Czy ciążę pozamaciczną można uratować? Czy ciążę pozamaciczną można uratować?/ Pexels, fot. Yan Krukov

Czy ciążę pozamaciczną można uratować?

Ciąża pozamaciczna, zwana inaczej ciążą ektopową, wymaga interwencji lekarskiej – jest zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety. Kiedy mówimy o ciąży pozamacicznej, wiele osób chce poznać, jakie są jej objawy i – co najważniejsze – czy ciążę pozamaciczną można donosić?

Spis treści:

Prawidłowe zagnieżdżenie jajeczka

By wyobrazić sobie, kiedy i jak dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka, warto przeanalizować proces powstawania życia, który dzieje się w naszym organizmie.

Kiedy dojdzie do zapłodnienia, czyli połączenia komórek rozrodczych (gamet), powstaje nowa komórka zwana zygotą. Zygota zaczyna przemieszczać się jajowodem w dół, w kierunku jamy macicy. Mniej więcej 6 dni po zapłodnieniu blastocysta zbliża się do endometrium, które wyścieła jamę macicy. Jeśli „jajeczko” przyczepi się do górnej, tylnej ściany trzonu macicy, ciąża ma szansę na prawidłowy rozwój. Niestety zdarza się, że komórka jajowa po zapłodnieniu nie trafia tam, gdzie powinna, i zaczyna rozwijać się poza macicą. W takim przypadku mówimy o ciąży pozamacicznej.

Przyczyny i rozpoznanie ciąży pozamacicznej

Przyczyn ciąży pozamacicznej może być wiele. Do tej pory zidentyfikowano wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej. Zaliczamy do nich przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie narządów rodnych, a w szczególności jajowodów. Duże znaczenie mają zmiany przerostowe, które powstają na skutek stanów zapalnych. Obciążone ryzykiem zajścia w ciążę pozamaciczną są kobiety z nieprawidłowościami w budowie narządów rodnych.

„Duży wpływ mają przebyte infekcje jajników – przykładowo chlamydia, a także endometrioza, a dokładniej zmiany, które powoduje w obrębie jajników. Kolejną przyczyną może być obecność w drogach rodnych kobiety wkładki antykoncepcyjnej. Warto pamiętać, że każda ciąża pozamaciczna zwiększa ryzyko pojawienia się jej ponownie w przyszłości” – przestrzega dr Paulina Pająk.

Ponadto ryzyko wzrasta u kobiet, które ukończyły 35. rok życia.

Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Kobieta, która zgłosi się do lekarza z niepokojącymi objawami, zostanie poddana szczegółowemu wywiadowi lekarskiemu. Ginekolog zleci badanie beta HCG z krwi, które potwierdzi lub wykluczy ciążę. Ponadto przeprowadzi standardowe badanie USG, które umożliwia potwierdzenie ciąży. W przypadku, gdy w jamie macicy nie ma widocznego pęcherzyka, wzrasta ryzyko ciąży pozamacicznej.

Objawy ciąży pozamacicznej

Objawy pojawiające się w pierwszych tygodniach ciąży nie wskazują na nieprawidłowe zagnieżdżenie zarodka, a tym samym na ciążę pozamaciczną. Zatrzymanie miesiączki, mdłości, wymioty czy bolesność piersi nie świadczą o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Dopiero pomiędzy 7 a 10 tygodniem ciąży pojawiają się nietypowe objawy, które mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej. Kobieta może zacząć odczuwać silne bóle podbrzusza (to jeden z pierwszych niepokojących symptomów), krwawienia z dróg rodnych czy silny ból głowy. Dodatkowo mogą pojawić się omdlenia i zasłabnięcia. Poziom hormonu beta HCG we krwi kobiety, u której ciąża przebiega prawidłowo, wzrasta, a w przypadku ciąży ektopowej poziom nie rośnie, a czasami nawet maleje.

Jak leczyć ciążę pozamaciczną?

Czy ciążę pozamaciczną można uratować? Dr Paulina Pająk rozwiewa wszelkie wątpliwości:

„Ciążę ektopową zawsze należy usunąć. Niestety zbyt późne jej zdiagnozowanie może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań – wewnętrzny krwotok jest stanem bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia”.

W przypadku rozpoznania ciąży pozamacicznej – takiej niewielkich rozmiarów, która nie grozi pęknięciem – lekarze rozpoczynają próbę leczenia farmakologicznego. Czasami wystarczy jedna dawka leków, by zmiany ciążowe zaczęły się cofać.

Niestety ten sposób leczenia nie zawsze okazuje się skuteczny. Jak wygląda postępowanie w takim przypadku? Jeszcze nie tak dawno ciążę pozamaciczną usuwano wyłącznie podczas zabiegu chirurgicznego. Obecnie pacjentki poddawane są laparoskopii, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przez niewielkie nacięcie w skórze, lekarz wprowadza do jamy brzusznej trzy końcówki aparatu – kamerę i narzędzia chirurgiczne. Rana po zabiegu goi się szybko, a blizny są niemalże niewidoczne.

Czy po ciąży pozamacicznej można ponownie zajść w ciążę?

Ciąża pozamaciczna nie przekreśla szansy ponownego zajścia w ciążę. Niestety szanse na udaną ciążę mogą nieco zmaleć. Jednak wszystko uzależnione jest od przyczyny ciąży ektopowej i postępowania medycznego. Po ciąży pozamacicznej lekarze ginekolodzy zalecają minimum trzy miesiące przerwy w staraniach o kolejne dziecko. Jednak to, jak długo należy odczekać, warto ustalić z ginekologiem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź