Masaż krocza w ciąży

Masaż krocza może zapobiec m.in. pęknięciu krocza podczas porodu. Z tego względu warto wiedzieć, jak wykonywać go prawidłowo i kiedy zacząć tego typu praktykę. Na czym polega oraz w czym pomaga masowanie krocza w ciąży?

Spis treści:

Na czym polega masowanie krocza w ciąży?

Masowanie krocza w ciąży to praktyka, która coraz częściej polecana jest kobietom ciężarnym. Wykonywanie go regularnie skutkuje przede wszystkim ułatwieniem rozciągania tkanek tej okolicy, co ma wymierne skutki podczas samego porodu. Można zatem powiedzieć, że masowanie krocza niejako przygotowuje tkanki na zbliżający się poród, zwiększa ich rozciągliwość i wytrzymałość, a co za tym idzie, zmniejsza potencjalne ryzyko powikłań związanych z porodem siłami natury. 

Masaż krocza w ciąży - jak go wykonać?

Podczas masażu krocza powinnaś zrelaksować się i zadbać o intymność oraz odpowiednią atmosferę. Choć istnieje wiele różnych sposób na wykonywanie tej czynności, może ona przykładowo przebiegać w sposób zaproponowany poniżej.

  • Na samym początku umyj dłonie łagodnym mydłem o prostym składzie.
  • Zaaplikuj olejek na dłonie i ogrzej go tak, aby nie był zbyt chłodny podczas masażu
  • Nanieś niewielką ilość olejku na okolicę pochwy, a kciuk włóż do jej wnętrza na ok. 2 cm, wykonując jednocześnie okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 
  • Staraj się delikatnie rozciągać dolną część pochwy w stronę odbytu oraz na boki do momentu aż poczujesz uczucie pieczenia.
  • Podczas masażu skup się również na obszarze pomiędzy odbytem a pochwą.

Czynności te powtarzaj regularnie w celu uzyskania efektów. Świetnym pomysłem może być również masowanie krocza przez partnera, co z pewnością dodatkowo umocni waszą więź. 

Masaż krocza – od kiedy?

Masaż krocza możesz rozpocząć już od 34. tygodnia ciąży. Czynność tą najlepiej jest wykonywać po kąpieli, od 4 do 5 razy w tygodniu. Sam masaż nie powinien trwać dłużej niż 8 minut. Większość osób na co dzień zajmujących się opieką nad kobietami ciężarnymi zaleca wykonywanie masażu krocza po kąpieli.

Nacięcie krocza przy porodzie. Czy możesz się nie zgodzić?

Polecamy

Nacięcie krocza przy porodzie. Czy możesz się nie zgodzić?

Zabieg nacięcia krocza nie powinien być wykonywany rutynowo, niestety, w wielu polskich placówkach dokładnie tak się dzieje. Fundacja Rodzić po Ludzku, która prowadzi monitoring opieki okołoporodowej, zwraca uwagę na ten problem od lat. Tymczasem nauka mówi, że nacinanie krocza może być bardzo szkodliwe, jeśli nie jest wykonywane ze wskazań medycznych.

Czytaj

W czym pomaga masowanie krocza w ciąży?

Masowanie krocza nie bez powodu polecane jest przez coraz większą liczbę specjalistów i specjalistek z zakresu położnictwa. Jak zostało już wcześniej wspomniane, regularne masowanie krocza na kilka tygodni przed porodem pozwala zwiększyć wytrzymałość oraz rozciągliwość tkanek tej okolicy. Badania wykazały, że w przypadku kobiet, które wykonywały masaż krocza od 34. tygodnia ciąży ryzyko uszkodzeń porodowych wymagających szycia krocza było mniejsze niż w przypadku kobiet, które nie przygotowywały się w ten sposób do porodu. Co więcej, statystki wyglądają podobnie w przypadku konieczności nacięcia krocza podczas porodu siłami natury. Oznacza to, że w przypadku kobiet, które masowały krocze, wykonywanie nacięcia było rzadziej konieczne. Warto jednak podkreślić, że wyniki tych badań odnosiły się głównie do kobiet, które w przeszłości rodziły już siłami natury.

Masaż krocza przed porodem

Choć masaż krocza można rozpocząć już na parę tygodni przed porodem, to istnieją również doniesienia o jego korzystnym wpływie w przypadku wykonywania go w trakcie rodzenia. Masaż krocza przed porodem oraz w trakcie samego porodu trudno jednak jednoznacznie ocenić. Jest to spowodowane brakiem badań nad skutecznością jego wykonywania przez położne, co ma miejsce najczęściej podczas trwania drugiego okresu porodu. 

Wprawdzie w literaturze naukowej można znaleźć doniesienia  mówiące o mniejszej liczbie poważnych pęknięć krocza u kobiet, u których przeprowadzano masaż krocza w trakcie porodu, jednak były one przeprowadzane na zbyt małej grupie. Jeżeli masz wątpliwości co do skuteczności tej metody, zapytaj o zdanie swojego lekarza ginekologa, który z pewnością udzieli ci na ten temat profesjonalnej odpowiedzi.

 

 

Jakie urlopy i świadczenia przysługują świeżo upieczonym rodzicom?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź