Grzybobranie z dzieckiem – czy to dobry pomysł?

Wyprawy do lasu to świetny sposób spędzania czasu. Kontakt z naturą może być pouczający, pomoże wzmocnić wzajemną więź. Warto jednak zadbać o komfort dziecka i zapewnić mu bezpieczeństwo – zwłaszcza w kontekście kleszczy, które często stanowią rezerwuar bakterii odpowiedzialnej za boreliozę. Jak przygotować się do grzybobrania z dzieckiem?

Spis treści:

Spacer z dzieckiem do lasu – jak się przygotować?

Każda leśna wyprawa – bez względu na swój cel – wymaga odpowiedniego przygotowania. Podstawą jest oczywiście właściwy ubiór, który powinien składać się z butów zakrywających kostki dziecka, długich spodni, bluzki z długim rękawem i kurki przeciwdeszczowej. Niekiedy konieczna może być również czapka, która ochroni uszy i głowę dziecka przed wiatrem. Taki strój będzie skutecznie chronił malucha przed kleszczami i insektami (w tym przede wszystkim przed komarami). Oprócz tego warto posmarować swoją pociechę odpowiednimi środkami przeciwkleszczowymi i owadobójczymi. Po zakończonej wycieczce należy wyprać ubranie dziecka i dokładnie obejrzeć jego ciało.

Kolejnym ważnym elementem przygotowania do leśnej wycieczki z dzieckiem jest prowiant. Obowiązkowo powinniśmy zabrać ze sobą przekąski, wodę i termos z ciepłą herbatą, który przyda się podczas jesiennego grzybobrania. 

Nie należy zapominać o wcześniejszym przygotowaniu dziecka do spaceru w lesie – możemy wytłumaczyć mu, jak działa kompas i jak należy korzystać z mapy. Warto z pozoru zwykły wypad do lasu zamienić w edukacyjną wycieczkę. Jeśli naszym głównym celem jest grzybobranie, to dobrym pomysłem będzie przeszkolenie dziecka na temat tego, gdzie mogą potencjalnie rosnąć grzyby (gdzie należy ich szukać) i jakie gatunki grzybów są jadalne.

Grzybobranie z dzieckiem – czy warto?

Wyprawa na grzyby jest bardzo dobrym pomysłem na efektywne spędzenie czasu wraz ze swoją pociechą. Kontakt z naturą jest ważny dla rozwoju dziecka, ponieważ sprzyja relaksacji, wyciszeniu i redukcji stresu. Oprócz tego wycieczka do lasu może być dla niego zbawienna, gdyż odpoczywają na niej zmysły, co jest szczególnie ważne w kontekście przebodźcowania w wyniku zbyt częstego korzystania ze smartfonów. 

Kontakt z naturą pobudza kreatywność, zwiększa twórcze myślenie, sprzyja koncentracji i utrzymywaniu uwagi oraz ułatwia przyswajanie wiedzy. Dlatego też grzybobranie z dzieckiem możemy potraktować jako okazję do wsparcia rozwoju swojego dziecka, a także jako pretekst do nauki, np. na temat jadalnych gatunków grzybów.

Idziemy na jesienny spacer z dzieckiem

Polecamy

Idziemy na jesienny spacer z dzieckiem

Już od pierwszych jesiennych, chłodniejszych dni, liczba przeziębień pośród dzieci rośnie lawinowo. Rodzice, nierzadko w obawie przed katarem czy kaszlem, „zamykają” malucha w domu i ograniczają wyjścia na świeże powietrze. Nie ma potrzeby rezygnować z jesiennych spacerów, jednak należy się do nich odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jakich zasad przestrzegać.

Czytaj

Co zabrać na grzybobranie z dzieckiem?

Wyprawa na grzybobranie zwykle odbywa się jesienią, kiedy pogoda raczej nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego też konieczne jest zabranie kurtki i butów przeciwdeszczowych – szczególnie dobrze sprawdzą się kalosze. Warto też wyposażyć się w termos z ciepłą herbatą, a także coś do jedzenia, np. kanapki lub zdrowe batony energetyczne. Niezbędny jest także kosz na grzyby, nożyk do obcinania grzybów oraz opcjonalnie atlas grzybów, dzięki któremu dziecko będzie mogło znaleźć odpowiedź na każde swoje pytanie. Oprócz tego przydatny może być płyn na kleszcze i insekty.

Gdzie warto jechać na grzybobranie z dzieckiem?

Grzybiarze szczególnie upodobali sobie Bory Tucholskie, Puszczę Notecką, lasy bieszczadzkie, Bory Dolnośląskie, Kotlinę Jeleniogórską i Puszczę Knyszyńską. Są to prawdziwe zagłębia grzybiarskie. Jeśli jednak zależy nam nie na jak największych zbiorach, a na przygodzie z dzieckiem, to z powodzeniem możemy wybrać las w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Najlepiej taki, który sami dobrze znamy, by nie narażać dziecka na niepotrzebny stres i niebezpieczeństwo. Dobrym pomysłem będzie też nieoddalanie się od miejsca, w którym zaparkowaliśmy samochód – im szybciej będziemy w stanie do niego wrócić, tym lepiej.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź