Woda dla niemowlaka Woda dla niemowlaka / iStock

Woda dla niemowlaka

Słyszałaś, że dzieci trzeba dopajać. Wydaje ci się, że maluszki oprócz mleka potrzebują także wody. Musisz jednak wiedzieć, że konieczność podawania wody niemowlęciu zależy od jego wieku i sposobu karmienia. Poznaj aktualne zalecenia dotyczące żywienia niemowląt. Sprawdź, jaka woda do picia dla niemowlaka będzie najlepsza i kiedy ją włączyć do diety dziecka.

Spis treści:

Rodzaje wody dla niemowlaka

W sklepach są dostępne trzy rodzaje wód:

  • mineralna – wydobywana z podziemnych źródeł, ma stabilny skład chemiczny, zawiera liczne makro- i mikroelementy korzystnie wpływające na organizm,
  • źródlana – pochodzi z podziemnych źródeł, zawiera śladową ilość minerałów, jest czysta, lecz ma niestały skład chemiczny,
  • stołowa – mieszanka naturalnej wody mineralnej i źródlanej.

Jaką wodę podawać niemowlęciu? I czy w ogóle małe dzieci trzeba dopajać? Odpowiedzi na te pytania znajdujemy w najnowszych zaleceniach dotyczących żywienia zdrowych dzieci, które opracowali eksperci Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

– Pokarm matki (lub mleko modyfikowane) dostarczają odpowiednią objętość płynu zdrowym niemowlętom do 6. miesiąca życia. W drugim półroczu życia zapotrzebowanie wynosi około 800–1000 ml/24 h i obejmuje wodę z wszelkiego rodzaju napojów, w tym wodę pitną i mineralną oraz wodę obecną w żywności.

Dla starszych niemowląt najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa.

Stanowisko polskich naukowców jest zgodne z opinią WHO. Niemowlęta do ukończenia 6. miesiąca życia nie potrzebują żadnych płynów ani pokarmów poza otrzymywanym mlekiem. Wodę niemowlętom wprowadza się dopiero w drugim półroczu życia. Powinna to być woda źródlana lub mineralna o odpowiednim składzie chemicznym.

Ile wody potrzebuje maluszek?

Niemowlęta mają znacznie większe zapotrzebowanie na wodę niż dorośli. W przeliczeniu na masę ciała potrzebują jej nawet czterokrotnie więcej. Jednak w pierwszych miesiącach życia głównym źródłem nawodnienia powinno być mleko matki bądź modyfikowane. Wszelkie dodatkowe płyny są zbędne, a nawet niewskazane. 

Podając dziecku wodę w butelce, zaspokajasz jego apetyt i potrzebę ssania, co może przynieść negatywne skutki w postaci zbyt niskiej masy ciała albo problemów z karmieniem piersią i laktacją. Dlatego wodę do picia niemowlętom najlepiej wprowadzać wraz pierwszymi stałymi posiłkami (około 6. miesiąca życia). Jednocześnie pamiętaj, że czas rozszerzania diety sprzyja kształtowaniu nawyków żywieniowych. Woda mineralna jest dla niemowląt znacznie lepsza od soków i słodzonych napojów. Przyzwyczajając smyka do picia wody, chronisz go przed otyłością i próchnicą. To jedne z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród dzieci w XXI wieku!

Ile wody potrzebują dzieci?

  • 6–12 miesiąc życia –  800–1000 ml/24 h
  • > 1. roku życia – 1200 ml/24 h

Jaka woda jest najlepsza dla niemowlaka?

Czy niemowlę może pić wodę mineralną? Tak, jednak nie każda woda butelkowana jest odpowiednia dla dzieci. Dlatego dokładnie oceń jej skład. Szukaj wody dla niemowląt, która jest jednocześnie:

  • niskozmineralizowana (zawiera od 50 do 500 mg składników mineralnych na litr),
  • niskosodowa (zawartość sodu nie przekracza 20 mg na litr),
  • niskosiarczanowa (zawartość siarczanów nie przekracza 20 mg na litr).

Naturalną wodę mineralną możesz podać niemowlęciu do picia, ale nigdy nie przygotowuj z niej mleka modyfikowanego ani innych posiłków. Pod wpływem obróbki termicznej wytrącają się sole mineralne, których organizm nie jest w stanie przyswoić. Do gotowania używaj wody źródlanej lub przefiltrowanej wody z kranu. Robiąc mleko z mieszanki, pamiętaj, aby przegotowaną wodę wystudzić do temperatury 70 stopni Celsjusza– cieplejsza woda zabija zawarte w mleku modyfikowanym dobroczynne bakterie, których brzuszek twojego maluszka bardzo potrzebuje.

Jakiej wody nie podawać dziecku?

Nie każda woda nadaje się dla niemowląt. Zdaniem ekspertów: Ze względu na ryzyko zanieczyszczenia azotanami i azotynami szczególnie niebezpieczne może być stosowanie wody studziennej. Oprócz tego nie podawaj dziecku:

  • wody wysokozmineralizowanej – wysokie stężenie substancji mineralnych obciąża nerki,
  • wody gazowanej – może podrażniać układ pokarmowy,
  •  wody smakowej – zawiera sztuczne barwniki, aromaty, cukier oraz syrop glukozowo-fruktozowy sprzyjający rozwojowi otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.

Źródła:

  1. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny, 2021, nr 50
  2. H. Murkoff, S. Mazel, Pierwszy rok życia dziecka, Rabel, Poznań 2015, s. 155–156

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź