Wycieczki dla przedszkolaków – jak organizować i jak przygotować dzieci? Wycieczki dla przedszkolaków – jak organizować i jak przygotować dzieci?/ iStock

Wycieczki dla przedszkolaków – jak organizować i jak przygotować dzieci?

Przedszkola organizują różnego rodzaju aktywności turystyczne i krajoznawcze. Wycieczki dla przedszkolaków są doskonałym źródłem wiedzy i wspaniałą przygodą. To także lekcje samodzielności i współpracy w grupie. Jednak by wycieczka była dla dzieci prawdziwą frajdą, trzeba się do niej odpowiednio przygotować.

Spis treści:

Jak często powinny odbywać się wycieczki dla przedszkolaków?

Wycieczki w przedszkolu są dla dzieci dużym przeżyciem. To wydarzenia, które będą wspominać. Maluchy uczęszczające do przedszkola powinny brać udział w wycieczkach będących uzupełnieniem programu wychowania dziecka. Wyjścia organizowane poza teren przedszkola najczęściej organizowane są dwa razy do roku, chociaż w niektórych placówkach, w szczególności prywatnych, częściej. 

Wycieczka dla przedszkolaków to wyzwanie logistyczne dla nauczycieli i opiekunów. Dzieci różnie zachowują się w nowym otoczeniu, niejednokrotnie uczestniczą w jakimś wydarzeniu pierwszy raz w życiu. Wychowawcy, zapowiadając wycieczkę, poproszą zapewne rodziców o pomoc w jej organizacji, trudno bowiem upilnować dużą gromadkę bez dodatkowego wsparcia.

Gdzie zabierać przedszkolaki?

Program wycieczki dla dzieci przedszkolnych powinien być dostosowany do wieku, zainteresowań czy posiadanych umiejętności. Jednodniowe wyjścia poza teren placówki powinny być atrakcyjne, tak by wizja wyjazdu działała na dzieci motywująco i zachęcająco. Podczas wycieczki dla przedszkolaków należy zachować równowagę pomiędzy poznawaniem nowych miejsc, przyswajaniem wiedzy a rozrywką i zabawą. Gdzie zabrać dzieci?

Wycieczka przedszkolaków do sali zabaw będzie niezapomnianym przeżyciem. Po zapoznaniu z zasadami zachowania się podczas pobytu na sali na dzieci czekają baseny z kulkami, zjeżdżalnie, trampoliny, labirynty z przeszkodami czy nadmuchane zamki. Pobyt na sali zabaw doskonali sprawność fizyczną przedszkolaków, jak również jest doskonałą okazją do rozładowania energii i wspaniałej zabawy. 

Z kolei wycieczka do teatru rozbudzi w dzieciach zainteresowanie kulturą i wyzwoli w nich pozytywne emocje i uczucia. Przedszkolaki dowiedzą się, na czym polega praca aktora, jak wygląda przedstawienie i zapoznają się z zasadami zachowania w teatrze.

Kolejną propozycją jest wycieczka do lasu, której głównym celem jest przybliżenie środowiska przyrodniczego i zapoznanie z florą i fauną tam występującą. Do lasu warto wybrać się w poszukiwaniu śladów jesieni, a leśne skarby – szyszki, liście czy suche igły, które spadły z drzew, można wykorzystać do przygotowania pracy plastycznej. Ciekawym pomysłem jest również wizyta w ogrodzie zoologicznym czy botanicznym.

O czym pamiętać, przygotowując przedszkolaki na wycieczkę?

Choć rodzice przygotowując dziecko na wycieczkę przedszkolną mają wiele wątpliwości, to należy pamiętać, że wyjścia z rówieśnikami niosą mnóstwo korzyści. Uczą samodzielności, wzmacniają pewność siebie, pomagają poznawać świat i rozwijają myślenie. Rodzice powinni poinformować opiekunów o chorobie lokomocyjnej dziecka czy innych dolegliwościach. Przed wyjazdem warto wytłumaczyć maluchowi, co się wydarzy, i przybliżyć plan dnia. Dzięki temu nie będzie się bał nieznanego. Dzień przed planowaną wycieczką nie powinniśmy podawać dzieciom ciężkostrawnych posiłków, które mogą doprowadzić do dolegliwości żołądkowych. 

Podczas wycieczki przedszkolanki muszą zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Dzięki kamizelkom odblaskowym i identyfikatorom grupa przedszkolaków jest bardziej widoczna dla kierowców, jak i samych uczestników wycieczki. By dzieci trzymały się razem, stały w parach, a nie rozpraszały się i zbiegały z chodnika, warto skorzystać ze sznurka z uchwytami biegnącego między dziećmi od wychowawcy do wychowawcy.

Co przedszkolak powinien mieć ze sobą?

Oprócz pisemnej zgody na wycieczkę dziecka z nauczycielem przedszkolnym rodzice powinni odpowiednio dziecko do niej przygotować. Jak ubrać przedszkolaka na wycieczkę? Rodzice często chcą ubrać dziecko stylowo i modnie, a zapominają o wygodzie. Warto wybrać ubranie, które nie ma zbyt wielu guzików i trudnych zapięć. Na wycieczce dziecko będzie się dużo ruszać, a ubiór powinien pozwolić mu na swobodną zabawę. Wyjątek stanowi wycieczka do teatru, kiedy to przedszkolak powinien wyglądać elegancko. Dodatkowo podczas kompletowania ubrań na wycieczkę należy kierować się popularną zasadą ubierania na cebulkę. Warstwowy ubiór pozwoli na kontrolowanie ciepłoty ciała i w razie konieczności zdjęcie lub włożenie jakiejś warstwy. Niezależnie od rodzaju wycieczki jednym z ważniejszych elementów garderoby są wygodne buty, które nie będą uwierać na kilkugodzinnym spacerze. 

Co jeszcze przedszkolak powinien zabrać na wyjazd? Najważniejszym dla dzieci aspektem wycieczkowym jest plecak, do którego można schować bluzę, chusteczki higieniczne i ulubioną przytulankę. Jeśli przedszkole nie zapewnia prowiantu, włóżmy maluchowi do plecaka wodę niegazowaną w butelce z dziubkiem, owoc, np. pokrojone jabłko i kanapkę.

    Sprawdź powiązane tematy