Spis treści:
Wiele świeżo upieczonych mam chce jak najszybciej wrócić do wagi sprzed ciąży. Podczas gdy bardzo ważne jest danie sobie czasu i skupienie się na najważniejszym, czyli maleństwie, z czasem warto też zadbać o siebie i poczuć się lepiej we własnej skórze. Jak zaplanować trening po ciąży?
Oczywiście najlepszym sposobem utraty wagi jest połączenie zrównoważonej diety oraz aktywności fizycznej. Trening po ciąży poprawi wydolność serca i pomoże w utrzymaniu masy mięśniowej przy redukcji kalorii. Dodatkowo – więcej mięśni oznacza większy poziom spalania nawet w spoczynku.
Trening po ciąży – jak zacząć?
Jeśli lekarz, a najlepiej fizjoterapeuta uroginekologiczny da zielone światło, można wrócić do treningów. Pamiętajmy przy tym o słuchaniu własnego ciała i robieniu wszystkiego stopniowo i we własnym tempie. Z każdym treningiem po ciąży zwiększajcie nieco jego intensywność i poziom trudności, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na kondycję i stan mięśnia prostego brzucha po porodzie (sprawdźcie, czy nie pojawiło się jego rozejście) oraz stan mięśni dna miednicy.
Trening po ciąży – czego unikać i na co uważać?
Głodówki i diety ze znacznym ograniczeniem kalorii nie wchodzą w grę! Drastyczny spadek wagi jest bardzo niezdrowy, szczególnie przy karmieniu piersią. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Dlatego też pamiętajcie o wypijaniu większej niż normalnie ilości wody (ok. 3 litrów dziennie), unikaniu trenowania przy bardzo wysokich temperaturach oraz w miejscach o dużej wilgotności powietrza.
Kobiety karmiące są także tymczasowo narażone na spadek gęstości kości, dlatego zalecane są treningi siłowe – których dodatkowy plus to mniejsze ryzyko osteoporozy w przyszłości. Poza tym trening po ciąży z dodatkowym obciążeniem aktywuje głębokie partie mięśniowe, pomaga przywrócić odpowiednie napięcie mięśniowe i ładniejszy wygląd sylwetki.