2-miesięczne dziecko - etapy rozwoju 2-miesięczne dziecko – etapy rozwoju / GettyImages

2-miesięczne dziecko – etapy rozwoju

Drugi miesiąc życia to czas, gdy maluch przestaje być noworodkiem i staje się niemowlęciem. W tym okresie w życiu maluszka zachodzi sporo zmian. 2-miesięczne dziecko intensywnie rozwija się fizycznie, nabywa nowych umiejętności, nawiązuje coraz lepszy kontakt z rodzicami. Co potrafi 2-miesięczne dziecko i jak wspierać jego rozwój?

Spis treści:

Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia

Wygląd maluszka

W drugim miesiącu życia zaobserwować można zmiany w wyglądzie maluszka. Jego ciało staje się bardziej zaokrąglone. Ile powinno ważyć 2-miesięczne dziecko? Wiele zależy od wyjściowej masy urodzeniowej malucha. Przyjmuje się, że od momentu narodzin dzienny przyrost masy dziecka to około 20–30 g. A to oznacza, że dwumiesięczny maluch powinien być cięższy o około 0,5–0,7 kilograma; u chłopców przyrost wagi może być większy i sięgać 1 kilograma. 

Bolesne kolki

W drugim miesiącu życia dziecku może dokuczać kolka, będąca efektem niedojrzałości układu pokarmowego. Są to bolesne skurcze jelit, które mogą trwać od kilku minut do kilku godzin i występują głównie popołudniami i wieczorem. Aby złagodzić dolegliwości bólowe i zapobiec powstawaniu kolki można wykonywać delikatny masaż brzuszka, stosować ciepłe kąpiele czy okłady, a także unikać nerwowej atmosfery. Pory snu i czuwania są bardziej uregulowane, dziecko spędza więcej czasu na aktywności.

Jadłospis dziecka

W drugim miesiącu życia zaobserwować można wzrost apetytu, co wiąże się z intensywnym wzrostem maluszka. Ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko? Maluch je co dwie lub trzy godziny, choć bywa i tak, że dziecko dopomina się o jedzenie nawet co godzinę. Przeciętnie niemowlę spożywa około 100–150 ml pokarmu podczas jednego karmienia. Niezależnie od sposobu karmienia (piersią lub mlekiem modyfikowanym) należy suplementować witaminę D w dawce 400 IU na dobę, a mamy karmiące piersią powinny podawać dziecku także witaminę K w dawce 150 mikrogramów dziennie.

W drugim miesiącu życia należy pamiętać o konieczności wykonania szczepień przeciwko tężcowi, krztuścowi, błonicy, WZW B i Hib. Ponadto podawana jest pierwsza dawka szczepienia przeciwko pneumokokom i rotawirusom.

Rozwój fizyczny 2-miesiecznego dziecka

Pod koniec drugiego miesiąca życia zaobserwować można skok rozwojowy. Jest to taki moment w rozwoju umysłowym dziecka, gdy dochodzi do powstania wielu nowych połączeń neuronalnych, co skutkuje możliwością przetwarzania nowych informacji ze świata zewnętrznego. Około ósmego tygodnia, a więc pod koniec drugiego miesiąca życia, ma miejsce tzw. skok wzorów i różnic. Dziecko zaczyna rozumieć, że jego rączki należą do niego – i zaczyna ich intensywnie używać. Bawi się rączkami, wkłada je do ust, chwyta przedmioty, których przypadkowo dotknie lub które wsadzimy mu do rączki. Wyostrzeniu podlegają zmysły malucha, zwłaszcza wzrok i słuch. Maluch interesuje się dźwiękami i reaguje na nie, udoskonala się widzenie obuoczne. Dziecko rejestruje poruszające się obiekty, dobrze widzi kontrastowe, biało-czarne obiekty.

Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

Drugi miesiąc życia upływa pod znakiem doskonalenia umiejętności ruchowych. Łatwo zauważyć, że 2-miesięczne niemowlę zaczyna coraz lepiej panować nad ciałem – prostuje i zgina nóżki, potrafi przez chwilę utrzymać główkę w górze, intensywnie zgina i prostuje rączki, wykonuje nimi energiczne ruchy. Dwumiesięczny maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie zmienić pozycji. Maluch ułożony na brzuszku potrafi przez kilka sekund utrzymać główkę w pionie. W pozycji na plecach pojawia się tzw. odruch szermierza –dziecko zwraca główkę w jedną stronę, po tej samej stronie prostuje rączkę i nóżkę, a zgina kończyny leżące po przeciwnej stronie ciała.

Dziecko wodzi wzrokiem i zatrzymuje go na interesujących go przedmiotach. Nawiązuje pierwsze próby komunikacji, wydając proste dźwięki (gaworzenie), świadomie się uśmiecha, wsłuchuje się w dźwięki. Potrafi utrzymać włożoną mu do rączki grzechotkę.

Jak wspierać rozwój 2-miesięcznego dziecka?

W celu wspierania rozwoju maluszka można stymulować jego zmysły. Dziecko doskonale widzi kontrastowe, biało-czarne obrazy, dlatego warto pokazywać mu takie przedmioty czy specjalne książeczki z biało-czarnymi ilustracjami. Można próbować zainteresować maluszka zabawkami w ciekawych, intensywnych barwach i wodzić nimi przed oczami maluszka – zabawkę należy trzymać około 30 cm od oczu malucha i powoli nią poruszać. Dobrze sprawdzają się także kolorowe zabawki zawieszone nad łóżeczkiem. Dobrze jest zmieniać położenie takiej zabawki – maluszek będzie obracał głowę w jej stronę.

W celu doskonalenia interakcji społecznych należy dużo mówić do dziecka, reagować na jego „zaczepki”, naśladować wydawane przez maluszka dźwięki. W celu doskonalenia nauki chwytania przedmiotów, można kłaść zabawkę blisko rączki dziecka lub wkładać przedmiot w jego dłoń. Zalecane jest układanie dziecka na brzuszku, co pozwala doskonalić umiejętność pionizowania główki.

Źródła:

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka,Rebis, 2017 r.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź