Ile goi się nacięcie krocza? Ile goi się nacięcie krocza?/ Unsplash, fot. Wagner Santos

Ile goi się nacięcie krocza?

Nacięcie krocza może zostać wykonane w czasie porodu w celu ułatwienia dziecku przejścia przez kanał rodny. Gojenie rany tej okolicy jest często bolesne, jednak istnieje kilka sposobów na to, by złagodzić dyskomfort i wspomóc proces rekonwalescencji. Jak długo goi się rana po porodzie i co zrobić, by ten proces był szybszy i mniej bolesny?

Spis treści:

Ile trwa i jak przebiega gojenie krocza po porodzie?

Nacięcie krocza przy porodzie siłami natury nie jest rutynowo wykonywane. Ocenia się jednak, że nawet u 9 na 10 kobiet na skutek pierwszego porodu powstaje znacząca rana krocza w postaci otarciaprzerwania lub właśnie wykonywanego celowo cięcia. Przebieg gojenia rany po pęknięciu zwykle przypomina proces po wykonaniu nacięcia. Gojenie rany po porodzie naturalnym, w którym nie doszło do nacięcia krocza ani jego pęknięcia, przebiega natomiast dużo szybciej. 

Nacięcia krocza są zwykle zszywane w ciągu godziny od urodzenia dziecka. Na początku rana może dość mocno krwawić, jednak po założeniu szwów krwawienie powinno ustać. Ile czasu goi się krocze po nacięciu? Cały proces gojenia trwa zazwyczaj około jednego miesiąca. Po tym czasie dochodzi już także do całkowitego rozpuszczenia szwów. 

Dolegliwości związane z gojeniem krocza po nacięciu

Główną dolegliwością związaną z gojeniem krocza po nacięciu jest ból i dyskomfort w miejscu rany. Odczuwanie bólu od dwóch do trzech tygodni po nacięciu krocza jest zjawiskiem normalnym. Dodatkowo, założone szwy mogą podrażniać tę okolicę w czasie gojenia. Dyskomfort towarzyszy kobietom przede wszystkim w czasie siedzenia i chodzenia, w przypadku niektórych rodzajów ran odczuwane jest również pieczenie w czasie oddawania moczu. 

Jak radzić sobie z bólem po nacięciu krocza?

  • przykładaj do rany zimny kompres – możesz wykorzystać kostki lodu owinięte w ręcznik (nie przykładaj lodu bezpośrednio do okolicy krocza, ponieważ może to powodować uszkodzenia; zalecane jest także, by jednorazowo nie przykładać kompresu na dłużej niż 30 minut), 
  • wykorzystaj leki przeciwbólowe, np. paracetamol, który może być przyjmowany także przez kobiety karmiące piersią, 
  • jeśli odczuwasz ból w czasie oddawania moczu, spróbuj skorzystać z toalety w przysiadzie zamiast w pozycji siedzącej – u części kobiet zmniejsza to uczucie pieczenia, 
  • ważne jest także, aby zapobiegać zaparciom – zadbaj o to, by pić przynajmniej trzy litry wody – jeśli dziecko karmisz piersią, lub dwa litry – jeżeli maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym; uwzględniaj w swoim codziennym jadłospisie produkty bogate w błonnik pokarmowy (pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, orzechy) oraz fermentowane produkty mleczne, np. jogurt naturalny. 

Jak wspomóc gojenie krocza?

Jest kilka sposobów, by wpłynąć na to, ile będzie się goiła rana po porodzie – zarówno po porodzie naturalnym z nacięciem krocza, jego przerwaniem lub łagodniejszymi uszkodzeniami. Jak wspomóc proces gojenia krocza? 

Zadbaj o higienę rany

By skrócić czas gojenia rany, bardzo ważne jest zapobieganie zakażeniu tej okolicy. W tym celu warto zastosować kilka zasad higieny. Po pierwsze, zmieniaj często podpaski używane po porodzie; pamiętaj, by myć ręce zawsze przed i po ich wymianie. Uważaj, by podczas podcierania nie przenosić bakterii z odbytu w okolicę rany. Po skorzystaniu z toalety zalecane jest spłukiwanie okolicy pochwy ciepłą wodą. 

Zadbaj także o to, by rana „oddychała”. Wybieraj bieliznę bawełnianą i przewiewną. Unikaj noszenia rajstop i obcisłych spodni. Pomóc w szybszym gojeniu rany krocza może także jej wietrzenie, np. poprzez leżenie bez bielizny na łóżku nakrytym ręcznikiem. 

Do czasu całkowitego zagojenia rany zrezygnuj z korzystania z basenu i sauny. 

Wykonuj ćwiczenia mięśni dna miednicy 

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy mogą przyspieszyć proces gojenia rany i zmniejszyć nacisk na miejsce nacięcia i jego okolicę. Trenować te mięśnie możesz poprzez ściskanie mięśni wokół pochwy i odbytu (tak jakbyś chciała powstrzymać proces wydalania). 

Napnij mięśnie na maksymalnie 10 sekund, a następnie rozluźnij je na około pięć sekund. Powtórz kilka razy. Spróbuj wykonywać to ćwiczenie przynajmniej dwa razy dziennie. Na początku powinno być łatwiej wykonywać je w pozycji leżącej, następnie możesz spróbować napinać mięśnie podczas siedzenia lub stania. 

Niepokojące objawy w trakcie gojenia 

Do objawów, które powinny cię skłonić do zasięgnięcia porady lekarskiej w czasie rekonwalescencji po nacięciu krocza należą: 

  • nasilenie bólu w zszywanej okolicy, 
  • pojawienie się wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu, 
  • intensywne krwawienie z dróg rodnych, 
  • niepokojące zmiany w obrębie nacięcia krocza, takie jak: zaczerwienienie, obrzmienie, zwiększenie ucieplenia, 
  • gorączka i/lub dreszcze. 

Te objawy wskazują na wystąpienie zakażenia. Infekcja rany po nacięciu krocza może wymagać podania antybiotyku i wydłużyć czas gojenia. 

 

Co musisz wiedzieć o formalnościach po porodzie?

formalności po porodzie

Źródła:

  1. National Health Services (2020) Episiotomy and perineal tears. Your pregnancy and baby guide. 
  2. NationalChildbirth Trust (2018) Episiotomy care and recovery. 
  3. RoyalCollege of Obstetricians & Gynaecologists (2015) Perineal tears and episiotomies in childbirth. 
  4. NationalHealth Services (2020) Patient information. Caring for your Perineal Wound. 

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź