Anita Janeczek-Romanowska/ Archiwum prywatne

„Nie warto myśleć o dzieciństwie w kategoriach wyścigu” – mówi Anita Janeczek-Romanowska

Dzieciństwo zaplanowane jak kampania marketingowa. To widzi wielu rodziców, gdy słyszą słowa “dobry start”. Anita Janeczek - Romanowska, psycholożka i współautorka książki “Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka” roztacza nieco inną wizję.

Spis treści:

Dzieciństwo to nie minikorporacyjny projekt

Gdy zobaczyłam tytuł pani książki “Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start”, pomyślałam o: zajęciach dodatkowych, angielskim, basenie, napiętym grafiku i wychowywaniu przyszłego mistrza i olimpijczyka. Czy inni rodzice też mają takie skojarzenia?

Anita Janeczek – Romanowska: Powiem więcej, zależało nam na tych skojarzeniach! Zależało nam na tym, żeby zaprosić do kontaktu tych rodziców, którzy mogą myśleć, że dzieciom trzeba zaplanować jakoś życie, podejść do niego jak do minikorporacyjnego projektu, który trzeba wdrożyć. Tym tytułem, trochę prowokacyjnie, chcieliśmy ich zaprosić do lektury i przekonać, że nie warto myśleć o dzieciństwie w kategoriach wyścigu, ale też, żeby pokazać, że to przekonanie, że my, rodzice, możemy coś dzieciom “zapewnić” jest dość złudne. Czyli tak naprawdę treść książki jest zupełnym przeciwieństwem tytułu.

W takim razie cieszę się, że dałam się nabrać na ten marketingowy chwyt. Zaciekawiło mnie sformułowanie “minikorporacyjny projekt”. Czy to zjawisko powszechne w całej Polsce, gdy mówimy o wychowaniu dzieci, czy raczej bardziej popularne w wielkich miastach?

Wielkie miasta mogą przodować w tym trendzie, bo rodzice mają większy wybór. Jest więcej placówek, które stosują bardzo różnorodne metody.

Ale nawet w tych małych miejscowościach jest taka tendencja, że trzeba pilnować, by dziecko czegoś nie przegapiło, żeby nie odstawało. Są tacy rodzice, którzy w tej korporacyjnej drodze upatrują szans na świetlaną przyszłość swojego dziecka. Zwłaszcza jeśli sami są osobami, które odniosły szeroko rozumiany “sukces zawodowy”.

Wówczas pewne kompetencje wydają im się oczywiste: znajomość języków, odporność psychiczna, którą można różnie definiować. Z drugiej strony, jest też wielu rodziców, którzy wiedzą, że na pewno nie chcą iść taką drogą.

Gdzieś pośrodku tego kontinuum są rodzice, którzy nie chcieliby tej metaforycznej korporacji, ale też nie są pewni, czy wybory, jakie podejmują, są dobre.

Są rodzice, którzy chcieliby mieć w sobie zgodę na tę beztroskę, zabawę kijem w błocie, a jednocześnie boją się, że jak odpuszczą różne rzeczy, to zaległości będą nie do nadrobienia. Bo w rodzinie rówieśnicy ich dziecka mówią już po angielsku, albo jako 4-latki jeżdżą na nartach.

Znów będę pytała o wielkomiejskie trendy: wychowanie w duchu Montessori, leśne przedszkola, edukację w duchu fińskim. Mam wrażenie, że ta zabawa kijem w błocie stała się kluczem marketingowym, który usprawiedliwia bardzo wysokie czesne w placówce.

Znam te przedszkola od środka i wiem, że najczęściej cena czesnego idzie w parze z kwalifikacjami kadry, która jest doskonale wyszkolona. Choć prawdą jest, że pojawiły się takie hasła, które mają przyciągać klientów: komunikacja bez przemocy, przedszkole Montessori, rodzicielstwo bliskości. I zdarza się, że w tych przedszkolach wyglądających na świetne brakuje tego, co najważniejsze, czyli dorosłego nastawionego na relację z dzieckiem.

Bo ten metaforyczny kij i kałuża to nie są narzędzia, które dajesz dziecku i ono bawi się samo cały czas. W dobrej placówce najważniejsi są uważni, zainteresowani rozwojem dziecka dorośli, a zabawki i metody to środki, nie cele.

Jak w takim razie sprawdzić, czy dorosłe osoby pracujące w placówce są nastawione na dziecko?

Najlepszym źródłem informacji o przedszkolu czy innej placówce są inni rodzice. Możemy ich znaleźć na forach, grupach na Facebooku. Zachęcam rodziców, żeby pytać znajomych, albo wręcz stanąć pod placówką, która nas interesuje i sprawdzić, czy ktoś byłby chętny udzielić nam informacji, jakimi osobami są ci nauczyciele. I nie chodzi o cechy osobiste, a o to, czy są to ludzie, którzy lubią spędzać czas z dziećmi, czy są nimi zainteresowani i otwarci.

Warto też obserwować, jak dzieci w tym przedszkolu funkcjonują, gdy widzimy je na spacerach, na placu zabaw. Przyjrzeć się, jak reagują nauczyciele, jak wygląda zabawa, czy jest swobodna, czy sterowana, jeśli sterowana, to, w jaki sposób.

Dobrym źródłem informacji jest rozmowa z kadrą w placówce, gdy jesteśmy na etapie poszukiwań (i zakładamy, że mamy wybór w kwestii placówki, bo nie zawsze tak jest). W czasie takiej rozmowy warto zapytać, jak przedszkole reaguje na indywidualne potrzeby dzieci. Często są przedszkola, które podążają za dzieckiem, są elastyczne. Ale są też takie, które mówią, że my możemy podejść tak, żeby dziecko tych indywidualnych potrzeb nie miało.

Jak to, nie miało?

To nie jest powiedziane tak wprost. Powiedzmy, że dziecko kiepsko je i rodzic mówi o tym pracownikowi przedszkola, a w odpowiedzi słyszy: “U nas wszystkie dzieci jedzą świetnie”. Dla mnie byłaby to lampka kontrolna. Co się dzieje, że te dzieci tak świetnie jedzą? Co się stanie, gdy dziecko jednak świetnie jeść nie będzie?

Warto zapytać, jakie pomysły ma kadra, by zająć się dziećmi, które potrzebują innego rodzaju adaptacji. Czy dzieci mogą nie brać udziału we wszystkich zajęciach, dopóki nie poczują się bezpiecznie z prowadzącym? Czy możliwa jest dłuższa adaptacja z rodzicem? A może spotkanie z pedagogami jeden na jeden?

No i trzeba pamiętać, że na etapie rekrutacji, przedszkola, które starają się o klienta, zawsze powiedzą nam, jakąś wersję, która ma nas skłonić do zapisania dziecka.

 

Jak się dogadać z nauczycielem?

Mówimy o sytuacji, gdy rodzice mają wybór, placówek jest wiele i to one zabiegają o nas i nasze dzieci. A co jeśli tego wyboru nie ma, w mieście jest jedno przedszkole i tyle?

To jest bardzo ważne pytanie! W dyskusjach wokół uważnego, podążającego za dzieckiem rodzicielstwa czasem umyka nam fakt, że jako rodzice nie mamy wszyscy takich samych możliwości, choćby finansowych czy czasowych, żeby dzieciom towarzyszyć w taki sposób, w jaki byśmy chcieli.

Warto, żeby rodzice wówczas (i zawsze) pamiętali, że to oni stanowią trzon. To relacja z nimi jest tą bezpieczną bazą, portem, do którego dziecko może wracać. Jasne, wszyscy chcielibyśmy takiego ideału, że my dajemy dziecku bezpieczeństwo, a potem otaczają je wyłącznie kompetentni dorośli, którzy się o nie troszczą. Ale jeśli nie mamy takiej sytuacji, to pamiętajmy, że relacja z rodzicem jest najważniejsza. A na nią mamy ogromny wpływ.

I z takim przeświadczeniem szukajmy punktów styku z przedszkolem. Poprośmy o rozmowę z nauczycielem, z dyrekcją, sprawdźmy, jaka jest otwartość na dziecko. Ja mam takie doświadczenie, że w państwowych przedszkolach jest mnóstwo ciepłych nauczycielek, które nie muszą czytać Jespera Juula, żeby być otwarte na dzieci.

Ale może być też trzeci scenariusz, że ani nie mamy wyboru, ani w miejscu, na które jesteśmy zdani, nie jest lekko. To jest moment, w którym rodzice będą potrzebowali włożyć więcej pracy w komunikację z przedszkolem, w którym będą musieli zaznaczyć, na co się nie zgadzają.

Bywa, że ta propozycja przedszkola jest tak odległa od tego, co chcieliby dziecku dać rodzice, że albo rezygnują z przedszkola w ogóle, albo szukają przedszkola trochę dalej czy wsparcia kogoś bliskiego, kto zajmie się dzieckiem. Ale to mówimy o miejscach po prostu złych.

Moje doświadczenia pokazują, że rozmową i komunikacją (a nie dyktaturą) można bardzo dużo zmienić!

Jak zatem rozmawiać z nauczycielami, żeby faktycznie osiągnąć porozumienie?

Często zapominamy o tym, że nauczyciel to człowiek, który potrzebuje empatii i zrozumienia. Nie chodzi o to, że rodzic ma się stać psychologiem nauczyciela, ale żeby już na etapie planowania tej rozmowy, widział w nauczycielu człowieka, który też się spieszy do domu, też ma określone godziny pracy, własne dzieci, które na niego czekają. Więc dobrze jest dostosować się trochę do nauczyciela, choćby w  kwestii dnia i godziny spotkania. Ważne jest też to, żeby pamiętać, że nauczyciele mają dużo takiej pracy, mam ochotę powiedzieć – zbędnej: robienie dekoracji, wypełnianie ogromu dokumentacji, organizowania przedstawień. I to są zajęcia tak obciążające, że czasem już brakuje energii na rozmowę z rodzicem. I ta perspektywa pomaga nam łagodniej podejść do rozmowy.

Bo to nie chodzi o to, żeby przyjść z listą pięciu pomysłów na to, jak wspierać moje dziecko, a o to, żeby nawiązać porozumienie z nauczycielem. Podejść do niego z ciekawością, próbą zrozumienia i sprawdzenia, w jakim stopniu pewne rozwiązania są możliwe.

Ja mam takie przekonanie, że rodzic jest ekspertem od swojego dziecka. Ale po drugiej stronie są eksperci od innych dzieci. Wówczas rozmowę z nauczycielem traktujemy jak spotkanie równorzędnych ekspertów, którzy wspólnie znaleźli się w jakiejś sytuacji, są po tej samej stronie. Ja – rodzic, podzielę się wiedzą o dziecku, a od ciebie – nauczyciela przyjmę propozycje, co jest możliwe w obecnych warunkach. To ma wielkie szanse się udać!

Myślę o tej eksperckości rodzica. To przekonanie, w które może być ciężko uwierzyć. Zwłaszcza na początku naszego rodzicielstwa, przy tym natłoku informacji, specjalistów, influencerów, którzy mówią, co jest najlepsze. Ciężko jest zaufać, że to my jesteśmy ekspertami. Jak znaleźć równowagę między instynktem, wiedzą z książek a tym, co jest teraz modne?

Coś, co mamy zawsze jako rodzic, czego nie będzie miał żaden ekspert to doświadczenie w byciu z dzieckiem we wszystkich odcieniach jego życia, wtedy kiedy cudownie i kiedy jest bardzo trudno, kiedy dziecko tryska energią i kiedy ma gorączkę. To są te momenty, w których zbieramy bardzo dużo informacji o dziecku.

I czasem jest tak, że specjalista czy wiedza z książek rzucają inne światło na te informacje. Że kiedy nasze dziecko się zwykle złości wieczorami, to może być tak, że  jego poziom pobudzenia został przekroczony w ciągu dnia. I to nam pozwala łączyć fakty.

Pułapką, którą niekiedy obserwuję jest to, że rodzice zatracają się w tej wiedzy. Mają przeczytane mnóstwo książek, szukają wsparcia u ludzi, którzy nie mają kwalifikacji do bycia ekspertem od innych dzieci, bo są po prostu rodzicami. I tu jest ta pułapka, która odpowiada na potrzebę części z nas, by być dobrymi rodzicami. Nie chcemy zawalić tego zadania, jakie nam powierzono. Chcemy dzieciom dać to, co najlepsze, to czego nam zabrakło. I ja często mówię rodzicom, że to oni wiedzą, jak ich dziecko się zachowuje i to oni mają największe doświadczenie.

 

„Wystarczająco dobry rodzic”

Do tej pory omówiłyśmy takie sytuacje, które zakładają, że rodzice mają podobne poglądy na wychowanie. A co jeśli rodzice mają te poglądy różne? Czy żeby dziecko miało dobry start, konieczne jest, żeby rodzice myśleli tak samo?

Nie muszą myśleć tak samo, ale dobrze byłoby, żeby nie myśleli skrajnie różnie. Bardzo często jeden z rodziców ma trochę więcej wiedzy czy zasobów do wspierania dziecka. I może być dla drugiego rodzica inspiracją, może być wsparciem, tym, kto daje empatię. Jednak często nie widzimy, jak rodzicielstwo drenuje nasze codzienne zasoby. Więc bywa tak, że kiedy jest trudno, to sobie nie pomagamy, tylko się punktujemy. I to są trudne momenty, które mogą oddziaływać na dzieci. Bo z jednej strony, gdy dziecku jest trudno, jesteśmy dla niego empatyczni, a gdy drugi rodzic ma trudno, tej empatii nam brakuje, nie akceptujemy odmowy, odmiennego zdania.

Fajnie, jak my dorośli mamy jasność co do naszej odpowiedzialności i kwestie sporne załatwiamy na zimno i nie przy dzieciach. Omawiamy te różnice, jeśli potrafimy, a jeśli nie potrafimy, zastanawiamy się co z tym zrobić, czy szukamy wsparcia, czy się poddajemy? Czy jeden rodzic bierze wszystko na siebie, co z reguły kończy się potwornym zmęczeniem i dużym żalem do drugiego rodzica?

Jeśli te różnice mają bezpieczny poziom, to dla dziecka jest to szansa zobaczenia naszych różnych twarzy. I to może być wzmacniające, pod warunkiem, że te różnice zostaną nazwane. Np. dla mamy to jest ok, jak jemy przed telewizorem, ale tata tego nie lubi. I to nie znaczy, że któreś z rodziców ma się naginać, tylko że dziecku mówimy: “Wiesz, mi to nie przeszkadza, ale widzę, że dla taty to jest trudne. Zadbajmy też o niego”.

Rodzice często słyszą, że muszą mówić jednym głosem, żeby dzieci czuły się bezpiecznie.

Tymczasem to nie jest jedyny pomysł na poczucie bezpieczeństwa. Bo można te różnice dzieciom nazwać i to też buduje poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej byłoby, żeby te różnice omówić i wyjaśnić, gdy dzieci nie ma w pobliżu. Ale nawet jak na się zdarzy pokłócić, to wtedy mówimy dziecku: “Mamy różne zdania, ale próbujemy się dogadać”.

Bywa też tak, że w rodzinach jest tak skrajnie i różnie, że nie ma jak się dogadać. I to są sytuacje, kiedy bez konsultacji czy terapii rodzicielskiej trudno jest pójść dalej. Bywają też rodziny, które właśnie na tym poziomie się rozpadają, bo rodzice chcą dać dzieciom zupełnie inne rzeczy, których nie da się pogodzić. Np. jeden rodzic ma taki pomysł, ze trzeba chować dziecko na twardziela, a inny nie. I mimo starań nie są w stanie się dogadać i historie się bardzo różnie toczą.

Moje doświadczenie raczej pokazuje, że to, co zbliża do siebie, to dawanie empatii. Bo bycie rodzicem jest naprawdę trudnym doświadczeniem. Gdy ktoś czegoś nie umie, to nie jest kwestia tego, że jest kiepskim rodzicem, tylko że jeszcze się tego nie nauczył, jeszcze nie dostrzegł wartości.

Bardzo wiele z nas chce wychować dzieci świadomie i empatycznie, ale partnerowi, partnerce tej empatii nie dajemy. To tu może być pierwszy punkt do zmiany. Nie kupowanie książek, nie – ciąganie na warsztaty, bo to jest kiepski pomysł!

Myślę o początku naszej rozmowy, dobrym starcie pojmowanym jako wszystkie zajęcia świata i kolejki ekspertów. A jeśli nie możemy tego dziecku dać (albo wybieramy co innego), to co możemy mu dać?

Mam ochotę powiedzieć – relację. Ale to jest bardzo pojemne słowo, więc zawężę je do dostępności emocjonalnej. Ale nie takiej, że wszystko rzucam i zapominam o sobie, bo teraz moja uwaga będzie non stop poświęcona dziecku, a o tym, żeby dziecku dawać uwagę wtedy, gdy jej potrzebuje. Żeby skupiać się na nim nie tylko wtedy, gdy ma wielkie, trudne momenty, ale też w codzienności, żeby wysłuchać opowieści, zobaczyć to, co chce nam pokazać. I nie szukać wielkich, skomplikowanych metod, porad, webinarów. Cofnąć się do tego, czego sami potrzebujemy od bliskich osób w trudnych momentach. I często się okazuje, że emocjonalna i fizyczna bliskość to rzeczy, które mamy zawsze. Przytulanie się, jakieś fikołki i przepychanki dają małemu człowiekowi komunikat: “widzę cię, jesteś ważny”.

Warto wiedzieć, że nie musimy tego robić non stop. Prawda jest taka, znamy ją z badań, że dla poczucia bezpieczeństwa dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym, dobrze, żeby ⅓ naszych reakcji była odzwierciedlająca, czyli “widzę cię, odpowiadam”. Oczywiście to nie oznacza, że jak spędzamy z dzieckiem trzy godziny, to przez godzinę jesteśmy fajni, a przez dwie kolejne je lekceważymy. Przytaczam te informacje po to, żeby rodzice nie popadli w poczucie winy, jak potrzebują czasu dla siebie, czytają książkę czy zamykają się w toalecie na 5 minut. I żeby nie czuli przymusu, żeby zawsze być superaktywnymi rodzicami, którzy robią zabawy sensoryczne i nigdy nie powtarzają dwa razy tego samego pomysłu. Bo czasem wystarczy klapnąć na podłodze koło dziecka, posiłować się z poduszkami, zrobić: “pisze pani na maszynie” na plecach i dla dziecka będzie to równie wartościowe.

Fajną praktyką, którą polecam rodzicom dzieci mówiących, czyli trzylatków i starszych, jest zapytanie dziecka przed snem, co mu się najbardziej podobało w danym dniu. Bo często jest tak, że my zerkamy na zegarek i odliczamy minuty do końca dnia, żeby go przejść bez strat w ludziach, a dziecko widzi ten dzień zupełnie inaczej. I gdy słyszymy, że  w takim trudnym dniu, naszemu dziecku najbardziej podobało się, jak się chichraliśmy na kanapie, albo jak skakaliśmy po kałużach, to nas to ładuje. Widzimy wtedy, że odpowiadamy na dziecięce potrzeby.

Jest taki konstrukt w psychologii – “wystarczająco dobry rodzic”, który mówi, że rodzic ma się wystarczająco starać i próbować chronić dziecko, przed tym, co trudne. Ale próbować, a nie – chronić bezwzględnie.

Dlatego warto sprawdzić z dzieckiem, co ono myśli o naszym rodzicielstwie. Bo tam często są odpowiedzi, które nas zaskoczą i pomogą pozbyć się poczucia winy.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź
Dear User!

Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

Choose services
Service Description State
Solutions necessary to provide the service by electronic means
as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
Analytical cookies:
cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
Marketing cookies:
cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
  1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
  2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
  3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
  4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
  5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
  6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
  7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
  8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.