Zrób to sam – fantazyjne przebranie dla dziecka /fot.iStock Zrób to sam – fantazyjne przebranie dla dziecka /fot.iStock

Zrób to sam – fantazyjne przebranie dla dziecka

Zabawa karnawałowa, Halloween czy choćby pierwszy dzień wiosny nie byłyby tak przepełnione emocjami, gdyby nie kolorowe, fantazyjne i wymyślne kostiumy. Oczywiście każde przebranie jest efektem zaangażowania mamy, taty i dziecka. Jak stworzyć wyjątkową kreację i o czym warto pamiętać?

Spis treści:

Przebranie dla dziecka – jakie wybrać?

Wbrew pozorom, wybranie i przygotowanie kostiumu dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Do jego wykonania czasami potrzeba wielu skomplikowanych elementów. Kostium, który powinien być dopasowany do charakteru imprezy, warto wymyślić wspólnie z dzieckiem, tak by efekt końcowy spełniał jego oczekiwania. 

Jeśli dziewczynka ma ochotę zostać księżniczką, musi powiedzieć, jak mają wyglądać poszczególne elementy przebrania. Tak samo chłopiec, który przebierze się za rycerza czy strasznego potwora, powinien dokładnie opisać, jak wyobraża sobie swój strój. 

Bale przebierańców i inne maskarady w przedszkolu i szkole to czas wyjątkowej zabawy, a istotnym elementem jest właśnie kostium, który w dużej mierze będzie wpływał na samopoczucie dziecka. 

Przebranie powinno być wyjątkowe, niepowtarzalne i efektowe, jednak, co ważne, musi być wygodne, nie może ograniczać ruchów i być zbyt ciężkie. Choć w stroju karnawałowym nie chodzimy na co dzień i najczęściej służy tylko przez jedno popołudnie, warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Kostium nie może się rozlecieć podczas zabawy, nie powinien też być za duży. 

Na potrzeby balu przebierańców w przedszkolu czy szkole strój można stworzyć z ubrań i gadżetów dostępnych w domu. Wcale nie trzeba kupować drogiego kostiumu i dodatków.

Jak zrobić przebranie dla dziecka?

Przebrania dla dzieci mogą być tylko pojedynczymi elementami, jak maska czy korona, albo pełnymi kostiumami, które upodobnią dzieci do postaci z bajek, superbohaterów czy zwierząt. 

Jak zrobić przebranie dla dziecka? Wszystko uzależnione jest od tego, jaki kostium będziemy przygotowywać. Zarówno małe, jak i większe dziewczynki uwielbiają przebierać się za księżniczki, a jedną z kultowych postaci ostatnich lat jest Elsa z „Krainy lodu”. Głównym elementem stroju jest obszerna, tiulowa spódnica, którą możemy przygotować samodzielnie, mając tiul, wstążkę i nożyczki. Pocięte kawałki tiulu, o różnej długości i szerokości, przyczepiamy do wstążki, dzięki czemu powstaje przepiękna spódniczka. 

Aby przygotować strój superbohatera, musimy wykazać się większą kreatywnością. Każdy superbohater przeciwstawia się złu, co można podkreślić mieczem, tarczą lub zbroją, do przygotowania których warto wykorzystać karton i farby. Ważnym elementem jest również maska, która zapewnia bohaterowi anonimowość. Maskę najlepiej wyciąć z grubego bloku technicznego. Po bokach wykonujemy dziurki, przez które przeplatamy gumkę, dzięki czemu podczas zabawy maska nie będzie zsuwała się z głowy. Nieodłącznym elementem superbohatera jest długa peleryna, której przygotowanie nie powinno stanowić problemu. 

Dużą popularnością na balach przebierańców cieszą się przebrania za osoby dorosłe – strażaka, policjanta czy lekarza lub zwierzęta. Przygotowanie takiego stroju bywa bardziej pracochłonne, jednak mamy często decydują się na jego samodzielne uszycie.

Nie zapomnij o dodatkach!

Niezależnie od tego, jakie fantazyjne przebranie samodzielnie przygotowujemy dla dziecka, nie sposób zapomnieć o dodatkach. To właśnie te na pozór drobne elementy dodają charakteru i podkreślają wyjątkowość kostiumu. 

Każda księżniczka czy królewna powinna mieć nakrycie głowy. Małą koronę wyciętą z tektury i oklejoną błyszczącą folią można przyczepić do opaski do włosów. Trudno wyobrazić sobie rycerza bez miecza czy żołnierza bez karabinu. Niektóre stroje karnawałowe wymagają jedynie pojedynczych elementów np.: maski, wachlarza lub kapelusza. Wówczas ważne jest, by ubrać dziecko w elegancki strój, np. dziewczynkę w sukienkę z cekinami, i dopasować do niej odpowiednie dodatki.

Ile zajmuje samodzielne przygotowanie przebrania?

Niezależnie od rodzaju stroju, przygotowań nie można zostawić na ostatnią chwilę. Choć zakup gotowego przebrania jest zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem, to jego samodzielne przygotowanie przyniesie o wiele więcej satysfakcji i radości. Do pracy warto zaangażować dzieci. O ile szycie na maszynie nie jest zajęciem dla nich, to wycinanie z tektury, malowanie czy wyklejanie jak najbardziej. 

Łatwe, niewymagające większego zaangażowania kostiumy przygotujemy w jedno popołudnie, z kolei do skompletowania tych bardziej skomplikowanych, z większą ilością detali i dodatkowych elementów będziemy potrzebować kilku dni.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź