Szczepienie na COVID-19 w ciąży / unsplash

Czy w ciąży możesz się zaszczepić przeciwko COVID-19? Oficjalne zalecenia

Czy kobiety spodziewające się dziecka mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19? Jak wyjaśnia położna Anna Bulczak, według aktualnych rekomendacji ACOG, osobom w ciąży wręcz zaleca się szczepienia. "Co więcej, szczepionki COVID-19 powinny być oferowane osobom w okresie laktacji, podobnie jak osobom niekarmiącym" - dodaje ekspertka.

Spis treści:

Szczepienie na COVID-19 a ciąża

„Ryzyko zachorowania na COVID-19 w ciąży oraz nasilenie choroby u matki, może mieć negatywny wpływ na ciężarną oraz na płód i noworodka” – przypomina położna Anna Bulczak na swoim instagramowym profilu „Zaufaj położnej”.

Specjalistka dodaje, że celem szczepienia jest wytwarzanie przeciwciał chroniących przed chorobą spowodowaną zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

„To stanowisko uznało również Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników potwierdzając, że szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym” – wyjaśnia Bulczak.

Z uwagi na większą liczbę obserwacji i ocen bezpieczeństwa przyszłym i świeżo upieczonym matkom zalecane są szczepionki mRNA:

  • Pfizer-BioNtech mRNA (BNT162b2): dwie dawki (21 dni odstępu jest wymagane),
  • Moderna mRNA-1273: dwie dawki (28 dni dostępu między dawkami).

„Powyższe szczepionki są preferowane do zastosowania w pierwszej kolejności w walce z pandemią COVID-19 u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią” – podkreśla położna.

Zaufaj Położnej - kto stoi za tym profilem?

Za profilem „Zaufaj Położnej” na Instagramie stoi Anna Bulczak – właścicielka Centrum, położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prywatnie mama trójki dzieci. Jak sama o sobie pisze: „W mojej pracy lubię wyzwania. Praca z bardzo trudnymi przypadkami laktacyjnymi daje mi wiele satysfakcji. Każdego dnia spotykam się z różnymi emocjami – czas macierzyństwa to nie tylko radość, zdarzają się łzy, frustracja, zmęczenie – każdego dnia staram się pomóc. Taki właśnie mam zawód. Poza poradnią laktacyjną znajdziecie mnie również na kursach w szkole rodzenia oraz webinarach online”.

Profil „Zaufaj Położnej” śledzi obecnie ponad 51 tys. osób. 

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2