Jak nauczyć dziecko sprzątać? To bardzo proste!
Spis treści:
Jak nauczyć dzieci sprzątania?
Obowiązkowości trzeba dzieci uczyć już od najmłodszych lat ich życia. Nawet roczne dziecko chętnie powrzuca klocki do pudełka (i będzie miało z tego radość!) albo odłoży zabawkę na wskazane miejsce, jeśli odpowiednio je do tego zachęcimy. Dzieci lubią mieć poczucie odpowiedzialności za to, co robią. Zanim jednak to się stanie i polubią sprzątanie, wypróbuj kilka tricków.
Po pierwsze: sprzątajcie razem. To może być świetna zabawa i przygoda. To buduje także relację i poczucie wspólnoty. Dziecko czuje się częścią zespołu.
Po drugie: świeć przykładem. Twoje wykłady w sprawie sprzątania w pokoju na nic się nie zdadzą, jeśli sama jesteś bałaganiarą i masz problem z odkładaniem rzeczy na miejsce.
Po trzecie: wprowadź harmonogram sprzątania. Wbrew pozorom dzieci uwielbiają rutynę i jasne zasady. Pamiętaj tylko o dostosowaniu zadań dla dziecka do jego wieku i możliwości.
Po czwarte: doceń wysiłek swojego dziecka. Wystarczy pochwała słowna. To uczy motywacji i poczucia sprawczości.
Po piątek: bądź konsekwentny w swoich wymaganiach. Jeśli umówiliście się na sprzątanie lub przegląd zabawek, nie zamieniaj tego na seans filmowy. Wszystko ma swój czas i miejsce.
Sprzątanie z dzieckiem? To może być świetna zabawa
Miniaturowa pralka, szufelka, mop czy odkurzacz. Na rynku jest mnóstwo zabawek imitujących akcesoria do sprzątania. Dziecko od najmłodszych lata może bawić się w wykonywanie obowiązków domowych. Sprzątanie może być też motywem przewodnim zabawy. Starszym przypadnie do gusty gra online “Posprzątaj pokój”, młodszym planszówka: “Tomcio! Posprzątaj pokój”.
Sprzątanie nie musi być nudnym obowiązkiem. Możesz włączyć ulubioną muzykę dzieci i poprosić, aby sprzątały w jej rytm. Świetną zabawą jest także sprzątanie na czas: w każdym obudzi ducha rywalizacji.
Sprzątanie: bezpieczeństwo przede wszystkim!
Zanim Twoje dziecko rozpocznie sprzątanie, naucz je podstawowych zasad bezpieczeństwa. Unikaj produktów chemicznych zawierających toksyczne substancje. Zamiast tego wybierz ekologiczne produkty. Pamiętaj, aby wszystkie środki czystości powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci. Mop, szczotki i inne narzędzia sprzątające powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie pozwól małym dzieciom bawić się odkurzaczem.
Sprzątanie jako nauka organizacji
Zaangażowanie dzieci w sprzątanie jest dla nich doskonałą lekcją doskonałą okazją do nauki organizacji przestrzeni i zarządzania czasem dla dzieci. Nabędą oni umiejętność odpowiedzialności, sprawczości i wpływu, na to co się dzieje w domu. To także nauka efektywności. Kiedy będą odkładać rzeczy na swoje miejsce, zrozumieją, że utrzymanie porządku ułatwia znalezienie potrzebnych przedmiotów w przyszłości.
To także lekcja priorytetów: dziecko wie, że jeśli posprząta w danym czasie, resztę będzie mogło przeznaczyć na odpoczynek lub swoje hobby. Jeśli będzie mocno zwlekać z obowiązkami, nie starczy mu czasu na przyjemności. Dziecko dowie się, że porządek w pokoju może być źródłem jego komfortu.
Jak zorganizować sprzątanie w rodzinie?
To bardzo proste. Ustal harmonogram, który będzie odpowiadał wszystkim członkom rodziny. Każdy z nich powinien mieć przypisane konkretne zadania sprzątania. To pozwoli na równomierne rozłożenie obowiązków i uczyni sprzątanie bardziej sprawne.
Swtórz listę zadań do wykonania podczas sprzątania. Rozłóż je w czasie. W ten sposób nikt nie przeoczy czegoś ważnego i wszystko zostanie wykonane regularnie. Motywuj, nagradzaj i chwal. Nikt nie lubi, jak jego praca jest niedoceniana.
Za mały na sprzątanie? Nic z tego!
Pamiętaj, żeby zadania domowe dopasować do możliwości, wieku oraz umiejętności dziecka. Maluchy mogą zbierać zabawki, ścierać kurz czy też pomóc zebrać pranie z suszarki. Starsze mogą pomagać w praniu, gotowaniu czy odkurzaniu. Najważniejsze, to dać im wybór. To zaowocuje satysfakcją i poczuciem misji. Angażuj dzieci w nakrywanie stołu i inne czynności domowe. Niech wiedzą, jak wygląda prowadzenie domu. Nie dawaj zbyt trudnych zadań, bo to prowadzi do złości i frustracji. Bądź cierpliwa i konsekwentna.
Rodzicu! Daj dobry przykład!
Znowu nie możesz naleźć kluczyków do auta? Nie wiesz, gdzie położyłaś portfel? W zlewie zalega sterta naczyń? Nie dziw się, że Twoje dziecko, na przykład nastoletnie, jest Twoim lustrem. Bądź najlepszym nauczycielem dla swojego dziecka i jego wzorem do naśladowania. Jeśli wymagasz od niego, żeby regularnie sprzątało swój pokój, sama też musisz to robić. Samo tłumaczenie, że papierki po cukierkach muszą wylądować w koszu, to za mało.