Co oznacza metaliczny posmak w ustach w ciąży?

Uczucie metalicznego posmaku to objaw, który z pewnością może zaniepokoić kobietę ciężarną. Z tego powodu warto sprawdzić, co może być jego przyczyną. Co oznacza metaliczny posmak w ustach w ciąży i jak go zlikwidować?

Spis treści:

Dziwny posmak w ustach w ciąży

Ciąża to czas wyjątkowy, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian fizjologicznych. Duże skoki stężenia hormonów mogą prowadzić do zmian preferencji smakowych odbieranych jako „zachcianki” kobiet ciężarnych. Jednym z objawów, który może temu towarzyszyć, jest pojawienie się charakterystycznego metalicznego posmaku w ustach, na który skarży się wiele ciężarnych kobiet.

Co oznacza metaliczny posmak w ustach w ciąży

Trudno jednoznacznie stwierdzić, z jakiego powodu pojawia się dziwny posmak w ustach w ciąży, definiowany jako smak metalu. Wielu specjalistów wiąże ten fakt właśnie ze zmianami hormonalnymi. W przypadku braku innych objawów sugerujących konkretną jednostkę chorobową metaliczny posmak w ustach nie jest najczęściej związany z niczym niepokojącym. Pamiętaj jednak, że w przypadku wystąpienia tego uczucia powinnaś poinformować o tym swojego lekarza ginekologa, gdyż konieczne może być poszerzenie diagnostyki.

Infekcje w ciąży, skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Polecamy

Infekcje w ciąży, skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Infekcje w ciąży to stosunkowo częsta przypadłość. Dotyczą one nie tylko układu moczowego, ale także oddechowego czy pokarmowego. Jakie są najczęstsze infekcje w ciąży i w jaki sposób je leczyć?

Czytaj

Kiedy pojawia się metaliczny posmak w ustach

Choć w większości przypadków przyczyną dyskomfortu będą zmiany hormonalne, warto poznać także inne potencjalne powody. Zalicza się do nich:

  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – rozwiązaniem może okazać się częstsze mycie zębów, czyli po każdym posiłku. Pomocne w takim wypadku są również różnego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej pomagające dbać o jej higienę. Warto zgłosić się także do stomatologa, który oceni, czy w Twoim przypadku konieczne jest leczenie. 
  • Infekcja górnych dróg oddechowych – wszelkiego rodzaju stany zapalne zlokalizowane w obrębie dróg oddechowych mogą nie tylko powodować dużo niedogodności z powodu charakterystycznych objawów, ale także wpływać na odczucia związane ze smakiem. Z tego powodu, jeżeli oprócz metalicznego posmaku w ustach zauważyłaś objawy takie jak katar, kaszel czy podwyższona temperatura ciała, udaj się do swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa prowadzącego ciążę. 
  • Grzybica jamy ustnej – warto podkreślić, że ciąża to również okres, w którym odporność kobiety jest naturalnie obniżona. W ten sposób organizm niejako chroni płód przed zidentyfikowaniem go jako „ciało obce”, które należy zwalczyć. Powoduje to jednak, że kobiety ciężarne narażone są na wszelkiego rodzaju infekcje, m.in. grzybicze. 
  • Zażywanie niektórych leków – metaliczny posmak w ustach w ciąży związany może być również z przyjmowaniem leków. Objaw ten może wystąpić w przypadku zażywania m.in. niektórych leków przeciwhistaminowych stosowanych przy nasilonych symptomach alergicznych. W przypadku pojawienia się tego objawu zgłoś to lekarzowi.

Jak zlikwidować metaliczny posmak w ustach

W wielu przypadkach drażniący posmak w ustach mija samoistnie, kiedy minie pierwszy trymestr ciąży kobiety zazwyczaj w tym okresie uskarżają się na tę niedogodność. Jeżeli natomiast uczucie to związane jest z wymienionymi wyżej przyczynami, zmiana leków, odpowiednie zadbanie o higienę jamy ustnej lub wyleczenie infekcji powinno w trwały sposób zlikwidować metaliczny posmak w ustach.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź