Pozycje wertykalne przy porodzie / iStock Pozycje wertykalne przy porodzie / iStock

Pozycje wertykalne przy porodzie

Czasy, kiedy jedyną obowiązującą kobiety rodzące pozycją była horyzontalna, minęły wiele lat temu. Obecnie rodzące mają prawo do wyboru dogodnej dla siebie pozycji. Wiele wybiera pozycje wertykalne, uznawane za bardziej fizjologiczne od horyzontalnej. Warto zaznaczyć chęć korzystania z nich w planie porodu. Jakie są najwygodniejsze pozycje wertykalne do porodu?

Spis treści:

Co to znaczy pozycja wertykalna

Każda rodząca kobieta, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia dotyczącym standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, ma możliwość przyjmowania różnych pozycji oraz swobodnego ruchu podczas porodu. Obecnie coraz większą uwagę zwraca się na rolę pozycji wertykalnych w czasie porodu. 

Na pytanie, co to znaczy pozycja wertykalna, odpowiedź jest dość prosta. Jest to tak naprawdę każda inna pozycja niż klasyczna leżąca, inaczej nazywana horyzontalną. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, kobieta rodząca może w trakcie porodu wybrać dowolną pozycję, w której będzie jej wygodnie. Co więcej, wielu specjalistów uważa, że pozycje wertykalne są dużo korzystniejsze dla samego przebiegu porodu, ponieważ kanał rodny ustawiony jest ku dołowi, co dzięki grawitacji ułatwia schodzenie główki, a także zmniejsza odczuwany przez kobietę ból. 

Pozycje wertykalne są bardziej fizjologiczne, a sam poród przebiega szybciej. Należy jednak pamiętać, że zdarza się, iż kobieta rodząca nie może opuszczać łóżka porodowego. Ostateczna decyzja należy do personelu medycznego działającego zgodnie z najlepszą wiedzą, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dziecku, jak i przyszłej mamie.

Co powinnam wiedzieć o porodzie?

Polecamy

Co powinnam wiedzieć o porodzie?

Poród, zwłaszcza pierwszy, jest dużym wyzwaniem dla przyszłej mamy. Aby zmniejszyć stres przed nieznanym, warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym, co czeka kobietę podczas porodu i po nim. Wiedząc, co spakować do szpitala, jakie są pierwsze objawy porodu i jak wyglądają pierwsze dni po porodzie, będziemy spokojniejsze podczas tych trudnych dni.

Czytaj

W jakiej pozycji najlepiej się rodzi

Jedną z zalet pozycji wertykalnej jest to, że podczas porodu, dzięki większemu naciskowi główki dziecka, szyjka macicy rozwiera się szybciej. W pozycji leżącej kanał rodny skierowany jest ku górze, więc przyszła mama musi włożyć dużo więcej wysiłku w skurcze parte. 

Poza tym pozycje wertykalne zaliczane są do niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Kobiecie rodzącej łatwiej jest głęboko i spokojnie oddychać, co jest niezwykle istotne w drugiej fazie porodu. Nie dochodzi również do ucisku naczyń, który mógłby spowodować na przykład niedotlenienie dziecka. 

Według statystyk poród w pozycjach wertykalnych jest krótszy w porównaniu z porodem w pozycji horyzontalnej. Kobieta, jeśli chce, może chodzić, klękać czy kucać przy drabinkach. Dobrze, gdy asekuruje ją wtedy osoba towarzysząca.

Najwygodniejsze pozycje wertykalne do porodu

To, która pozycja okaże się najwygodniejsza podczas porodu, jest kwestią indywidualną. Nie ma  jednej idealnej dla wszystkich. Najlepsze pozycje do rodzenia to te, w których rodząca kobieta czuje się swobodnie i bezpiecznie. Jeśli tylko przyszła mama chce (i nie ma przeciwskazań), może przyjmować pozycje wertykalne zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego okresu porodu. 

Najczęściej na początku porodu kobiety decydują się na kołysanie biodrami i bujanie się na piłce. To rozluźnia mięśnie i ułatwia wstawianie się główki. Podobnie jest w przypadku kołysania się, a nawet tańczenia z osobą towarzyszącą. 

Aby przyspieszyć rozwieranie szyjki macicy, można też usiąść w klęku. Jeśli przyszła mama odczuwa silny ból, objawy może łagodzić tzw. pozycja kolankowo-łokciowa. Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę, że podczas pełnego rozwarcia i skurczów partych również mogą skorzystać z pozycji wertykalnych. 

Najbardziej fizjologiczna jest pozycja kuczna. Dzięki niej skraca się kanał rodny. Najlepiej gdy kobieta kuca, trzymając się drabinek lub brzegu łóżka. Ważne jednak, aby po każdym skurczu wstać i rozluźnić nogi. Podobną pozycję, także fizjologiczną, przyjąć można na specjalnym krześle porodowym, na którym kobieta rodzi, siedząc wyprostowana z ugiętymi nogami. 

Warto jeszcze przed porodem zorientować się w możliwych pozycjach wertykalnych i omówić je ze swoją położną. Są one również prezentowane na zajęciach w szkole rodzenia.

 

Zobacz infografikę – Formalności po porodzie

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź