Jak wygląda plastyka pochwy - czy warto? /fot. iStock Jak wygląda plastyka pochwy – czy warto? /fot. iStock

Jak wygląda plastyka pochwy – czy warto?

Plastyka pochwy (waginoplastyka) to zabieg, na który najczęściej decydują się kobiety po porodzie. Procedura nie tylko poprawia jakość życia seksualnego, ale i komfort psychiczny kobiety.

Spis treści:

Na czym polega plastyka pochwy?

Plastyka pochwy (waginoplastyka) jest zabiegiem ginekologii estetycznej. Ma on na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu pochwy lub całkowite jej zrekonstruowanie. Plastyka pochwy polega na zwężeniu szerokości ścian pochwy, poprawieniu jej elastyczności oraz jędrności. W efekcie poprawia się nie tylko jakość życia seksualnego, nierzadko odzyskujemy także komfort psychiczny.

Kiedy zaleca się waginoplastykę?

Na plastykę pochwy najczęściej decydują się kobiety po porodzie – zazwyczaj te, które rodziły więcej niż jeden raz lub mają za sobą trudny poród (zakończony pęknięciem lub nacięciem krocza, rozciągnięciem pochwy). Jednak na waginoplastykę decydują się także kobiety, które zmagają się z obniżeniem ścian pochwy, powiększeniem przedsionka i wejścia pochwy, wiotkością czy uszkodzeniem pochwy, wynikającymi z innych powodów, np. w związku z pracą fizyczną związaną z noszeniem ciężarów czy spowodowane nadwagą lub otyłością.

Plastyka pochwy jest wykonywana także u kobiet, które mają wady wrodzone pochwy, po nowotworze sromu oraz u osób w trakcie korekty płci. W tych przypadkach zabieg jest bardziej rozbudowany, wymaga dodatkowych badań i konsultacji.

Przeciwwskazania do zabiegu plastyki pochwy to:

  • ciąża lub jej planowanie,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby utrudniające gojenie się tkanek,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zły stan zdrowia.

Waginoplastyki nie wykonuje się w trakcie miesiączki, zalecane jest także, aby na zabieg zdecydować się, gdy nie planujemy już więcej dzieci (plastyka pochwy przynosi trwałe efekty, jednak kolejne porody mogą je osłabić, prowadzić do ponownego rozluźnienia).

Ile kosztuje plastyka pochwy?

Waginoplastyka jest zabiegiem, który można wykonać na NFZ, jednak muszą istnieć ku temu przesłanki medyczne. Najczęściej zabieg wykonujemy prywatnie. Ile kosztuje plastyka pochwy? Wiele zależy od lokalizacji, samego gabinetu i pracujących w nich specjalistów. Cena waginoplastyki jest także uzależniona od zakresu zabiegu. Widełki to od około pięciu tysięcy złotych do ok. 14 tysięcy złotych.

Nietrzymanie moczu, rozciągnięcie pochwy, osłabienie mięśni dna miednicy – problemy po porodzie. Ginekolog wyjaśnia

Polecamy

Nietrzymanie moczu, rozciągnięcie pochwy, osłabienie mięśni dna miednicy – problemy po porodzie. Ginekolog wyjaśnia

Nietrzymanie moczu, rozciągnięcie pochwy, osłabienie mięśni dna miednicy to – jak wyjaśnia ginekolożka i lekarka medycyny estetycznej, Agnieszka Matysiak – tylko kilka z wielu intymnych problemów po porodzie. O tym, jak złagodzić i odwrócić skutki wydania na świat potomstwa, wspomniała w swoim najnowszym poście.

Czytaj

Jak wygląda zabieg plastyki pochwy?

Zabieg plastyki pochwy przeważnie jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, cała procedura trwa ok. dwóch godzin. W czasie waginoplastyki lekarz nacina ścianę pochwy i usuwa nadmiar tkanki, następnie zszywa mięśnie oraz śluzówkę pochwy (najczęściej wykorzystywane są rozpuszczalne nici). Zalecane jest, aby pacjentka po zabiegu pozostała w klinice (zazwyczaj pod kontrolą przebywamy przez ok. 24 godziny). Po tygodniu od wykonania zabiegu ma miejsce wizyta kontrolna.

Waginoplastyka może być przeprowadzona przy użyciu skalpela lub lasera – w tym drugim przypadku zabieg jest mniej inwazyjny. Laserowa plastyka częściej polecana jest kobietom, których dolegliwości są mniejsze.

Rekonwalescencja po zabiegu plastyki pochwy trwa około sześciu tygodni – po tym czasie można wrócić do aktywności seksualnej i “normalnego” życia (w czasie gojenia niewskazane jest m.in. uprawianie sportu, dźwiganie czy kąpiele). Sam zabieg waginoplastyki jest bezbolesny, jednak proces gojenia może być nieprzyjemny – zależy od indywidualnego progu bólu.

Niezwykle ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja miejsc intymnych po zabiegu – należy rzetelnie stosować się do wskazówek lekarza. Wiele zaleceń jest zbieżnych z tymi, które otrzymujemy po porodzie (jak podmywanie, wietrzenie, używanie środków odkażających).

Waginoplastyka, jak każdy zabieg chirurgiczny, może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. To m.in. problemy z gojeniem się rany, ból, zasinienie czy opuchlizna.

Jak przygotować się do plastyki pochwy?

Zanim zostanie przeprowadzona waginoplastyka, musimy udać się na konsultację. Lekarz na podstawie wywiadu i badań zakwalifikuje nas na zabieg.

Badania, które należy wykonać to:

  • morfologia,
  • grupa krwi,
  • elektrolity (sód, potas);
  • poziom glukozy na czczo,
  • kreatynina,
  • antygen HBS, HCV, HIV;
  • wskaźniki krzepnięcia krwi (APTT oraz INR),
  • badanie ogólne moczu.

Warto mieć także aktualne szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz cytologię. Poza wykonaniem badań i omówieniem z lekarzem naszych oczekiwań, nie są konieczne szczególne przygotowania. Pamiętajmy, że w klinice będziemy musiały spędzić ok. 24 godziny po zabiegu, sprawdźmy, co musimy ze sobą zabrać.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź