Bursztyn na ząbkowanie – czym jest i czy jest bezpieczny? / iStock

Bursztyn na ząbkowanie – czym jest i czy jest bezpieczny?

Ząbkowanie to jeden z ważniejszych etapów rozwoju dziecka. Z pewnością nie da się go przegapić. Rozpulchnione, czerwone dziąsła, ból i nadmierne ślinienie sprawiają, że dziecko jest marudne i rozdrażnione. Stosowanie bursztynu na ząbkowanie ma przynieść ulgę i ukojenie. Jednak czy naszyjnik z bursztynu na ząbkowanie naprawdę pomaga i czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Spis treści:

Co to jest naszyjnik na ząbkowanie?

Naszyjnik z bursztynu na ząbkowanie staje się coraz popularniejszym remedium na dolegliwości związane z wyrzynaniem się zębów. Bursztynowa biżuteria to wytrzymały sznurek naszyjnika lub bransoletki z supełkami pomiędzy kamyczkami. Supełki zapobiegają rozsypaniu się koralików, gdyby doszło do rozerwania biżuterii. Bursztyny pochodzące z Morza Bałtyckiego wykorzystywane do produkcji dziecięcej biżuterii są dokładnie oszlifowane, tak by nie podrażniły delikatnej skóry malucha. Naszyjnik z bursztynu nie powinien być używany jako gryzak dla dzieci.

Skuteczność naszyjników na ząbkowanie

Bursztyny jako metoda uśmierzania bólu stosowane były już przez nasze babcie i prababcie. Czemu zawdzięczamy ich cudowne właściwości? W bursztynach pochodzących z Morza Bałtyckiego znajduje się od około 3 do 8 proc. kwasu bursztynowego, który zdaniem entuzjastów posiada działanie uśmierzające ból pojawiający się podczas ząbkowania. Kamyki zawieszone na szyi lub założone na rękę dziecka pod wpływem temperatury ciała uwalniają kwas bursztynowy, który wchłaniając się przez skórę, trafia do krwioobiegu i przynosi ulgę przy ząbkowaniu. Relaksuje, wycisza, ułatwia zasypianie, a poprzez regulację pracy gruczołów ślinowych może zmniejszać ślinienie. Zdaniem producentów naszyjnik lub bransoletka jest naturalną alternatywą dla żelu przeciwbólowego i sprawdza się lepiej od gryzaków. Jednak czy skuteczność naszyjników na ząbkowanie została potwierdzona? Dotychczasowe badania nie wykazały właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych bursztynu. Zawartość procentowa kwasu bursztynowego w bursztynie jest zbyt niska. Bursztyn w normalnych warunkach temperatury i ciśnienia nie rozpuszcza się w wodzie, a jedynie w niewielkim stopniu w części rozpuszczalników organicznych.

Dziąsła przy ząbkowaniu

Polecamy

Dziąsła przy ząbkowaniu

Ząbkowanie to jeden z istotnych elementów rozwoju dziecka. Kalendarz ząbkowania nie jest ścisły i wyrzynanie ząbków może nastąpić w różnym okresie życia dziecka. Aby rozpoznać ten moment, warto obserwować dziąsła.

Czytaj

Jak działa bursztyn na ząbkowanie?

Według wierzeń i przesądów, bursztyn noszony przy ciele dziecka łagodzi ból i dyskomfort towarzyszący ząbkowaniu oraz zmniejsza stan zapalny. Zdaniem miłośników kamieni bursztyn:

  • uśmierza ból,
  • posiada działanie przeciwzapalne,
  • pomaga w walce z katarem i przeziębieniem,
  • leczy kolki,
  • dostarcza organizmowi cennych elektronów i jonów dodatnich. 

Przeprowadzone badania nie potwierdzają zdania entuzjastów. Bursztyn na ząbkowanie nie cieszy się również zbyt dużą popularnością pośród rodziców, którzy do jego cudownych właściwości podchodzą sceptycznie.

– Wiemy, że naszyjniki na ząbkowanie i wyroby jubilerskie cieszą się coraz większą popularnością wśród rodziców i opiekunów, którzy chcą uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem u dzieci oraz zapewnić stymulację sensoryczną dzieciom ze specjalnymi potrzebami. Jesteśmy zaniepokojeni ryzykiem, które zaobserwowaliśmy w przypadku tych produktów, i chcemy, aby rodzice byli świadomi, że biżuteria na ząbkowanie naraża dzieci, w tym te o specjalnych potrzebach, na ryzyko poważnych obrażeń i śmierci – powiedział komisarz FDA (Agencji Żywności i Leków) dr Scott Gottlieb.

Naszyjnik z bursztynu na ząbkowanie – czy jest bezpieczny?

Producenci zapewniają, że naszyjnik z bursztynu na ząbkowanie jest w pełni bezpieczny nawet dla 3-miesięcznych niemowląt. Wytrzymałe sznurki i supełki pomiędzy kamyczkami mają zapobiegać rozsypaniu się koralików, co powinno minimalizować ryzyko połknięcia drobnych bursztynów przez dziecko. Specjaliści mają odmienne zdanie. Zdaniem Amerykańskiej Akademii Pediatrów, małe dzieci nie powinny nosić koralików na ząbkowanie, ponieważ może dojść do zadławienia lub zaciśnięcia naszyjnika wokół szyi, co uniemożliwi maluchowi samodzielne oddychanie. 

– Inne możliwe problemy to na przykład uraz jamy ustnej lub infekcja, jeśli kawałek biżuterii podrażni lub przebije dziąsła dziecka – czytamy w komunikacie prasowym FDA.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź