wybrać takie, które posiadają przypinki umożliwiające przymocowanie do ubrania, wózka czy kocyka, dzięki czemu nie upadną na ziemię i doskonale sprawdzą się podczas podróży. Gryzak dla niemowlaka może być połączony z kawałkiem materiału, przytulanką czy śliniakiem, dzięki czemu zawsze będzie pod ręką.

Kiedy dać dziecku gryzak?

Pierwszego zęba wypatrujemy mniej więcej w okolicy 6. miesiąca życia. Czasem ząbkowanie zaczyna się wcześniej i trwa aż do 3. roku życia. Wyrzynanie się zębów bywa uwarunkowane genetycznie, dlatego nie należy sugerować się pojawieniem się pierwszych zębów u innych niemowląt. Kiedy dziecko zaczyna wkładać rączki do buzi i gryźć wszystko co ma pod ręką, to znak, że ząbkowanie właśnie się rozpoczęło. Zdarza się, że temperatura ciała jest podwyższona, maluch staje się nerwowy i rozdrażniony. To dobry czas, by podać mu pierwszy gryzak.

Żel na ząbkowanie – czy warto go stosować?

Polecamy

Żel na ząbkowanie – czy warto go stosować?

Stosowanie żelu na ząbkowanie to jedna z najpopularniejszych metod niwelowania bólu dziąseł przy wyrastających zębach u maluchów. Wiele dzieci właśnie dzięki preparatowi dostępnemu w aptece przesypia noce, co jest sporym udogodnieniem dla zmęczonych rodziców.

Czytaj

Jaki gryzak dla niemowlaka wybrać?

Mnogość i różnorodność gryzaków w sklepach, drogeriach i aptekach sprawia, że świeżo upieczonym rodzicom trudno jest podjąć decyzję. Jaki gryzak dla niemowlaka wybrać?  Najlepszym wyborem będzie gryzak:

  • bez ostrych zakończeń,
  • wykonany z najwyższej jakości materiałów posiadających atesty bezpieczeństwa (nie powinien zawierać BPA, ftalanów i sztucznych barwników),
  • łatwy do złapania przez małe rączki,
  • łatwy w utrzymaniu w czystości.

Kiedy gryzak pełni jednocześnie funkcję grzechotki, dokładnie przyjrzyj się jego wykonaniu – elementy z wnętrza powinny być szczelnie zamknięte, tak by nie wypadły i nie zadławiły dziecka. 

Zwróć uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Na rynku dostępnych jest wiele typów gryzaków, które można dopasować do wieku dziecka i etapu ząbkowania – od miękkich kauczukowych, przez średnio twarde, aż po twarde drewniane. Skontroluj, czy gryzak dla niemowlaka spełnia normy i atesty wymagane w Unii Europejskiej. 

Pamiętaj, dzieci lubią wypukłości, przyjemne w dotyku faktury i różnorodne kształty. Niektóre gryzaki posiadają zakończenie przypominające szczoteczkę do zębów, na którą można nałożyć uśmierzający ból żel chłodzący. 

Drewniany gryzak dla dziecka

To prawdziwy hit ostatnich lat. Drewniany gryzak wykonany jest z surowego drewna, niepokrytego ani lakierem, ani farbą, która mogłaby zaszkodzić dziecku. Wszystkie produkty są dokładnie polerowane i nie posiadają nawet najmniejszego zadziorka. Gryzaki wykonane z litego drewna posiadają naturalne właściwości antybakteryjne. Musimy pamiętać, że drewniane gryzaki trudniej się dezynfekuje – nie można ich wyszorować z dodatkiem środka czyszczącego, wyparzenie również nie jest możliwe. Gryzaki dla dzieci mogą składać się z różnych materiałów, a połączenie drewna i sylikonu pomaga w obu stadiach ząbkowania – kiedy niemowlę potrzebuje miękkiego i twardego gryzaka. 

Sylikonowy gryzak dla dziecka

Przygodę z gryzakiem najlepiej rozpocząć od tych miękkich i sylikonowych. Sylikonowy gryzak dla niemowląt często wypełniony jest wodą destylowaną lub żelem. Schłodzenie w lodówce uśmierza ból i przynosi ulgę w ząbkowaniu. Gryzaków nie należy wkładać do zamrażalnika, bo zbyt niska temperatura może doprowadzić do podrażnienia dziąseł. Sylikonowe gryzaki z wypustkami lub wgłębieniami delikatnie masują obolałe miejsca. Dobrym pomysłem są sylikonowe szczoteczki do masowania dziąseł, które przyzwyczajają maluchy do rytuału mycia zębów.

Gryzak na ząbkowanie dla dziecka

Jedne maluchy przez okres ząbkowania przechodzą łagodnie i bezboleśnie, inne cierpią podczas wyrzynania się zębów. Oprócz bólu i przekrwionych dziąseł pojawia się brak apetytu, rozdrażnienie i podwyższona temperatura, dlatego warto zaopatrzyć się w gryzak, który pomoże dziecku łagodniej przejść przez ten trudny czas. Gryzak na ząbkowanie – zarówno ten wykonany z twardych, jak i z miękkich tworzyw – przyniesie ulgę i złagodzi ból dziąseł. Rozpulchnione, przekrwione i obolałe dziąsła podatne są na różnego rodzaju infekcje. Niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany gryzak, należy dbać o jego czystość.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź