Kiedy zrobić test ciążowy z krwi? Kiedy zrobić test ciążowy z krwi? / iStock

Kiedy zrobić test ciążowy z krwi?

Testy ciążowe wskazujące na obecność hormonu HCG w moczu bywają omylne. Za bardziej wiarygodne uważa się testy ciążowe wykonywane z krwi. Na czym polega test ciążowy z krwi i kiedy można go wykonać? 

Spis treści:

Test ciążowy z krwi – czym jest?

Test ciążowy z krwi to badanie polegające na pobraniu krwi żylnej. Następnie w pobranym materiale określa się za pomocą badania laboratoryjnego poziom gonadotropiny kosmówkowej, znanej jako hormon hCG.  

Gonadotropina kosmówkowa jest to hormon produkowany przez zarodek, a następnie przez łożysko. (UWAGA! Może zdarzyć się podwyższony poziom tego hormonu także w przypadku niektórych chorób nowotworowych). Dzięki obecności hormonu hCG pobudzana jest produkcja progesteronu przez ciałko żółte. W konsekwencji dochodzi do zagnieżdżenia zarodka. Gonadotropina w pierwszych tygodniach ciąży znacząco rośnie.  

W teście ciążowym z krwi można potwierdzić lub zaprzeczyć ciąży. Na podstawie poziomu hormonu hCG można też oszacować tydzień ciąży. Zwykle co ok. 2-3 doby wynik beta hCG ulega podwojeniu. Szczytowy poziom osiągany jest ok. 11.-13. tygodnia ciąży, co odpowiada zakończeniu pierwszego trymestru.  

Jakie są rodzaje testów ciążowych z krwi?

Testy ciążowe z krwi dzieli się na: ilościowe oraz jakościowe.  

  • Ilościowy test ciążowy z krwi – określa dokładną ilość (stężenie) gonadotropiny kosmówkowej. Potwierdza lub zaprzecza ciąży, wskazuje tydzień ciąży.  
  • Jakościowy test ciążowy z krwi – potwierdza lub zaprzecza ciąży.

 Kiedy można zrobić test ciążowy z krwi? 

Test ciążowy z krwi uważa się za bardziej wiarygodny niż testy ciążowe z moczu. Badanie można wykonać już po ok. tygodniu od zapłodnienia.  

Domowe testy wykonywane z moczu można wykonać po co najmniej 14 dniach od zapłodnienia (czyli w terminie spodziewanej miesiączki).  

Specjaliści zwracają jednak uwagę, że wykonany szybko test może wykazać ciążę, której jednak później nie będzie.  

– W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie bardzo wcześnie stwierdzić, że jesteśmy w ciąży. Kobiety bardzo często szybko wykonują testy ciążowe i to też nie jest zbyt dobre działanie – zwraca uwagę Agnieszka Grobelna.

– Dodatnie wyniki testów mogą jeszcze bardziej potęgować stres, którego współcześnie jest bardzo dużo. Z jednej strony jest radość, a z drugiej strony wiemy, że te bardzo wczesne ciąże są często tracone. Gdy tworzą się różne organy czy układy, to życie jest bardzo delikatne. I czasami jest tak, doszło do poczęcia, ale nie wykształciły się pewne układy, które mogłyby pozwolić, aby zarodek po prostu przeżył. Przychodzi miesiączka. To jest naturalne poronienie. Kiedyś, w dawnych czasach, nie mając testów, kobiety nawet nie wiedziały, że tracą swoje dzieci.  

Zaleca się więc, żeby odczekać z wykonaniem testu ciążowego z krwi co najmniej do terminu spodziewanej miesiączki. Świadomość straty ciąży, nawet na tak wczesnym etapie, może być frustrująca, nastrajać pesymistycznie. Dotyczy to szczególnie kobiet, które już długo starają się o ciążę lub doświadczyły strat.  

Wynik i wiarygodność testu ciążowego z krwi

Wykluczając choroby, które mogą powodować wzrost stężenia hCG we krwi, test ciążowy z krwi daje 100 proc. pewność, że jest ciąża (lub jej nie ma).  

Wyniki testów ciążowych z krwi:  

Wyniki testów ciążowych z krwi zmieniają się w zależności od tygodnia ciąży. Laboratoria, w których wykonuje się badania, zamieszczają obok wyniku skalę wskazującą na wyniki.  

  • 0,2-1. tydzień: 5-50 
  • 1.-2. tydzień: 50-500 
  • 2.-3. tydzień: 100-5000 
  • 3.-4. tydzień: 500-10000 
  • 4.-5. tydzień: 1000-50000 
  • 5.-6. tydzień: 10000-100000 
  • 6.-8. tydzień: 15000-200000 
  • 2.-3. miesiąc: 10000-100000 
  • Kobiety niebędące w ciąży: <2 
  • Mężczyźni: <2 

Po uzyskaniu wyniku dodatniego należy skontaktować się z lekarzem-ginekologiem.  

W kolejnym badaniu – USG dopochwowym – sprawdza się prawidłowe zagnieżdżenie zarodka (powinien być w jamie macicy. Jeśli jest zlokalizowany gdzie indziej, oznacza to ciążę pozamaciczną. Taka ciąża nie rokuje urodzenia dziecka i może stanowić zagrożenie zdrowia i życia matki). W badaniu USG potwierdza się również, czy akcja serca płodu jest obecna i prawidłowa. Można wówczas przekonać się także, ile jest zarodków (jednak ich liczba również może ulec zmianie, w ciążach mnogich może dochodzić do obumarcia części zarodków na różnych etapach ciąży).  

Wzrost beta hCG może być powodowany także przez niektóre choroby nowotworowe, np. raka jądra, jajnika, raka kosmówki, choroby trofoblastu.  

Ekspertka Agnieszka Grobelna – fizjoterapeutka, coach, ekspertka kobiecego cyklu, prowadząca Centrum Wspierania Płodności. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź