Jak osiągnąć work life balance? /fot. iStock Jak osiągnąć work life balance? /fot. iStock

Jak osiągnąć work life balance?

Work-life balance jest koncepcją, która zakłada równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Osiągnięcie tego stanu nie jest łatwe, szczególnie jeśli na każdym polu chcemy dawać z siebie wszystko. Jak wypracować work-life balance? Czasem trzeba po prostu… odpuścić.

Spis treści:

Co to jest koncepcja work-life balance

Work-life balance to koncepcja, która zakłada osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Idea braku konfliktu między pracą a innymi sferami naszego życia jako warunek szczęścia i zdrowia pojawiła się w latach 70. XX wieku. Była odpowiedzią na problemy takie jak wypalenie zawodowe czy pracoholizm.

Nie oszukujmy się, te dwa światy wciąż się przenikają – będąc w pracy, myślimy o tym, co w domu; w domu szukamy rozwiązań problemów, którymi zajmujemy się w pracy. W życiowej równowadze chodzi przede wszystkim o to, aby nie popaść w skrajność: nie spędzać całych dni w pracy i nie skupiać się tylko na tej sferze naszego życia. Pracując wciąż na najwyższych obrotach, zostając po godzinach, sprawdzając skrzynkę pocztową czy powiadomienia na telefonie, wcale nie będziemy lepszymi pracownikami, wręcz przeciwnie. Staniemy się mniej efektywne, sfrustrowane, a nasz stan odbije się na życiu domowym – nie znajdziemy tam ukojenia i będzie to kolejnym powodem do stresu.

Życiowa równowaga – dlaczego jest tak ważna

Work-life balance jest niezwykle ważny – powinnyśmy pamiętać o tym nie tylko my, ale i nasi pracodawcy. Bycie ciągle „pod telefonem” i praca na najwyższych obrotach w dłuższej perspektywie przyniosą więcej szkód niż korzyści. Będziemy zestresowane, zmęczone, szybko się wypalimy. Poczucie spełnienia w życiu prywatnym sprawi, że będziemy także lepszymi pracownikami. Pamiętajmy także o tym, że praca po godzinach wcale nie musi świadczyć o nas dobrze. Może być odbierana jako brak efektywności, nieumiejętność zarządzania czasem.

Brak work-life balance może mieć nie tylko wpływ na naszą pracę i życie rodzinne, może także odbić się na naszym zdrowiu. Negatywne konsekwencje braku równowagi między życiem prywatnym a zawodowym to m.in.:

  • stres,
  • uzależnienia,
  • zaburzenia odżywiania,
  • pogorszenie stanu zdrowia,
  • brak poczucia bezpieczeństwa,
  • spadek poczucia własnej wartości.
Dziecko w pracy? Nie ma problemu. Zobacz zdjęcia dzielnych mam, które godzą wychowanie dziecka z karierą

Polecamy

Dziecko w pracy? Nie ma problemu. Zobacz zdjęcia dzielnych mam, które godzą wychowanie dziecka z karierą

Czasy, kiedy kobiety zajmowały się wyłącznie domem i dziećmi, należą do przeszłości. Kobiety teraz stawia na rozwój i karierę zawodową, jednocześnie spełniając się w macierzyństwie. Jak zatem pogodzić te dwie ważne w życiu sfery? Jak otoczyć opieką dziecko w pracy? Zobacz zdjęcia pracujących mam i przekonaj się sama.

Czytaj

Jak wypracować work-life balance

Wiele się mówi o work-life balance, teorię znamy doskonale, ale gdy przychodzi do wcielenia jej w życie, nie jest już tak łatwo. Wiele z nas potrafiło zostawić „pracę w pracy”, gdy chodziłyśmy do biura, jednak kiedy w czasie pandemii miejscem wykonywania służbowych obowiązków stał się kuchenny stół, już tak prosto nie było. Wiele z nas było wówczas w pracy praktycznie przez cały dzień – tak jakoś „samo wychodziło”. Co pomaga w wypracowaniu work-life balance?

  1. Pracuj w określonych godzinach. Twój etat zakłada ośmiogodzinny dzień pracy? Pracuj dokładnie tyle. To, że masz home office, nie sprawia, że musisz pracować dłużej. Nie sprawdzaj skrzynki pocztowej po skończonej pracy – zawsze coś znajdziesz, a gdy już odczytasz maila, trudno będzie ci go zignorować.
  2. Bądź tu i teraz. Gdy jesteś w pracy (nawet jeśli „biuro” masz w dużym pokoju), bądź w pracy. Skupiając się, wykonasz swoje obowiązki sprawnie, nie będziesz musiała korzystać z czasu przeznaczonego dla rodziny czy dla siebie samej. A gdy już skończysz pracę, to do niej nie wracaj – mając służbowy komputer czy telefon pod ręką, korci nas, żeby „tylko zerknąć”. Nie rób tego, doskonale wiesz, jak to się skończy.
  3. Naucz się odpuszczać. Done is better than perfect – wykonuj zadania najlepiej, jak potrafisz, ale nie staraj się prześcignąć samej siebie. Gdy wszystko będziesz chciała wykonać na 200 procent, liczba rzeczy do zrobienia będzie się nawarstwiać. Odpuszczanie dotyczy nie tylko pracy. Nic się nie stanie, jeśli codziennie nie ugotujesz obiadu albo nie zapewnisz dzieciom arcyciekawych rozrywek. W sklepach znajdziesz wiele gotowych dań, które mają dobry skład, a leniwe popołudnie spędzone na kanapie jest na wagę złota.
  4. Pamiętaj o sobie. Czas tylko dla siebie jest niezwykle ważny. Obojętnie, co będziesz robić – biegać, czytać książkę czy… po prostu leżeć. Nie musisz być ciągle na najwyższych obrotach. Nie myśl o tym, ile mogłabyś zrobić w czasie, który spędzasz, leżąc w wannie. Robisz coś ważnego dla siebie.
  5. Spotykaj się ze znajomymi. Chociaż w „dorosłym życiu” nie zawsze jest łatwo ustalić termin, który będzie wszystkim pasował, wykorzystaj każdą okazję.

Work-life balance przestaje być jedynie pustym sloganem. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/19/UE ma pomóc aktywnym zawodowo rodzicom połączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Polska musi ją implementować do 2 sierpnia 2022 roku. Planowane zmiany zakładają m.in. wprowadzenie urlopu opiekuńczego czy zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.

Źródła:

  1. https://www.oecd.org/gender/governance/toolkit/public-administration/gender-sensitive-employment-systems/work-life-balance/, [dostęp: 20.04.2022].
  2. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019L1158, [dostęp: 20.04.2022].

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź