Rowerek dla 2-latka – jak wybrać najlepszy? /fot. iStock Rowerek dla 2-latka – jak wybrać najlepszy? /fot. iStock

Rowerek dla 2-latka – jak wybrać najlepszy?

Dwuletnie dzieci są aktywne i pomysłowe. Czy to właściwy moment na pierwszy rower? Wiele zależy od umiejętności i możliwości twojego dziecka. Na szczęście na rynku znajdziemy ogromny wybór: rowerki biegowe, trójkołowe, czterokołowe... Podpowiemy, jak wybrać idealny rowerek dla dwulatka.

Spis treści:

Rowerek dla dwulatka – czy to dobry pomysł?

Wielu rodziców ma rozterki, czy dwuletnie dziecko jest już gotowe, aby wsiąść na rower. Odpowiedź nie jest oczywista, bo wiele zależy od samego malucha. Jednak w wielu przypadkach wiek dwóch lat to dobry moment, aby dziecko zaczęło się przemieszczać na rowerku. 

Rowerek dla dwulatka pozwala na poprawę koordynacji ruchów, przygotowuje do jeżdżenia na dwukołowym rowerze w przyszłości, stanowi rozrywkę i okazję do zdrowej zabawy na świeżym powietrzu. 

Pamiętajmy jednak o tym, że rowerek dla 2-latka może mieć pewne minusy: dziecko może szybciej oddalać się od rodzica, a jest to wiek, w którym dzieci jeszcze nie mają świadomości czyhających zagrożeń, jak np. nadjeżdżające auta. Dwuletnie dziecko na rowerze może też upaść, ulec wypadkowi, stłuczeniu, posiniaczeniu, czemu nie zapobiegną nawet obowiązkowe ochraniacze.

Jeśli wiemy, że dziecko jest niesforne i będzie trudne do upilnowania na rowerze, wybierajmy się z dzieckiem na przejażdżki na ogrodzonym, zabezpieczonym terenie. Na dłuższe podróże może się za to sprawdzić fotelik montowany na rowerze rodzica lub przyczepka rowerowa.

Jaki rowerek dla 2-latka?

Dobór właściwego roweru dla 2-latka zależy od kilku czynników – począwszy od wzrostu dziecka, przez jego umiejętności ruchowe, po temperament. Są dzieci, które zaczynają wcześnie chodzić i biegać, a są też takie, które mając 1,5 roku, dopiero zaczynają się samodzielnie poruszać. Są dzieci, które są chętne, aby jeździć rowerkiem i takie, które po prostu nie czują się zbyt pewnie i będą odwlekać ten moment. 

Możemy więc wybrać rowerek dla 2-latka z pedałami, ale również można wybrać rowerek biegowy dla 2-latka, czy też dziecięcy rowerek trójkołowy. 

Rower dla dziecka powinien być wyposażony w dzwonek lub klakson i światełka. Dobrze, jeśli ma miejsce na bidon oraz koszyczek lub bagażnik, gdzie może podróżować ukochana zabawka. Rower dla 2-latka musi być też oczywiście kolorowy – dla malucha ulubiony bohater znaczy więcej niż wszystkie techniczne możliwości tego pierwszego pojazdu.

Jak wybrać rowerek dla dwulatka?

To, jaki rowerek wybierzemy dla naszego 2-latka, zależy od wielu czynników. Wybór warto powierzyć specjalistom, którzy dopasują wymiar roweru do wzrostu malucha, a dokładnie – do długości jego nóg. Specjaliści rekomendują korzystanie z rowerów właśnie od ok. 2 r.ż. Jako pierwsze najlepsze są rowerki biegowe albo trzykołowe.

Pierwsze rowerki biegowe to dobry wariant dla niedoświadczonych maluchów, ponieważ nie znajdują się tam skomplikowane części, jak łańcuch. W razie upadku rowerek jest lekki i nie przygniecie dziecka. Poruszanie się na nim jest zbliżone do chodzenia, a jednocześnie sprzyja wyćwiczeniu trzymania równowagi. Na rynku dostępne są rowerki biegowe z lekkich metali lub drewniane. 

Do wzrostu dziecka dopasowujemy wielkość ramy i kół. Dla dwulatka to ok. 1012 cali. Zaleca się rozpoczęcie przygody na rowerku bez pedałów lub na rowerku trójkołowym. Dopiero w późniejszym wieku przyjdzie czas na rower na dwóch kołach, oczywiście na początku z dodatkowymi bocznymi kółeczkami. Rower dla dwulatka z pedałami to dobry pomysł, pod warunkiem że jest on na trzech kołach. Przy okazji ten rower uczy ruchu pedałowania, co przecież przyda się w przyszłości. 

Im lżejszy rower dla malucha, tym lepszy. Nie zapominaj też o akcesoriach gwarantujących bezpieczeństwo, jak kask i ochraniacze. Pamiętaj też o urządzeniach do konserwacji roweru, jak pompka, klucze, smar. Przegląd warto zlecić specjalistom, ponieważ mamy wtedy gwarancję należytego montażu wszystkich elementów. Samemu też warto co jakiś czas przyjrzeć się wszystkim śrubkom czy mocowaniu siodełka. 

– Rower może być przydatny dla dwulatków, ponieważ pomaga w nauce koordynacji ruchów. Ale są też małe dzieci, dla których poruszanie się na rowerku jest jeszcze zbyt trudne. Każde dziecko jest inne, a przecież też nie wszyscy dorośli chętnie jeżdżą na rowerze. Więc na początku można zobaczyć, czy dziecko w ogóle wykazuje zainteresowanie rowerami. Może jeździk, autko lub wózek z lalką to lepszy pomysł? zauważa Anna Jankowska, opiekunka dziecięca w żłobku.

Ile kosztuje rowerek dla dwulatka?

Gdy decydujemy się na zakup, pamiętajmy, że cena to nie wszystko. Najważniejsza jest jakość. Najtańsze rowerki biegowe dla 2-latków kupimy już za nieco ponad 100 zł. Dysponując kwotą ok. 200 zł, możemy wybierać w naprawdę wielu ofertach, zarówno biegowych, jak i trójkołowych rowerków. 

Koszt ochraniaczy zaczyna się od 20 zł za zestaw na kolana i łokcie, a kask kosztuje ok. 50100 zł. Nie oszczędzajmy – pamiętajmy, że głowa jest bardzo ważna! Drobny z pozoru uraz może prowadzić do poważnych powikłań. 

Jeśli wybieramy rower używany, warto zacząć od wizyty w dobrym serwisie, gdzie zostanie oceniony jego stan, czy żadne części nie uległy korozji itd. Nawet jeśli sprzedający zapewnia, że rowerek jest w idealnym stanie po jednym dziecku, nie wiemy, czy był właściwie użytkowany, przechowywany w suchym i bezpiecznym miejscu, czy może w przeszłości był uszkodzony i narażony na niszczące czynniki, warunki atmosferyczne czy rdzę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź