Dlaczego dzieci nie mogą jeść grzybów? Dlaczego dzieci nie mogą jeść grzybów?/ fot. Adobe Stock

Dlaczego dzieci nie mogą jeść grzybów?

Grzyby od wieków cieszą się wielką popularnością w polskiej kuchni, a przyrządzane z nich potrawy często podajemy także dzieciom. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie.

Spis treści:

Czy dzieci mogą jeść grzyby?

W Polsce grzyby jadano chętnie już w średniowieczu. Smaczne i pożywne dary lasu były popularne zwłaszcza w kuchni chłopskiej jako wartościowy zamiennik mięsa oraz dodatek do licznych potraw. Do dziś w wielu domach dużą popularnością cieszą się zupa grzybowa czy pierogi z grzybami, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Wbrew powszechnej opinii prawdziwki czy maślaki nie są pozbawione wartości odżywczych. Stanowią dość bogate źródło łatwo przyswajalnych białek, błonnika, wapnia, selenu, fosforu i potasu.

Dlaczego dzieci nie mogą jeść grzybów? Jednym z powodów jest wysoka zawartość specyficznej formy błonnika, czyli chityny, która nie jest trawiona przez organizm człowieka i zalega w przewodzie pokarmowym nawet kilka dni. U dzieci może to skutkować uciążliwymi bólami brzucha, wzdęciami czy problemami z wypróżnianiem.

Innym powodem, dla którego dzieci nie mogą jeść grzybów, jest potencjalne ryzyko zatrucia, zwłaszcza muchomorem sromotnikowym często mylonym ze smaczną kanią lub dziką pieczarką. Obecna w nim toksyna działa w utajeniu i początkowo nie daje żadnych objawów. Dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach od spożycia pojawiają się nudności, wymioty, biegunka i osłabienie, ale dolegliwości zwykle ustępują i są traktowane jak niestrawność. Po przejściowej poprawie, po dwóch-trzech dniach, następuje kolejny atak. Wtedy pojawiają się żółtaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, ostra niewydolność wątroby i nerek. Jeśli dziecko w porę nie trafi do specjalistycznego lekarza, umiera. Często jedynym ratunkiem staje się przeszczep wątroby.

Jeśli zatem rodzice zastanawiają się, czy dzieci mogą jeść kanie albo kurki, odpowiedź za każdym razem brzmi: nie.

Od kiedy dzieci mogą jeść grzyby?

W tej kwestii nie ma jednoznacznych zaleceń, ale zazwyczaj przyjmuje się, że grzybów leśnych nie powinno się podawać dziecku przed ukończeniem 12. roku życia. Przede wszystkim z powodu zagrożenia zatruciem, ale również z uwagi na ryzyko ewentualnych problemów ze strawieniem produktu.

Czy dzieci mogą jeść zupę grzybową? Czy dzieci mogą jeść wywar z grzybów? Czy dzieci mogą jeść sos grzybowy? Dorośli często zadają sobie te pytania, zwłaszcza w okresie świątecznym. Warto wówczas pamiętać, że żadna potrawa z dodatkiem grzybów nie jest wskazana. Nawet gdy wcześniej usuniemy je z zupy czy bigosu, to i tak ewentualne toksyny zostają w daniu, dlatego dziecko nie powinno po nie sięgać.

Grzybobranie z dzieckiem - czy to dobry pomysł?

Polecamy

Grzybobranie z dzieckiem - czy to dobry pomysł?

Wyprawy do lasu to świetny sposób spędzania czasu. Kontakt z naturą może być pouczający, pomoże wzmocnić wzajemną więź. Warto jednak zadbać o komfort dziecka i zapewnić mu bezpieczeństwo – zwłaszcza w kontekście kleszczy, które często stanowią rezerwuar bakterii odpowiedzialnej za boreliozę. Jak przygotować się do grzybobrania z dzieckiem?

Czytaj

Co z pieczarkami?

Czy dzieci mogą jeść boczniaki, pieczarki i inne grzyby pochodzące z hodowli, np. azjatyckie shiitake? W tym wypadku specjaliści są bardziej otwarci. Zdaniem ekspertów ze znanej organizacji First Steps Nutrition Trust grzyby hodowlane można wprowadzić do diety już w 10-12 miesiącu życia.

Pieczarek i innych grzybów hodowlanych nie należy jednak podawać dzieciom na surowo. Muszą przejść obróbkę termiczną; najlepiej serwować je drobno pokrojone, pod postacią zupki czy sosu.Tego typu produkty wprowadzamy do diety malucha stopniowo, z uwagi na ryzyko nietolerancji pokarmowej i obserwujemy reakcję dziecka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź