Pierwsze konto dla dziecka – na co zwrócić uwagę? / iStock

Pierwsze konto dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Obecnie większość transakcji odbywa się bezgotówkowo, co w znaczący sposób zmieniła i przyśpieszyła pandemia. Jeśli chcemy nauczyć swoje dziecko racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, konieczne może okazać się założenie konta bankowego, na które będziemy systematycznie przelewać określone kwoty. Warto jednak mieć na uwadze, że osobną kwestię stanowi konto oszczędnościowe dla dziecka, a osobną – konto na bieżące wydatki. Kiedy założyć dziecku konto? Na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnej oferty przy zakładaniu konta dla dziecka?

Spis treści:

Kiedy założyć dziecku konto w banku?

Nie da się ukryć, że dzieci doskonale radzą sobie z funkcjonowaniem w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Co więcej, w obsłudze smartfonów, tabletów, laptopów itp. często są znacznie bardziej zaawansowane niż osoby dorosłe. Wobec tego nic dziwnego, że zamiast tradycyjnego kieszonkowego chcą dostawać przelew na swoje własne konto bankowe, a wszelakich transakcji dokonywać za pomocą karty płatniczej lub aplikacji bankowej. 

Założenie konta dziecku niewątpliwie ma swoje zalety – uczy je racjonalnego gospodarowania swoimi finansami. Jest to także dobry sposób na to, by poznało ono realną wartość pieniądza i umiało nim w samodzielny sposób zarządzać. Wobec tego zasadne jest pytanie, kiedy dziecko powinno mieć własne konto bankowe i kiedy może mieć do niego dostęp. Jest to istotne, bo tak naprawdę to dwie osobne kwestie. Rachunek w banku możemy otworzyć nawet noworodkowi i systematycznie wpłacać na niego określoną sumę pieniędzy z myślą o jego przyszłości. Niemniej jednak będzie ono mogło nim samodzielnie zarządzać dopiero wtedy, gdy skończy 13. rok życia. Wcześniej dzieci nie mają zdolności do czynności prawnych i nie mogą posiadać ani konta osobistego, ani też karty do rachunku. 

Wobec tego rachunek indywidualny warto założyć dziecku w wieku nastoletnim. Za tym przemawia nie tylko prawo, ale również jego zdolności do zarządzania pieniędzmi, możliwość podejmowania samodzielnych decyzji finansowych i wiedza na ten temat.

Jakie konto dla dziecka wybrać?

Obecnie niemal każdy bank ma w swojej ofercie specjalne rachunki skrojone pod potrzeby dzieci powyżej 13. roku życia i ich rodziców. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że decyzja o wcześniejszym założeniu konta dla dziecka wiąże się z ograniczoną liczbą ofert – tylko wybrane banki oferują rachunki dla maluchów i przeważnie mają one cel oszczędnościowy. Skupmy się jednak na kontach dla dzieci po 13. roku życia. Tego typu rachunki zwykle niezbyt różnią się od tych dla osób dorosłych – najczęściej jednak są podłączone do konta jednego z rodziców i to on sprawuje bezpośrednią pieczę nad nimi. Co to oznacza w praktyce? Osoby dorosłe mogą kontrolować transakcje i mieć wgląd do wszystkich działań, decydować o dostępności usług i funkcji – np. doładowania telefonu, a także zarządzać kartą, podpiętą do konta (np. blokować ją w razie potrzeby). 

Dostępne funkcje w koncie dla dzieci powinny sprzyjać nauce samodzielnego gospodarowania finansami. W niektórych bankach dzieci mogą stworzyć swój plan oszczędzania, używać kalkulatora finansowego, założyć wirtualną skarbonkę czy zainicjować przelew, który rodzic następnie odrzuca bądź zatwierdza w specjalnie przeznaczonej do tego celu aplikacji. Co więcej, niekiedy dziecko może otrzymywać wirtualne odznaki, które stanowią świetny motywator do dalszej nauki zarządzania własnymi finansami.  

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Coraz więcej rodziców z myślą o przyszłości swojej pociechy decyduje się na założenie indywidualnego konta oszczędnościowego dla dziecka zaraz po jego narodzinach. Jest to dobry sposób na to, by po przekroczeniu progu dorosłości miało ono kapitał finansowy, który zapewni dobry start w przyszłość. 

Założenie takiego konta jest niezwykle proste – wystarczy złożyć w wybranym banku wniosek, a po jego rozpatrzeniu przelewać na konto określoną sumę pieniędzy, np. z tytułu wpłat 500+. Po 13. roku życia można nadać dziecku dostęp do swojego rachunku oszczędnościowego, a także uczyć je samodzielnego gospodarowania pieniędzmi. Co istotne, jeśli chcemy założyć konto oszczędnościowe dla dziecka, to należy zwrócić uwagę na jego oprocentowanie. 

Konto ROR dla dziecka

Pośrednim rozwiązaniem pomiędzy kontem oszczędnościowym a kontem rozliczeniowym, z którego korzysta się na co dzień, jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, łączący w sobie zalety obu rozwiązań. Jest on świetną opcją dla rodziców, którzy chcą nauczyć swoje dziecko zarówno oszczędzania, jak i gospodarowania swoimi finansami. 

Na czym to dokładnie polega? Możemy przesyłać na tego typu rachunek co miesiąc określoną kwotę pieniędzy z adnotacją, że jej część ma zostać przeznaczona na oszczędności. Z kolei z reszty dziecko będzie mogło swobodnie korzystać, np. doładowywać telefon, kupować bilet miesięczny, zestawy śniadaniowe do szkoły, przybory szkolne etc.

Jak oszczędzać pieniądze na codziennych wydatkach?

Polecamy

Jak oszczędzać pieniądze na codziennych wydatkach?

Oszczędzanie to prawdziwa sztuka, zwłaszcza gdy jest się rodzicem. Rosnące dzieci to rosnące potrzeby, więc w domowym budżecie pojawia się coraz więcej wydatków. Warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i zgromadzić środki nie tylko na czarną godzinę, lecz również na rodzinne wakacje czy inne przyjemności. Jak to zrobić? Jak oszczędzać pieniądze? Przeczytaj!

Czytaj

W jakim banku założyć konto dla dziecka?

Zdecydowanie najłatwiejszą opcją jest założenie dziecku rachunku indywidualnego w banku, z którego usług sami korzystamy. W takim przypadku wystarczy tylko złożyć do danego banku wniosek, a także przygotować niezbędne dokumenty (dowód osobisty lub legitymację szkolną, akt urodzenia, PESEL, dokument tożsamości rodzica). 

Co więcej, w niektórych przypadkach jednym z warunków obligatoryjnych przy zakładaniu konta dla dziecka jest posiadanie konta w tym samym banku przez co najmniej jednego z rodziców. Jednakże jeśli nie jesteśmy zadowoleni z takiego rozwiązania, to warto przeanalizować ofertę innych banków i przejrzeć popularne rankingi. 

Karta do bankomatu dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Zakładając konto dla dziecka, warto mieć na uwadze, że karta bankomatowa wydawana jest jedynie nastolatkom po 13. roku życia. Zwykle jest to karta debetowa, której właścicielem jest małolat, jednakże rodzic ma prawo do zarządzania nią, a jednocześnie nadzorowania transakcji dziecka. Co więcej, możemy ustalać limit dzienny na wydatki, a w przypadku jakichkolwiek zmian, dziecko musi prosić rodzica o akceptację.  Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy, by nastolatek samodzielnie zarządzał swoim kieszonkowym.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź