Częste mruganie oczami u dziecka – o czym może świadczyć? \ Adobe Stock

Częste mruganie oczami u dziecka – o czym może świadczyć?

Nadmierne mruganie może być objawem różnych dolegliwości. W większości przypadków nie stanowi to zagrożenia dla dziecka, warto jednak ustalić przyczynę. Co może być powodem częstego mrugania oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Spis treści:

Częste mruganie oczami u dziecka – czy to powód do zmartwień?

Rodzice, którzy spędzają najwięcej czasu z dzieckiem i znają je najlepiej, często są w stanie zauważyć objawy, które być może nie zwróciłyby uwagi innych osób. Jednym z nich jest nadmierne mruganie u dziecka. W większości przypadków przypadłość ta nie sugeruje poważnego problemu zdrowotnego, który wymagałby pilnej konsultacji z lekarzem pediatrą. 

Niekiedy jednak da się zauważyć, że dziecko „męczy się” częstym mruganiem i odczuwa dyskomfort z tym związany. W związku z tym, jeżeli problem nie znika samoistnie, warto pochylić się nad nim i w toku diagnostycznym spróbować uzyskać odpowiedź na pytanie, co może stanowić przyczynę jego występowania.

Co może być powodem częstego mrugania?

Częste mruganie oczami u dziecka może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest alergiczne zapalenie spojówek, któremu mogą towarzyszyć inne, typowe dla alergii objawy, takie jak: wodnisty katar, kichanie, zmiany skórne, a w niektórych sytuacjach duszność czy kaszel. Objawy mają charakter nawrotowy i pojawiają się w okresie zwiększonej ekspozycji na alergen. Częste mruganie w takiej sytuacji spowodowane jest ze świądem, który towarzyszy zapaleniu spojówek.

Inną przyczyną mogą być problemy ze wzrokiem u dziecka. W tym przypadku, mruganie ma na celu poprawę ostrości widzenia. Objawy utrzymują się przez cały czas oraz nie ulegają znacznym zmianom. Dodatkowo zauważyć można sytuacje, sugerujące, że dziecko nie widzi dobrze, takie jak np.: siedzenie bardzo blisko telewizora, potykanie się o przedmioty czy też niemożność zlokalizowania danej osoby, np. machającej do dziecka. 

Częste mruganie oczami u dziecka może być również swego rodzaju tikiem ruchowym. Są to czynności, w przypadku których dziecko czuje silną potrzebę ich wykonania. Przed daną czynnością, osoba czuje charakterystyczne objawy czuciowe, jak np. swędzenie czy pieczenie, a wykonanie ruchu, w tym przypadku mrugania, przynosi natychmiastową ulgę. Aby postawić jednak tego typu diagnozę, konieczne jest zebranie przez pediatrę dokładnego wywiadu oraz zbadanie dziecka.

Co zrobić, jeśli zauważysz nadmierne mruganie u dziecka?

W przypadku, kiedy widzisz, że Twoje dziecko zbyt często mruga, zapytaj je na początku, czy jest jakaś przyczyna, dla której to robi. Pamiętaj jednak, aby podejść do tego w spokojny sposób, gdyż objaw ten może związany być z napięciem dziecka. 

Jeśli przyczyną jest alergiczne zapalenie spojówek, dziecko może mówić, że odczuwa swędzenie i ”piasek” w oczach, a mruganie przynosi mu chwilową ulgę. Dziecko może także mieć wrażenie, że nie widzi wystarczająco dobrze, a mruganie poprawia jakość obrazu. Jeżeli natomiast mrugania oczami nie da się jednoznacznie połączyć z dolegliwościami, należy obserwować dziecko i zasięgnąć rady lekarza.

Czy wiesz, jak sprawdzić wzrok dziecka w domu?

Polecamy

Czy wiesz, jak sprawdzić wzrok dziecka w domu?

Prawidłowe widzenie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, zachowania koordynacji ruchowej, przestrzennej, do poznawania świata. Z narządem wzroku skorelowany jest rozwój mowy i innych zmysłów. Skąd mamy wiedzieć, czy zmysły dziecka rozwijają się adekwatnie do wieku? Jak sprawdzić wzrok dziecka? Czy istnieje domowy test na wzrok dla dzieci? Podpowiadamy.

Czytaj

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Zarówno kiedy podejrzewasz, że przyczyną nadmiernego mrugania u dziecka może być alergiczne zapalenie spojówek, jak i wada wzroku, należy skonsultować się z pediatrą. W pierwszym z wymienionych przypadków konieczne jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych i przeciwalergicznych, co zazwyczaj uwalnia dziecko od nieprzyjemnych dolegliwości. W sytuacji, kiedy lekarz stwierdzi wadę wzroku u dziecka, skieruje je do okulisty, który pomoże w doborze odpowiednich okularów. Również w tym przypadku objawy powinny ustąpić wraz z zastosowanym postępowaniem. W przypadku, kiedy częste mruganie oczami spełnia kryteria tiku ruchowego, konieczna może być wizyta u  psychologa i rozpoczęcie terapii behawioralnej.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź