Tatuaż z motywem dziecka, czyli sposób na wyjątkowy talizman
Spis treści:
Tatuaż dla dziecka – hit czy kit
Wszyscy widzieliśmy w sieci zdjęcia nieudanych tatuaży. Szczególne emocje budzą wzory, które miały być podobiznami niemowląt czy dzieci, a rezultat, delikatnie mówiąc, odbiega od oczekiwań. Jak tego uniknąć?
– Przed zrobieniem tatuażu warto dokładnie przejrzeć portfolio artysty, sprawdzić jego prace i opinie o nim. Bardzo często ktoś powie: dobrze, nie ma problemu, zrobię ci ten wzór, a potem efekty są różne. Pamiętajmy też, że portret dziecka powinien być zrobiony na podstawie profesjonalnego zdjęcia, dobrze wykonanego w studiu, a nie samodzielnie telefonem. Muszą być widoczne wszystkie szczegóły buźki.
Nasza ekspertka uważa, że tatuaż dla dziecka, przedstawiający dziecko lub jakiś symbol związany z dzieckiem, jest dobrym pomysłem. – Uważam, że nawet po latach jest to takie ciepłe, bardzo słodkie i bardzo osobiste – mówi.
Najlepsze miejsce na tatuaż z motywem dziecka
Dla wielu osób tatuaż z wzorem dziecka jest bardzo osobisty i ma być widoczny tylko dla właściciela. Inni dopasowują ten tatuaż do miejsca na ciele i już posiadanych tatuaży. Wielu rodziców umieszcza tatuaże ze swoimi dziećmi na rękach, od nadgarstka po ramię. Taki tatuaż można umieścić również na klatce piersiowej, np. w okolicy serca.
– Mamy wybierają raczej mniejsze, delikatniejsze wzory umiejscowione na przedramionach, takie jak znak nieskończoności, linia życia, postać matki z dzieckiem. Często też kwiat, gałązkę albo postać z ulubionej bajki dziecka. Mężczyźni częściej upamiętniają swoje pociechy w większych tatuażach umiejscowionych najczęściej na ramionach, przedramionach czy piersi – podsumowuje tatuatorka.
Wylicza także najpopularniejsze motywy, wybierane przez rodziców:
- silne zwierzęta, np. lew, wilk, niedźwiedź, opiekujące się potomstwem;
- dłonie taty i dziecka przybijające tzw. żółwika;
- imię dziecka z dodatkiem róży, zegara, drzewa, kompasu;
- zarys postaci ojca z dzieckiem/dziećmi na tle morza, gór, na drodze, torach lub schodach. Do tych wzorów dodawane są imiona i/lub daty narodzin.
Polecamy
„Publikujesz zdjęcia dziecka w sieci? Tworzysz mu cyfrowy tatuaż” – mówi Aneta Zychma, konsultantka kryzysowa
W social mediach przybywa filmików i postów, których bohaterami są dzieci. Często przez nieprzemyślane działanie skazujemy je na publiczne ośmieszenie. – Rodzicielstwo XXI wieku wymaga większej refleksji w związku z tym, co robimy w sieci – mówi Aneta Zychma, konsultantka kryzysowa, pedagożka, wspierająca rodziców w kryzysie.
Jaki tatuaż z wzorem dziecka warto zrobić
Tatuaż powinien odpowiadać właścicielowi lub właścicielce i w szczególny sposób kojarzyć się z dzieckiem lub dziećmi. Warto dobrze przemyśleć decyzję o jego zrobieniu, ponieważ zostanie z nami na długo. Na szczęście współcześnie istnieją możliwości korekty lub usunięcia niechcianego albo nieudanego tatuażu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami i bólem, który towarzyszy tatuowaniu.
Ciekawe wzory tatuaży dla rodziców
Wśród tatuaży dla mam i ojców popularne są stópki dzieci. Niekiedy także malutkie dłonie, często obok dużej dłoni dorosłego. Można też zauważyć pewne okresowe mody i szczególnie lubiane przez mamy motywy tatuaży.
– Wzorem popularnym od zawsze jest symbol nieskończoności – znak wiecznej i nierozerwalnej miłości rodzicielskiej. Pojawia się w różnych konfiguracjach: z imionami dzieci, z piórkiem, z datą urodzenia dziecka, z napisem „family” czy z odlatującymi ptakami, symbolizującymi dzieci wylatujące z gniazda rodzinnego. Choć w ostatnim czasie zauważam spadek zainteresowania tym symbolem – wyjaśnia Aneta Emma.
Wśród niezbyt dużych wzorów popularna jest też linia życia. Rodzice dodają m.in. imiona, serca lub krzyż, upamiętniający utracone kiedyś dziecko. Często wykonywane są na przykład serca, których liczba oznacza liczbę dzieci, ptaszki, kwiatki, baloniki, różne symbole, które w jakiś sposób kojarzą się z bliskimi.
– Często pojawia się postać kobiety trzymającej dziecko na ręku. Zazwyczaj dziecko jest małe, a kobieta stoi odwrócona delikatnie tyłem. Zwykle dodane jest imię lub data urodzenia. Czasem tatuowane są same imiona dzieci, niekiedy z datami urodzenia – wymienia Aneta Emma.
Tatuaże z motywem dzieci, których lepiej unikać
Czy są wzory, których powinno się wystrzegać? Aneta Emma wymienia te szablonowe i opatrzone.
– Nie jestem zwolenniczką wpisywania w tatuaż dat ani zegarów. Kojarzy się to z przyspieszonym kroczeniem do śmierci, choć mogą to być subiektywne odczucia. Miałam też sytuację, w której klientce spodobał się wzór przedstawiający imię dziecka z aniołem. Odradziłam, gdyż anioł kojarzy się z dziećmi utraconymi, z sytuacją, gdy dziecko już odeszło – dodaje.
Najpiękniejsze tatuaże dla mam i ojców
Tatuaże dla rodziców to więcej niż po prostu obraz na ciele – to wyjątkowa pamiątka i szczególny symbol. Tak wyjątkowy i szczególny, jak doświadczenie rodzicielstwa. Dlatego powinno się zadbać o to, by były profesjonalnie wykonane, szczególnie osobiste i niepowtarzalne.
– Najbardziej lubię robić tatuaże realistyczne. Szczególnie utkwił mi w pamięci tatuaż będący kompozycją różnych zdjęć nadesłanych przez klienta: splecione dłonie rodziców, a poniżej na tle plaży dwóch obejmujących się chłopców, starszy coś wskazuje młodszemu. Ciekawe mogą być również tatuaże wykonywane z obrazów. Niedawno koleżanka wykonywała wizerunek matki trzymającej dwoje dzieci, stylizowany na obraz Gustawa Klimta. Był to zarys postaci w formie lineartu, ciekawy i niepowtarzalny – wspomina artystka.
Decydując się na tatuaż dla dziecka, pamiętajmy, że tak jak dla każdego rodzica jego dziecko jest najpiękniejsze, tak samo będzie ze związanym z dzieckiem tatuażem. Nie musi być modny, najważniejsze, aby był niepowtarzalny i ważny dla właściciela lub właścicielki.
Aneta Emma #anetaemma – www.instagram.com/anetaemmatattoolublin–tatuuje od 10 lat. Tatuaże są dla niej nie tylko pracą, ale i pasją. „Kiedy robię tatuaż, czuję się, jakbym malowała obraz. Wyłączam myślenie i po prostu tworzę”. Prywatnie kobieta z wieloma pasjami, żona i mama trójki utalentowanych dzieci, najstarsza córka właśnie wybiera się do liceum plastycznego. Prowadzi Studio ValhallaTattoo Lublin(www.tattoo.lublin.pl), jedno z najdłużej działających studiów tatuażu w Lublinie – pierwszy tatuaż powstał tam w 1998 roku.