W Gdańsku na brak atrakcji nie można narzekać! / AdobeStock

6 pomysłów na atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Prawdopodobieństwo, że wasze dzieci nie pokochają Gdańska, jest niewielkie. To przepiękne nadmorskie miasto z niezwykłym zespołem zabytków, urokliwymi uliczkami, ale i atrakcjami przygotowanymi z myślą o najmłodszych turystach. Na wycieczce do Gdańska nie ma mowy o nudzie.

Spis treści:

Dlaczego warto odwiedzić Gdańsk?

Gdańsk uważany jest za jedno z najpiękniejszych i najlepszych do życia miast w Polsce. I trudno się temu dziwić. Już krótki spacer po ulicach Starego Miasta i zapach morskiej bryzy sprawiają, że chciałoby się zostać tam dłużej. Miasto rozciąga się nad Morzem Bałtyckim, w ujściu Motławy do Wisły. Jest centrum naukowym, kulturalnym i gospodarczym północnej części kraju. 

Gdańsk zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności i siódme pod względem powierzchni. Razem z Gdynią i Sopotem tworzy aglomerację nazywaną Trójmiastem, dlatego jeżeli macie więcej czasu, warto zajrzeć również do tych dwóch miejscowości. Wszystkie są połączone wygodną i szybką komunikacją miejską.

Miasto ze względu na swoje położenie ma bogatą historię, a jego tożsamość kształtowały wpływy różnych kultur. Gdańsk był największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w XVI w. również najbogatszym – także pod względem kulturowym. To również miejsce kilku najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju – uznaje się symbolicznie, że to tutaj zaczęła się II wojna światowa, ale też początek upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Jednak Gdańsk czaruje turystów nawet bez zagłębiania się w historię. Zachwyt wzbudzają brukowane uliczki, kolorowe kamienice, Stare Miasto. To jeden z najcenniejszych kompleksów zabytków w Polsce, pomimo tego, że niemal całe historyczne śródmieście zostało zniszczone w czasie II wojny.

Tym, co bardzo przyciąga turystów do Gdańska, to oczywiście także morze, możliwość przepłynięcia się statkiem po Motławie i orzeźwiający klimat. Latem na pewno miło spędzicie czas, wygrzewając się na jednej z miejskich plaż, ale i w chłodniejsze dni jak najbardziej wskazany jest spacer brzegiem morza. Dlaczego? Bo im większy wiatr i sztorm, tym więcej jodu przedostaje się do powietrza.

Przebywanie nad morzem zaleca się szczególnie kobietom w ciąży i małym dzieciom, ponieważ ten morski pierwiastek znakomicie wpływa na układ nerwowy. Poza tym – kogo nie relaksuje szum fal? Udowodniono, że przebywanie blisko wody pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, więc odwiedzając Gdańsk, upieczecie dwie pieczenie na jednym ogniu – zabawicie się w mieście, korzystając z szerokiej oferty atrakcji i rozrywek, a także zrelaksujecie się na łonie natury i pooddychacie świeżym powietrzem.

Wyjazd z dzieckiem na wakacje – co zabrać?

Polecamy

Wyjazd z dzieckiem na wakacje – co zabrać?

Pakowanie walizek na wakacje z dzieckiem zwykle odbywa się w dużym pędzie. Nie można się więc dziwić, że zdarza nam się coś pominąć. Dopiero w drodze przypomina nam się o dumnie spoczywającej na półce szczotce do włosów, a często również szczoteczce do zębów. Jednak pakując walizkę dziecka, nie tylko przedmioty codziennej higieny są ważne, ale także odpowiednia odzież, obuwie, a przede wszystkim wakacyjna apteczka. Zobacz, co zabrać, wybierając się z dzieckiem na wakacje.

Czytaj

Atrakcje dla dzieci - Gdańsk i okolice

Spacer po Gdańsku warto zacząć w okolicach starówki, którą tworzą Stare i Główne Miasto. Większość zabytków jest skupiona wokół Traktu Królewskiego, dlatego bez strachu porzućcie mapę i listę „punktów do zobaczenia” i po prostu cieszcie się rodzinnym spacerem.

To właśnie Trakt Królewski jest centralną osią gdańskiej starówki i poruszając się nim od przystanków komunikacji miejskiej, dojdziecie do Motławy. Po drodze zobaczycie: Bramę Wyżynną, Złotą Bramę z charakterystycznymi zdobieniami i Dwór Bractwa św. Jerzego z figurą świętego zabijającego smoka. Po przekroczeniu Złotej Bramy wkroczycie na ulicę Długą, która jest świetnym miejscem na przystanek w jednej z urokliwych kawiarni lub restauracji. 

Kontynuując spacer ulicą Długą, dojdziecie do gotycko-renesansowego Ratusza Głównego Miasta (dawnej siedziby władz miasta), w którym dzisiaj mieści się oddział Muzeum Gdańska. Zajrzyjcie do środka, jeżeli chcecie się przekonać, jak kiedyś żyli najbogatsi mieszczanie. Następnie ulica Długa przechodzi w Długi Targ i już tylko kilka chwil dzieli was od uwielbianej przez dzieci XVII-wiecznej Fontanny Neptuna. Koniec tej części trasy wyznacza Zielona Brama.

To jednak nie koniec pięknych widoków. Przekraczając Zieloną Bramę, znajdziecie się na Długim Pobrzeżu, czyli nadwodnym deptaku, który rozciąga się nad rzeką Motławą. Stąd blisko macie do ulicy Mariackiej, przy której stoi Bazylika Mariacka, i Żurawia, czyli bramy wodnej i dźwigu portowego w jednym, który jest najstarszym tego typu obiektem w Europie. W budynku znajduje się oddział Narodowego Muzeum Morskiego, a obok interaktywne centrum nauki (Ośrodek Kultury Morskiej), który na pewno zainteresuje najmłodszych.

Do ważnych miejsc w Gdańsku należą również: Stocznia Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności (dla młodszych dzieci zaaranżowano tam Wydział Zabaw), Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz Oliwa z zespołem archikatedralnym. Dzieciom na pewno spodoba się zwiedzanie zoo, wizyta w Hevelianum (na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej) i Skimondo, czyli jedyny w Polsce całoroczny klub narciarski ze sztucznymi stokami.

Odwiedźcie też Sołdka, przycumowanego tuż przy spichlerzach. Jest to pierwszy statek pełnomorski zbudowany w polskiej stoczni po II wojnie światowej, w którym obecnie jest muzeum. 

Na rodzinne zwiedzanie Gdańsk proponuje Kartę Turysty, a szczególnie pakiet „Rodzina&Zabawa”, który zapewnia darmowe wejścia do 12 miejsc oraz zniżki w 21 kolejnych.

– Niedaleko Ratusza, przy ul. Długiej 12, znajduje się Dom Uphagena, do którego również warto wstąpić, aby zobaczyć, jak wyglądały wnętrza mieszkań gdańskich kupców z XVIII w. A że wakacje w Gdańsku byłyby niekompletne bez wizyty w Muzeum Bursztynu, zajrzyjcie również do niego. Dzieci obejrzą tam nie tylko unikatową kolekcję tych pięknych okazów przyrodniczych, ale dowiedzą się także, jak powstaje bursztyn, w jaki sposób jest obrabiany oraz jakie cudowne właściwości w sobie kryje – czytamy na stronie visitgdansk.com.

Centrum Hevelianum

Centrum Hevelianum znajduje się na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej i łączy w sobie ideę interdyscyplinarnego miejsca edukacji oraz historii, kultury i rekreacji. Macie zatem gwarancję, że wasze dzieci nie tylko będą świetnie się bawić, ale przy okazji spotkają się z nauką i historią.

– To idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Po wizycie pozostaje zdobyta wiedza i wspomnienie dobrej zabawy. Odkrywać można nie tylko ofertę Hevelianum, ale również samą lokalizację – wzniesienie w centrum Gdańska, które oferuje wspaniałe widoki i możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Od stycznia 2022 funkcjonuje także nadmorska filia Hevelianum – Dom Zdrojowy w Brzeźnie, miejsce edukacji ekologicznej – czytamy na oficjalnej stronie.

Na dzieci czekają Kreatywny Plac Zabaw, Warsztat Wyobraźni, gdzie najmłodsi mogą eksperymentować, rozwijając swoją kreatywność, i zajęcia prowadzone przez edukatorów. W stałej ofercie są Łamigłówki (czyli matematyczne ciekawostki), Z Energią! (wystawa o zamianie różnych form energii i reenergii) i Dookoła Świata (na ciekawych świata niezależnie od wieku czeka siedem kontynentów i 90 interaktywnych stanowisk).

Muzeum Bursztynu

Niepozorne, często malutkie, ale też i bardzo duże „kamyczki” skrywają w sobie mnóstwo niezwykłych historii. Możecie poznać je w gdańskim Muzeum Bursztynu.

– Ponad 1000 eksponatów – od bryłek z inkluzjami sprzed 40 mln lat, przez bursztynowy las i bursztynową komnatę po współczesne projekty artystów. Mamy w Gdańsku jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie. Serdecznie zapraszamy zarówno tych, którzy kochają bursztyn, jak i wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się o nim więcej – czytamy na stronie instytucji.

Warto dodać, że po 15 latach działalności w Zespole Przedbramia muzeum przeniosło się do nowej lokalizacji i obecnie znajduje się w Wielkim Młynie na Starym Mieście. To największy młyn średniowiecznej Europy, który około 1350 roku wznieśli Krzyżacy. 

– Na pierwszej kondygnacji budynku zwiedzający dowiedzą się o procesie powstawania bursztynu. A trzeba wiedzieć, że niemal na całym świecie jest ok. 300 odmian żywic, w różnym wieku i kolorze. Znaleziono je na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy, lecz niewykluczone, że również i tam kiedyś zostaną odkryte. Nasz bursztyn bałtycki powstał ponad 40 mln lat temu. Na drugiej kondygnacji będą eksponowane wyroby z bursztynu. Nie zabraknie obiektów zabytkowych, świadczących o mistrzostwie dawnych bursztynników, ale i współczesnej, nowoczesnej biżuterii. Oczekujcie też opowieści o bursztynowej komnacie, bo gdańszczanie mieli swój znaczący wkład w jej powstanie – czytamy w komunikacie na stronie Muzeum Bursztynu.

Po obejrzeniu eksponatów dzieciaki pewnie z entuzjazmem zareagują na pomysł szukania bursztynów nad morzem.

Sale zabaw

W Gdańsku znajdziecie kilka sal zabaw dla dzieci, m.in.: Loopy’s World, Kinderplaneta, Honolulu (jak nazwa wskazuje, wybierając to miejsce, przeniesiecie się w tropikalne klimaty), Lider, Dzikie Pląsy, Klockownia, Playground Arena, Wydział Zabaw ECS (miejsce łączące plac zabaw z centrum edukacji w Europejskim Centrum Solidarności), Fun Climb Gdańsk (jedyne miejsce na mapie Trójmiasta, w którym dzieci mogą zmierzyć się z siłą grawitacji), Mikilandia (tak, spotkacie tu najsłynniejszą mysz świata).

Pierwsza z wymienionych jest największą salą zabaw w Gdańsku. Loopy’s World ma powierzchnię aż trzy tysiące metrów kwadratowych. – Można tu spotkać charakterystyczne maskotki, skakać na trampolinach, zjeżdżać na zjeżdżalniach (w tym na zjeżdżalni familijnej przeznaczonej dla 4 osób) i bawić się do woli w olbrzymim małpim gaju. Są tu też różne boiska do gier, basen z piłeczkami, ścianka wspinaczkowa, a nawet tor do gokartów i tor saneczkowy. Razem z dziećmi mogą bawić się rodzice. Na miejscu działa też specjalna strefa malucha dla dzieci poniżej 3 lat i restauracja – czytamy na stronie dzieckowpodrozy.pl.

Mini ZOO – Zwierzaki nad Potokiem

Twoje dzieci kochają zwierzaki? Nie pozostaje wam nic innego, jak zaplanować wyjazd z Gdańska do wsi Żukczyn (około 20 minut samochodem), gdzie mieszkają alpaki, lamy, kucyki, kolorowe ptaki, emu i króliki. Miejsce otwarte jest od czwartku do niedzieli (10:00-17:00). Dzieci do trzeciego roku życia wchodzą za darmo, za starsze zapłacicie 10 zł, a bilet wstępu dla dorosłego to koszt 20 zł.

– Jest to świetna atrakcja dla dzieci. Znajdują się u nas: alpaki, kucyki, emu, daniele, egzotyczne ptaki, nutrie, kozy, świnki wietnamskie, owieczki, pawie i wiele innych zwierząt. Emu – Nandi i Tośka skradną wasze serce. Czasami dadzą się nawet pogłaskać! – czytamy na stronie zoo.

W sobotę i w niedzielę możliwa jest również jazda na kucyku. Na pewno nie zabraknie też chętnych do głaskania. W zagrodach mieszka ponad 30 gatunków zwierząt, z którymi dzieci mogą mieć bezpośredni kontakt.

Ośrodek Kultury Morskiej

Nie dajcie się zwieść monumentalnej i dostojnej fasadzie Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. To miejsce nie ma nic wspólnego z nudnym i zakurzonym muzeum. Placówka może pochwalić się imponującym designem, komputerowymi symulatorami oraz basenem ze zdalnie sterowanymi statkami.

– To nowoczesne centrum wiedzy o morzu, portach, statkach i stoczniach przekazywanej w kompleksowy i atrakcyjny sposób. Interaktywna, stworzona z myślą o dzieciach i rodzinach ekspozycja pozwala poprzez zabawę poznać m.in.: tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów w porcie, podwodnych podróży batyskafem czy powstawania fal tsunami – czytamy na stronie internetowej.

W ośrodku zobaczycie również unikatową kolekcję oryginalnych, tradycyjnych łodzi z różnych kultur świata, od weneckiej gondoli po dalekowschodni sampan. W okolicy możecie również wsiąść na prom Motława i przepłynąć się pomiędzy Żurawiem a Spichlerzami na wyspie Ołowianka.

Prom kursuje co 15 minut (od wtorku do niedzieli) – od 10:00 do 16:00. Ośrodek otwarty jest natomiast we wtorek, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę od 10:00 do 16:00, a w środę od 13:00 do 16:00.

Ceny biletów za konkretne wystawy i atrakcje można sprawdzić na stronie (link: https://nmm.pl/osrodek-kultury-morskiej/)

Park w Oliwie i Playground Arena

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza to zabytkowy park w gdańskiej dzielnicy Oliwa, nad Potokiem Oliwskim. Powierzchnia parku wynosi 11,3 ha. Wstęp na jego teren jest bezpłatny. Co warto w nim zobaczyć?

– Wchodząc od strony Zaułka Kanapariusza, mamy trawniki rekreacyjne, widok na Katedrę Oliwską, dalej parter kwiatowo-trawnikowy przed Pałacem Opatów, obok wspaniała lipowa aleja, geometryczne stawy i dwie alejki „tunele”, a między nimi „Książęcy Widok”. Następnie mamy fragment parku o charakterze romantycznym – dolinka pełna kwiatków zwana „rajem”, groty szeptów, nieco pofałdowany teren, uroczy staw, przy wodospadzie kolejny ciekawy obszar parku angielskiego z nieregularnymi alejkami, ogromnymi drzewami z różnych stron świata, stawem, mostkami oraz altaną – czytamy na stronie 7zdjeczgdanska.pl. W Parku Oliwskim znajdziecie również Ogród Botaniczny.

Playground Arena to z kolei plac zabaw dla dzieci, który powstał na terenie stadionu w Gdańsku i zajmuje prawie 1500 metrów kwadratowych. W jego ofercie znajdziecie główną konstrukcję (to wielka budowla, a między jej przejściami natkniecie się na statek, pajęczą sieć, ścieżkę rowerową, tyrolkę i inne atrakcje), statek piracki, drabinkowe wyzwanie, a także edukacyjną ścieżkę rowerową, strefę dla maluchów (do trzeciego roku życia), w której znajduje się basen z piłeczkami. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że w Playground Arena można spędzić pół dnia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź