Test ciążowy – kiedy najwcześniej? Podpowiadamy
Spis treści:
Rodzaje testów ciążowych
Testy ciążowe można podzielić na:
- laboratoryjne testy ciążowe – badanie moczu (wykrywają ciążę ok. 10 dni po zapłodnieniu);
- laboratoryjne testy ciążowe – badanie krwi (wykrywają ciążę ok. 7 dni po zapłodnieniu).
To najbardziej wiarygodna metoda diagnostyczna w zakresie testów ciążowych. Testy laboratoryjne potwierdzają lub wykluczają ciążę z niemal 100-procetową pewnością;
- domowe testy ciążowe – płytkowe;
- domowe testy ciążowe – strumieniowe.
Domowe testy ciążowe różnią się czułością – niektóre wykrywają ciążę już przy stężeniu hCG 10 mlU/ml, inne dopiero przy stężeniu 25 mlU/ml. Domowe testy mogą dawać wynik niezgodny z prawdą, dlatego dobrze jest wykonać kilka po kolei lub zweryfikować wynik poprzez badanie krwi.
Domowe testy można kupić w aptekach, drogeriach, a nawet marketach. Są niedrogie i dostępne bez recepty. Zaleca się robienie testów ciążowych domowych co najmniej 8-14 dni od domniemanej daty zapłodnienia.
Kiedy test ciążowy może się mylić?
Testy ciążowe domowe mogą dawać nieprawidłowe wyniki. Statystycznie uważa się, że ok. 90-95 proc. domowych testów ciążowych daje wiarygodną odpowiedź na pytanie o ciążę.
Oznacza to, że nawet co dziesiąty wynik domowego testu ciążowego może być niezgodny z prawdą. (Sama tego doświadczyłam – z czterech wykonanych testów tylko jeden miał dwa paski, oznaczające ciążę. Te „negatywne testy” okazały się ciążą – i to bliźniaczą!)
Dlaczego testy ciążowe mogą się mylić?
Nieprawdziwy wynik negatywny testu ciążowego jest możliwy, gdy:
- ciąża jest wczesna, a test jest niewystarczająco czuły, wynik może wyjść negatywny – dlatego, nawet jeśli się niecierpliwisz, nie rób za szybko testu ciążowego;
- test jest przeterminowany,
- test był nieprawidłowo wykonany.
Nieprawdziwy wynik pozytywny testu ciążowego jest możliwy, jeśli:
- zażywasz leki hormonalne,
- otrzymywałaś zastrzyki hormonalne z uwagi na zapłodnienie in vitro,
- zażywasz antydepresanty,
- z powodu chorób tarczycy,
- z powodu chorób nerek,
- u osób z chorobami trofoblastu (np. zaśniad groniasty, rak kosmówki, nabłoniak kosmówki);
- u osób z niektórymi chorobami nowotworowymi – jak rak jelit, pęcherza, płuc, jąder, macicy, jajników (hormon beta HCG jest obecny również u chorujących mężczyzn).
Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Testy ciążowe wykrywają obecność we krwi lub moczu gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu beta HCG. W pierwszych dniach i tygodniach ciąży do ok. 12. tygodnia następuje stały intensywny przyrost beta HCG. Co 48-72 godziny stężenie tego hormonu może ulegać podwojeniu.
Gonadotropina kosmówkowa osiąga poziom wykrywalny w testach po 7-14 dniach od zapłodnienia. Dlatego uważa się, że test ciążowy można zrobić najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli szybciej zrobisz test ciążowy, jego wynik może być niezgodny z prawdą.
Jeśli planujesz ciążę lub przynajmniej nie wykluczasz, że może dojść do zapłodnienia, zażywaj stale kwas foliowy.
– Niedobór kwasu foliowego oprócz istotnego wpływu na występowanie wad wrodzonych układu nerwowego ma także wpływ na wady układu sercowo-naczyniowego oraz moczowo-płciowego. Z niedoborem wiąże się również ryzyko wystąpienia nawracających poronień, porodu przedwczesnego oraz preeklampsji – wymienia Ewelina Gocłowska, fizjoterapeutka ciężarnych.
Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że kwas foliowy należy zażywać równolegle z witaminą B12.
– Jednoczesne działanie obu tych witamin daje możliwość zachowania ciągłości procesów niezbędnych do przekształcania homocysteiny do metioniny, a także przemiany aktywnej formy kwasu foliowego (5-MTHF) do THF – zwraca uwagę Ewelina Gocłowska.
Jeśli stale będziesz zażywać odpowiednie suplementy, będziesz się czuła bardziej komfortowo, gdy zrobisz test ciążowy i zobaczysz na nim dwie kreski.
Kiedy ginekolog może sprawdzić czy jesteś w ciąży?
Jeśli zrobiłaś test ciążowy i/lub badania krwi, które wskazują na ciążę, czas na wizytę u ginekologa.
Kiedy wbiegniesz do gabinetu lekarskiego z dwiema kreskami na teście ciążowym, na początek dostaniesz prawdopodobnie skierowanie na badanie poziomu progesteronu i beta HCG we krwi. Jeśli te badania potwierdzą ciążę, zostaniesz skierowana na USG dopochwowe. Na podstawie wyników badań można również oszacować tydzień ciąży. (UWAGA: jeśli poziom progesteronu jest nieproporcjonalnie wysoki, jak na dany tydzień ciąży, może to oznaczać, że jest to ciąża wielopłodowa).
Na pierwszej wizycie u ginekologa czeka cię wywiad lekarski dotyczący przebytych chorób, przyjmowanych leków. Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, może okazać się koniecznie zmodyfikowanie farmakoterapii z uwagi na możliwy wpływ danych substancji na rozwijający się płód.
Wykonywane jest badanie ginekologiczne, a także cytologia. Już w badaniu ginekologicznym można zauważyć w organizmie zmiany świadczące o ciąży. Wzrastający poziom progesteronu powoduje rozpulchnienie pochwy, a także rozpulchnienie i zasinienie szyjki macicy.
W karcie pacjentki zapisywany jest wzrost, waga ciała, ciśnienie. Gdy ciąża będzie potwierdzona, te parametry będą regularnie badane i zapisywane w specjalnej książeczce, tzw. karcie ciąży. Pozwala to m.in. na kontrolę prawidłowego przyrostu masy ciała.
– U kobiet z BMI poniżej 19,8 – zalecany przyrost masy ciała w ciąży to 12,5-18 kg. U kobiet z BMI w normie tj. 19,8-26 – zalecany przyrost masy ciała w ciąży to 11,5-16 kg. U kobiet o wysokim indeksie masy ciała przed ciążą – zalecany przyrost masy ciała w ciąży to 7-11,5 kg – wymienia Ewelina Gocłowska, fizjoterapeutka ciężarnych. – W ciąży bliźniaczej przyrost masy ciała może wynosić 16-20,5 kg.
Na pierwsze USG najlepiej wybrać się między 6.-8. tygodniem ciąży. Wykonywane jest wówczas badanie ginekologiczne, a także USG dopochwowe potwierdzające ciążę i jej prawidłowe zagnieżdżenie.
Serce płodu zaczyna bić ok. 6. tygodnia ciąży. Jeśli odwiedzisz ginekologa przed 6. tygodniem domniemanej ciąży, może się okazać, że w badaniu USG jest widoczny zarodek, ale bez akcji serca. Będziesz musiała powtórzyć USG, aby sprawdzić, czy ciąża jest żywa i czy prawidłowo się rozwija.
Zdarza się, że na pierwszym USG widoczny jest więcej niż jeden zarodek. Pamiętaj, że to niekoniecznie oznacza, że będziesz mamą bliźniąt. Statystycznie w przypadku nawet połowy ciąż rozpoznawanych we wczesnym etapie jako ciąża mnoga, dochodzi do narodzin tylko jednego żywego dziecka. Drugi płód może obumrzeć lub zostać wchłonięty na różnych etapach ciąży. Dlatego tak ważne jest to pierwsze badanie ginekologiczne. Jeśli ciąża jest wielopłodowa, wymaga częstszego monitorowania.