Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Spis treści:

Jesteś w ciąży albo karmisz piersią? Planujesz wizytę u stomatologa? Nie musisz się obawiać. Nie wszystko, co słyszysz (albo czytasz w internecie), jest prawdą. Lek. dent. Michał Kaczmarek postanowił rozprawić się z popularnymi mitami dotyczącymi zabiegów stomatologicznych u ciężarnych pacjentek i tych, które karmią piersią. 

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne - fakty i mity

O wizytach ciężarnych i karmiących piersią kobiet u stomatologa krąży wiele mitów. I tak w internecie możemy przeczytać, że przyszłe mamy nie mogą mieć znieczulenia podczas borowania zębów, czy nie mogą poddawać się skalingowi, czyli zabiegowi usuwania kamienia nazębnego. Jaka jest prawda? O tym wszystkim pisze lek. dent. Michał Kaczmarek, znany w mediach społecznościowych jako „Tata Stomatolog”. 

Nie wolno stosować znieczulenia, będąc w ciąży czy karmiąc piersią?

„Mit, mit i jeszcze raz mit. Można leczyć zęby u lekarza dentysty z podaniem znieczulenia oraz nie ma konieczności robienia przerwy w karmieniu piersią. Oczywiście należy o obu faktach poinformować przed wizytą. Według badań, stres związany z wizytą i bólem jest groźniejszy niż podanie znieczulenia” – pisze dentysta.

Nie można usuwać kamienia nazębnego w ciąży bądź w trakcie karmienia piersią?

„Kolejny mit. Owszem, do usuwania kamienia nazębnego stosuje się ultradźwięki, ale nie są one szkodliwe dla dziecka. Pamiętajmy, że w ciąży szczególnie trzeba dbać o higienę jamy ustnej, a zabiegi z zakresu higienizacji (np. skaling) nam w tym pomogą” – tłumaczy lek. dent. Kaczmarek.

W ciąży i w trakcie karmienia piersią psują się zęby?

„Mit! Sama ciąża nie psuje zębów, nie „zabiera” potrzebnych składników dla dziecka. Zęby w trakcie ciąży są bardziej narażone na powstawanie próchnicy czy uszkodzenia z powodu obniżenia wydzielania śliny, zmiany składu śliny, zmiany nawyków dietetycznych, wymiotów czy zaciskania z powodu stresu. Dwa tygodnie temu miałem pacjentkę w 7. miesiącu ciąży, która na zapach i smak pasty dostawała odruchu wymiotnego. Zęby myła samą wodą, a z zębami było wszystko w porządku. Przy prawidłowej higienie jamy ustnej oraz wyleczeniu zębów przed ciążą, nie powinno być zębowych problemów” – wyjaśnia dentysta.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Ciążowe Fakty/Mity związane ze stomatologią❗ 👉Nie wolno stosować znieczulenia będąc w ciąży, karmiąc piersią? MIT, MIT i jeszcze raz MIT❌Można leczyć zęby u lekarza dentysty z podaniem znieczulenia oraz nie ma konieczności robić przerwy w karmieniu piersią. Oczywiście należy o obu faktach poinformować przed wizytą.Wg badań stres związany z wizytą i bólem jest groźniejszy niż podanie znieczulenia. 👉Nie można usuwać kamienia nazębnego w ciąży/ w trakcie KP Kolejny MIT❌Owszem, do usuwania kamienia nazębnego stosuje się ultradźwięki, ale nie są one szkodliwe dla dziecka. Pamiętajmy że w ciąży szczególnie trzeba dbać o higienę jamy ustnej, a zabiegi z zakresu higienizacji(np.scaling)nam w tym pomoże. 👉W ciąży i w trakcie karmienia piersią, psują się zęby? MIT❌Sama ciąża nie psuje zębów,nie „zabiera” potrzebnych składnikow dla dziecka.Zęby w trakcie ciąży są bardziej narażone na powstawanie próchnicy, czy uszkodzenia z powodu obniżenia wydzielania śliny,zmiany składu śliny,zmiany nawyków dietetycznych,wymiotów,czy zaciskania z powodu stresu.Dwa tygodnie temu miałem pacjentkę w 7 miesiącu ciąży co na zapach i smak pasty dostawała odruchu wymiotnego.Zęby myła samą wodą,a z zębami było wszystko OK.Przy prawidłowej higienie jamy ustnej oraz wyleczeniu zębów przed ciążą,nie powinno być zębowych problemów. 👉Zapalenie dziąseł,próchnica i zmiany w jamie ustnej mają wpływ na ciąże PRAWDA✅wg badań stan jamy ustnej wpływa na przedwczesny poród i masę urodzeniową . Macie jakieś inne pytania odnośnie zabiegów stomatologicznych w ciąży/KP❓ ——— Wpisz w komentarzu jaki temat kolejnego postu wybierasz? 1. Okresy wyrzynania zębów mlecznych 2. Suchy zębodół 3. Dlaczego ząb mleczny jest bielszy niż stały?

Post udostępniony przez lek.dent.Michał Kaczmarek (@tata_stomatolog)

Zapalenie dziąseł, próchnica i zmiany w jamie ustnej mają wpływ na ciążę?

„To prawda! Według badań, stan jamy ustnej wpływa na przedwczesny poród i masę urodzeniową” – dodaje lek. dent. Kaczmarek.

Tata Stomatolog

„Tata Stomatolog” to profil prowadzony przez rezydenta stomatologii dziecięcej Michała Kaczmarka. Obserwuje go obecnie ponad 41 tys. Osób.

    Sprawdź powiązane tematy