Gry matematyczne dla dzieci – matematyka nie jest taka trudna!
Spis treści:
Matematyka na wesoło dla dzieci
Dużej grupie dzieci matematyka kojarzy się z trudnymi i niezrozumiałymi zadaniami, a tym samym ze stresem. Kluczem do zrozumienia i opanowania przedmiotu jest nauczanie na konkretach przez zabawę, a nie jedynie na podstawie skomplikowanych symboli i zadań.
By zachęcić dziecko do matematyki, już od najmłodszych lat warto pokazywać mu ją na każdym kroku. Dzieci najlepiej poznają świat przez zabawę i eksperymentowanie. Zdecydowanie bardziej wolą zobaczyć i dotknąć niż usłyszeć. Gry i zabawy matematyczne warto wprowadzać jak najwcześniej. Umiejętność liczenia do dziesięciu opanują nawet małe przedszkolaki – można liczyć z nimi schodki, klocki czy zjedzone łyżeczki zupy.
By nauczyć je dodawania i odejmowania, najlepiej zrobić to w formie zabawy, poprzez pracę na konkretnym przykładzie. Dzieci mogą dodawać i odejmować bułki, cukierki czy skarpetki. Ciekawym pomysłem jest zabawa w „ile przedmiotów zniknęło”. Warto zadbać, by pierwsze kroki w matematycznym świecie były częścią odkrywania świata, a nie pracą przy biurku.
Nauka przez zabawę – warto spróbować!
Nauka przez zabawę – w szczególności dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej – jest jedną z lepszych form przyswajania wiedzy. Gry i zabawy matematyczne mają na celu rozwój dzieci i rozbudzenie w nich ciekawości. Zawsze oznaczone są symbolem, który wskazuje sugerowany wiek dziecka, dla którego są przeznaczone.
Na rynku dostępne są zarówno gry matematyczne online, jak i te tradycyjne np. planszowe. Do zapoznawania dziecka ze światem nauk ścisłych można wykorzystać własnoręcznie przygotowane pomoce dydaktyczne. Doskonale sprawdzą się wyklejanki, malowanki, koraliki, klocki czy żetony. Nauka przez zabawę to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także miła forma wspólnego spędzania czasu.
Jak zachęcić dziecko do gier matematycznych?
Jak sprawić, by dziecko chętnie uczestniczyło w zabawach edukacyjnych? Gry matematyczne dla dzieci powinny być odpowiednio dobrane do kategorii wiekowej. Warto kierować się również zainteresowaniami gracza. Niektórym chłopom do gustu przypadnie gra z samochodami czy robotami, dziewczynkom z kolei z lalkami czy zwierzątkami – choć to oczywiście nie jest regułą. Można wykorzystać zamiłowanie dzieci do wirtualnej zabawy i zaproponować gry online, a dopiero później gry matematyczne planszowe. Do zabawy warto zaprosić koleżanki i kolegów z klasy. By jeszcze bardziej rozbudzić w dzieciach chęć wygranej, można przygotować drobny upominek dla zwycięzcy turnieju matematycznego, a dla pozostałych uczestników nagrody pocieszenia.
Jakie gry matematyczne dla dzieci wybrać?
Gra matematyczna rozbudza ciekawość i chęć nauki. Ćwiczenia wykonywane już na wczesnym etapie zapewniają lepszy start i większą szansę na sukces. Z przedszkolakami można pobawić się w zabawę „znajdź, policz i zjedz”, np. kawałki jabłka.
Ciekawym pomysłem jest zabawa w małego kucharza, którego zadaniem będzie wsypanie do miski określonej liczby łyżek mąki czy cukru. Dzieci uwielbiają przelewać wodę, co także warto wykorzystać. Wystarczy przygotować dwie miski – jedną z wodą, drugą pustą i poprosić malucha, by przelał określoną liczbę łyżek. Zabawa uczy nie tylko liczenia, ale także podstaw objętości i rozumienia pojęć „mniej” i „więcej”. Rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność i zachęca do eksperymentowania.
Z kolei gry matematyczne dla klasy 1 powinny wspierać naukę liczenia do dwudziestu, dodawania i odejmowania. Zabawy i polecenia nie mogą być zbyt trudne, by nie zniechęcić dzieci do dalszego zdobywania wiedzy.
Warto wybierać gry kolorowe i zgodne z zainteresowaniami dziecka. Uczniowie drugiej klasy uczą się liczyć do stu, wykonują bardziej skomplikowane dodawania i odejmowania, rozpoznają też figury geometryczne. Gry matematyczne dla klasy 2 powinny wspierać rozwój wspomnianych umiejętności. W internecie dostępne są karty pracy, które można pobrać, wydrukować i wykorzystać do wspólnej zabawy.
Z kolei gry matematyczne dla klasy 3 zawierają diagramy, rysunki figur przestrzennych czy lustrzane odbicia. Są zdecydowanie trudniejsze, wymagają od dzieci większego zaangażowania i skupienia. Rozwijają logiczne myślenie i kształtują wyobraźnię przestrzenną.
Źródła:
- Vakharia V., Sposób na matmę. Sprytne metody + mniej stresu = lepsze stopnie!, Wydawnictwo Prószyński i S-Ka, 2020.