Jak dbać o miejsca intymne po nacięciu krocza? / iStock

Pielęgnacja krocza po porodzie – jak dbać o miejsca intymne po nacięciu krocza?

Poród drogami natury zawsze wiąże się z ryzykiem pęknięcia lub koniecznością nacięcia krocza. Personel medyczny stara się uniknąć tego rodzaju powikłań, ale czasami są one nieuniknione. Jeśli dojdzie do nacięcia, ważna jest odpowiednia pielęgnacja krocza po porodzie. Sprawdź, jak powinna wyglądać.

Spis treści:

Kiedy następuje nacięcie krocza?

Nacięcie krocza przez wiele lat było uznawane za lepszy wybór niż pęknięcie. Zdania specjalistów na ten temat wciąż są podzielone, lecz pojawia się coraz więcej głosów przeciwko rutynowemu nacinaniu krocza podczas porodu. Wiele kobiet zaznacza w planie porodu, że nie wyraża zgody na nacięcie, lecz w niektórych przypadkach jest to nieuniknione. Nacina się krocze m.in., gdy personel medyczny przewiduje, że ryzyko pęknięcia jest wysokie, np. w przypadku dystocji barkowej czy przy położeniu pośladkowym dziecka.

Po co nacina się krocze?

Krocze jest nacinane, aby uniknąć niekontrolowanych pęknięć, które mogłyby naruszyć głębsze tkanki i dużo gorzej goić się po porodzie. Poza tym czasami nacięcie jest niezbędne, kiedy kobieta rodząca traci siły, a tętno dziecka spada. Nacięcie krocza ułatwia w takiej sytuacji skurcze parte i przyspiesza urodzenie dziecka. Jest ono częściej wykonywane u kobiet rodzących po raz pierwszy, a także w przypadku podejrzenia dużej masy płodu.

Pielęgnacja krocza po porodzie

Nacięcie krocza najczęściej goi się bez powikłań, a większość kobiet nie odczuwa jego długoterminowych skutków. Warto jednak zadbać o prawidłową pielęgnację krocza po porodzie. Najbardziej istotna jest odpowiednia higiena. Podmywać powinno się po każdym skorzystaniu z toalety. Minimalizuje to ryzyko ewentualnych zakażeń rany. Czasami kobiety stosują także środki odkażające, lecz nie powinny być one nadużywane. 

Bielizna poporodowa

Ginekolodzy oraz położne polecają, aby każda kobieta po porodzie, bez względu na jego rodzaj, korzystała z przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów, najlepiej bawełny. Umożliwia to tzw. „oddychanie rany” i zmniejsza ryzyko nadkażeń. 

Wietrzenie krocza

Nacięte lub pęknięte krocze goi się najlepiej, gdy ma dostęp do świeżego powietrza. Polecane są bawełniane majtki i jak najczęstsze wymienianie podpasek. W czasie połogu, a szczególnie jego pierwszych tygodni, niemożliwe jest „pełne” wietrzenie krocza z uwagi na występujące odchody połogowe. 

Pielęgnacja rany po nacięciu krocza

W przypadku nacięcia krocza bardzo ważna jest odpowiednia higiena, aby nie doszło do zakażenia. Niektóre kobiety stosują na ranę po nacięciu krocza chłodne okłady lub nasiadówki. Najlepiej jest podczas pobytu w szpitalu zapytać personel medyczny, jak najlepiej pielęgnować ranę.

Środki higieny intymnej

Nie ma potrzeby przemywania krocza po porodzie specjalnymi środkami. Najczęściej polecana jest woda z mydłem. Istotna jest częstość podmywania, które powinno mieć miejsce po każdej wizycie w toalecie.

Masaż krocza w ciąży

Polecamy

Masaż krocza w ciąży

Masaż krocza może zapobiec m.in. pęknięciu krocza podczas porodu. Z tego względu warto wiedzieć, jak wykonywać go prawidłowo i kiedy zacząć tego typu praktykę. Na czym polega oraz w czym pomaga masowanie krocza w ciąży?

Czytaj

Szwy na kroczu – jak o nie dbać?

Nacięte krocze zszywane jest najczęściej po urodzeniu łożyska. Szycie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą nici wchłanianych lub nierozpuszczalnych. W zależności od rodzaju szwów, może być konieczne ich zdjęcie, najczęściej 67 dni po porodzie, przez położną środowiskową. Rozpuszczalne szwy zaś wchłaniają się same po pewnym czasie. Najważniejsze w dbaniu o szwy na kroczu jest staranne przemywanie i osuszanie rany jednorazowym ręcznikiem papierowym. Raz na jakiś czas używać można środków odkażających, lecz nie są one niezbędne. 

Objawy sugerujące zakażenie rany na kroczu to:

  • obrzęk, 
  • zaczerwienienie,
  • silny ból,
  • gorączka.

W takiej sytuacji kobieta powinna udać się na izbę przyjęć lub do lekarza ginekologa, ponieważ konieczne jest wdrożenie leczenia, np. antybiotykoterapii.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź