kobieta robi coś na laptopie

Od finansowego dołka do stabilności: Przewodnik po strategiach zarządzania długami    

Masz coraz poważniejsze problemy finansowe? Kolejne niespłacone zobowiązania spędzają Ci sen z powiek? Chociaż długi są dużym kłopotem, można z nich wyjść. Zastanawiasz się, jak możesz to zrobić? Oto kilka strategii, które możesz wykorzystać, aby wreszcie „wyjść na zero”.

Spis treści:

Wybór najlepszej strategii zarządzania długami – od czego zacząć?

Zanim podejmiesz decyzję o tym, jak uporasz się z nieuregulowanymi zobowiązaniami, warto policzyć dokładnie, ile i komu zalegasz z płatnościami. Aby to zrobić:

  • zbierz wszystkie pisma, które trafiły do Twojej skrzynki pocztowej w ostatnich miesiącach – zwróć uwagę na to, że jeśli masz długi od dłuższego czasu, część z nich mogła zostać przejęta przez zewnętrzne firmy windykacyjne;
  • posortuj dokumenty – tak, aby każdy dług wziąć pod uwagę tylko raz, i w oparciu o aktualne dane; często w sprawie jednego zadłużenia dociera więcej niż jego pismo;
  • policz, ile i komu dokładnie jesteś dłużny – konkretne kwoty, dla zachowania porządku, wypisz na kartce.

Kiedy będziesz już znać skalę długu, czas określić obecne możliwości finansowe. Chodzi o to, aby policzyć, ile możesz przeznaczyć miesięcznie na spłatę długów. W tym celu:

  • zsumuj wszystkie stałe dochody w Twojej rodzinie – weź pod uwagę przede wszystkim te osiągane z pracy zawodowej czy ze świadczeń ZUS;
  • podlicz, ile wynoszą stałe wydatki miesięczne – np. na czynsz, media, jedzenie, leki itp.;
  • odejmij od kwoty dochodów koszt wydatków i zobacz, jaka suma pozostaje. Tyle mniej więcej możesz przeznaczyć na spłatę długów.

Pamiętaj, że tę kwotę możesz dodatkowo zwiększyć – np. poprzez rezygnację z niektórych zbędnych wydatków (choćby z opłacania abonamentu w kilku serwisach streamingowych czy picia kawy na mieście w drodze do pracy) albo przez poszukanie dodatkowego źródła dochodów.

W zależności od tego, jak po przeprowadzonej analizie wygląda Twoja sytuacja finansowa, możesz obrać różne strategie wyjścia z długów.

Strategia #1: ugoda z wierzycielem

Najlepszym sposobem na to, jak wyjść z długów, jest… ich uregulowanie. Dobrze zrobić to na drodze polubownej, a zatem na zasadach uzgodnionych między Tobą a wierzycielem. Warto podkreślić, że w większości przypadków wcale nie oznacza to konieczności natychmiastowego spłacenia zobowiązania. Warto jednak postarać się o rozłożenie należności na raty.

Jak do tego doprowadzić? Najlepiej skontaktować się w sprawie długu i złożyć pismo z prośbą o podzielenie płatności. Istnieje spora szansa, że wierzyciel lub firma windykacyjna na to przystanie.

Strategia #2: konsolidacja zobowiązań

Jeżeli masz zdolność kredytową, możesz rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Taka opcja będzie być może dostępna, jeśli Twoje długi nie powstały dawno i nie są bardzo wysokie. Wówczas możesz zaciągnąć pożyczkę, która zostanie przeznaczona na spłatę tych zobowiązań. Ty w zamian będziesz płacić jedną ratę, często niższą – z uwagi na wydłużony okres regulowania długów.

Pamiętaj jednak: pożyczka wiąże się z dodatkowymi kosztami. A to oznacza, że biorąc ją, możesz wpaść w spiralę zadłużenia. Dlatego trzeba to dobrze przemyśleć.

Strategia #3: upadłość konsumencka

Trzecim rozwiązanie skierowanym do osób w bardzo trudnej sytuacji – tych, które są niewypłacalne – jest upadłość konsumencka. Jej ogłoszenie może doprowadzić ostatecznie do umorzenia części długów. Trzeba jednak pamiętać, że taka sytuacja wiąże się z:

  • przejęciem Twojego majątku przez syndyka;
  • spieniężeniem tych jego składników, które można sprzedać i przeznaczyć na spłatę długu;
  • utratą praw do zarządzania swoim majątkiem.

Dlatego przed podjęciem tak drastycznej decyzji lepiej dobrze przeanalizować inne możliwości. Mogą się okazać korzystniejsze.

Przedawnienie długów – jak to działa?

Niektóre osoby zastanawiają się, czy rozwiązaniem ich problemów może być instytucja przedawnienia długów. Rzeczywiście, niektóre zobowiązania dezaktualizują się i nie ma możliwości z ich tytułu np. przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Jednak aby tak się stało, końca musi dobiec bieg przedawnienia. Tymczasem może on zostać przerwany przez wierzyciela na wiele sposób – ot, choćby przez złożenie pozwu do sądu. Poza tym nawet po przedawnieniu długi nie znikają i można prowadzić w związku z nimi tzw. windykację miękką. Dlatego najlepiej poszukać rozwiązania, które pozwoli się ich pozbyć raz na zawsze i wyjść na finansową prostą. Powodzenia!

 

 

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.