Co zamiast wózka? / iStock Co zamiast wózka? / iStock

Mały żywioł, czyli co zamiast wózka dla dziecka

Dla niektórych dzieci wózek na spacerze jest całym światem, inne – zaciekawione otaczającymi je atrakcjami – od samego początku będą chciały z niego uciekać. Kiedy maluch płacze i chce się wydostać z wózka, nawet najkrótszy spacer przestaje być przyjemnością. Co zamiast wózka dla małego dziecka?

Spis treści:

Dlaczego dziecku nudzi się wózek

Większość maluchów uwielbia długie spacery, ale niektóre z nich już na sam widok wózka buntują się i okazują niezadowolenie. Czym spowodowane jest takie zachowanie? Przyczyn może być kilka.

  • Podczas spaceru dziecku się nudzi – bezczynne siedzenie w jednym miejscu, zakryta budka i brak dodatkowej rozrywki sprawiają, że maluch marudzi. Dlatego warto odsłonić budkę i zdjąć mniej potrzebne elementy, by umożliwić dziecku obserwację otoczenia.
  • Wózek nie jest dostosowany do etapu rozwoju dziecka – wózek powinien być dobrany do wieku malucha. Początkowo będzie to gondola, którą już po kilku miesiącach należy wymienić na spacerówkę. Brak swobody ruchu i ograniczone widzenie są dla dziecka frustrujące. Maluch, który nie jest przyzwyczajony do ciągłego przebywania w pozycji siedzącej, podczas dłuższego spaceru w spacerówce może się po prostu zmęczyć. 
  • Dziecko czuje dyskomfort – maluchy nie lubią, kiedy jest im za ciepło lub za zimno.

 

Rowerek dla 2-latka – jak wybrać najlepszy?

Polecamy

Rowerek dla 2-latka – jak wybrać najlepszy?

Dwuletnie dzieci są aktywne i pomysłowe. Czy to właściwy moment na pierwszy rower? Wiele zależy od umiejętności i możliwości twojego dziecka. Na szczęście na rynku znajdziemy ogromny wybór: rowerki biegowe, trójkołowe, czterokołowe... Podpowiemy, jak wybrać idealny rowerek dla dwulatka.

Czytaj

Co zamiast wózka dla dziecka na spacer

Kiedy każdy spacer kończy się uporczywym płaczem i próbami ucieczki z wózka, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę wiek dziecka, jego potrzeby i preferencje.

Co zamiast wózka dla roczniaka

Roczne dzieci często potrzebują bliskości rodzica, w wózku zaś czują się odseparowane i osamotnione. Dobrym pomysłem jest chusta lub nosidło ergonomiczne – wyciszające, zapewniające wygodę i bezpieczeństwo. Chociaż to rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku małych dzieci, to w odpowiednio dobranej i prawidłowo zawiązanej chuście można nosić również roczne dziecko. Wybierając nosidło ergonomiczne, nie mamy zbyt dużego wpływu na pozycję dziecka, a to, na jakiej wysokości się ono ułoży, uzależnione jest od jego wzrostu i wagi. Na krótkie spacery można zabrać ze sobą jeździk, który stymuluje i wspomaga rozwój malucha. 

Co zamiast wózka dla 2-latka

Dla nieco starszych dzieci najlepszym wyborem zamiast wózka będzie rowerek biegowy. Ułatwia on poruszanie się i umila spacer, a jazda na nim jest świetnym treningiem równowagi i koordynacji ruchowej. 

Pierwszy rowerek biegowy nie powinien być zbyt ciężki – dziecko nie może mieć problemów z zatrzymaniem rozpędzonego pojazdu. Niektóre modele wyposażone są w specjalne platformy pod stopy, nie są one jednak konieczne. Alternatywą dla biegówki jest hulajnoga, która nie tylko zapewnia maluchowi rozrywkę, ale ma też pozytywny wpływ na jego kondycję. Jazda na hulajnodze jest także znakomitym treningiem równowagi i koordynacji. Ciekawą propozycją jest również trójkołowy rowerek z pedałami. 

Co zamiast wózka dla 3-latka

Mało który trzylatek chce jeździć w wózku, dlatego warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Dzieci w tym wieku mogą zabrać na spacer hulajnogę, rowerek biegowy lub trójkołowy. W tym wieku warto już rozpocząć naukę jazdy na tradycyjnym rowerze – oczywiście z dodatkowymi, bocznymi kółkami.

Dla dziecka, które w wieku trzech lat mierzy około 100 cm, należy wybrać rower o średnicy kół 12 lub 14 cali – jest to uzależnione od wzrostu dziecka. Kupowanie roweru na wyrost nie jest dobrym pomysłem. Podczas jazdy na hulajnodze, biegówce czy rowerze nie można zapomnieć o kasku, który chroni głowę przed ewentualnym upadkiem. Opcjonalnie można dokupić ochraniacze na kolana i łokcie.

Co zamiast wózka na wycieczki

Rodzice, którzy wybierają się z dzieckiem na wycieczkę w góry lub po wyboistym terenie, szukają alternatywy dla czterokołowego pojazdu. Co zamiast wózka na wycieczki? W przypadku maluchów świetnie się sprawdzi bawełniana chusta lub ergonomiczne nosidło. Z kolei sporym ułatwieniem dla rodziców z nieco starszymi dziećmi jest nosidełko turystyczne – najlepiej z systemem regulacji siedziska. Ważną kwestią jest regulowana wysokość zagłówka i oparcie na stopy, które zwiększają wygodę dziecka podczas długiej wycieczki. Przyda się także osłona przeciwdeszczowa i daszek przeciwsłoneczny.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź