Kształt i rozmiar ciążowego brzucha - o czym świadczą? / pexels Kształt i rozmiar ciążowego brzucha – o czym świadczą? / pexels

Kształt i rozmiar ciążowego brzucha – o czym świadczą?

Tak jak każda kobieta jest wyjątkowa i niepowtarzalna, tak nie ma dwóch takich samych brzuchów ciążowych. Ich wielkość, kształt i tempo wzrostu uzależnione są od wielu czynników. Czy rozmiar brzucha w ciąży ma znaczenie? Jak dbać o brzuch w ciąży?

Spis treści:

Ciąża ciąży nierówna

Każda ciąża przebiega w określony dla siebie sposób. Z tego też powodu porównywanie własnego brzucha do brzuchów znajomych lub kobiet w mediach społecznościowych może jedynie spowodować niepotrzebny stres. Wygląd brzuszka ciążowego, jego kształt oraz tempo wzrastania uwarunkowane są przez wiele czynników, co wpływa na jego ostateczną niepowtarzalność. Dlatego też w trakcie ciąży powinnaś zaufać lekarzowi bądź lekarce, którzy prowadzą twoją ciążę, nie zaś internetowym „ekspertom”.

Mały i duży ciążowy brzuch – skąd różnice u kobiet?

Mały, spiczasty, okrągły jak piłka, duży… Zastanawiasz się pewnie, dlaczego rozmiar brzucha w ciąży może być tak bardzo zróżnicowany. Jest to uwarunkowane m.in. przez wcześniejszą aktywność fizyczną, wagę, predyspozycje genetyczne, wzrost oraz oczywiście to, czy jesteś w ciąży pojedynczej czy bliźniaczej. 

Figura mamy a rozmiary brzucha

Twoja aktywność fizyczna przed ciążą ma bardzo duży wpływ na to, jak wygląda, a także na moment, kiedy widać brzuch ciążowy. W przypadku kobiet o bardziej wyćwiczonych mięśniach brzucha ciąża będzie widoczna nieco później, niż ma to miejsce w przypadku kobiet, u których nie są one tak mocno rozbudowane. Brzuszek ciążowy pojawia się również wcześniej w przypadku kobiet szczuplejszych, będzie natomiast widoczny nieco później u kobiet o większej masie ciała. Ciąża będzie łatwiejsza do zauważenia również w przypadku niższych kobiet. 

Czy liczba porodów ma wpływ na wielkość ciążowego brzucha?

Liczba przebytych porodów jest nie bez znaczenia, jeżeli chodzi o wielkość ciążowego brzucha. Jeżeli rodziłaś wcześniej, bardzo prawdopodobne, że brzuszek ciążowy pojawi się tym razem wcześniej, niż uwidocznił się, gdy byłaś ciężarną po raz pierwszy. Jest to spowodowane tym, że mięśnie brzucha po porodzie najczęściej stają się nieco luźniejsze, tak samo jak więzadła w okolicy miednicy. To wszystko sprawia, że ciążowy brzuch u wieloródki odznaczy się szybciej niż w przypadku pierworódki.

Czy rozmiar brzucha w ciąży ma znaczenie?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Na kształt oraz wielkość brzucha wpływa wiele czynników, dlatego też może on mieć bardzo różne kształty, a płód będzie i tak rozwijał się prawidłowo. Są jednak sytuacje, w których mały brzuch w ciąży może świadczyć o małowodziu, natomiast duży brzuch w ciąży wręcz przeciwnie – o wielowodziu. Pamiętaj również, że nie tylko wielkość, ale także kształt brzucha zmienia się w trakcie ciąży. Dla przykładu, brzuch ciążowy w 3. miesiącu rzadko kiedy jest widoczny, natomiast ma w 40. tygodniu ciąży następuje obniżenie brzucha.

Brzuch ciążowy na chłopca

Do niedawna mogłaś usłyszeć o tym, że w przypadku ciąży z chłopcem brzuch jest bardziej spiczasty i mniejszy. Wraz z postępem medycyny dowiedziono jednak, że nie ma badań potwierdzających tę regułę, dlatego takie przekonanie można spokojnie zaliczyć do mitów ciążowych. 

Brzuch ciążowy na dziewczynkę

W przypadku ciąży z dziewczynką możesz nadal przeczytać na niektórych stronach internetowych, że brzuch jest większy i bardziej rozlany niż w przypadku ciąży z chłopcem. To również jednak nie zostało udowodnione, dlatego i ta opinia uznawana jest za ciążowy mit. 

Ilość płynu owodniowego

Jednym z wielu elementów wpływających na kształt brzucha w ciąży jest ilość płynu owodniowego. Zapewnia on dogodne warunki do rozwoju dziecka oraz chroni je przed urazami mechanicznymi. Ilość tego płynu to również wyznacznik wielu informacji na temat dobrostanu ciąży. Jest ona oceniana podczas badania USG i opisywana według dwóch głównych parametrów – MVP (wymiar podłużny największej kieszonki płynowej) oraz AFI (suma czterech różnych kieszonek płynowych).

Jak dbać o brzuch w ciąży

Aby odpowiednio zadbać o brzuch w ciąży i tym samym uniknąć rozstępów, powinnaś pamiętać przede wszystkim o:

  • odpowiednio zbilansowanej diecie,
  • stosowaniu specjalnie w tym celu stworzonych emolientów,
  • codziennej aktywności fizycznej.

Mimo starannego dbania o brzuch eksperci uważają, że na pojawienie się rozstępów bardzo duży wpływ ma genetyka i niekiedy nie da się ich uniknąć. Mimo to jednak warto zadbać o swój brzuch w tym okresie, gdyż nawet jeśli rozstępy się pojawią, to łatwiej znikają po ciąży, gdy są odpowiednio pielęgnowane.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź