Zielona kupa u dziecka - co oznacza? / istock

Zielona kupka u niemowlaka – czy oznacza coś poważnego?

Spis treści:

Rodzice, którzy tyle co powitali na świecie swoje pierwsze dziecko, stają przed ogromnym wyzwaniem, które wiąże się z niepokojem. Każdego sygnału, że coś jest nie tak, jak powinno, muszą uczyć się samodzielnie. Czy kolor stolca u noworodka ma znaczenie? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Czy zielona kupka u niemowlaka to powód do zmartwień?

Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza?

Przeglądanie zawartości pieluchy noworodka to jedna z podstawowych czynności świeżo upieczonych rodziców. Kolor, konsystencja i zawartość kupki dostarcza im informacji, czy z organizmem dziecka jest wszystko w porządku. Dlatego warto wiedzieć, że zielona kupka u niemowlaka to najczęściej nic poważnego. Szczególnie normalne jest to w pierwszych dniach życia. Wynika to z tego, że jelita przechodzą wówczas proces oczyszczania się z resztek po przetrawionych wodach płodowych. Dziecko wydala tzw. kupki przejściowe, które faktycznie mogą mieć kolor zielonkawy z domieszką brązu czy żółci.

Zielona kupka u niemowlaka – przyczyny

Zdarza się, że stolec dziecka ma nietypowy kolor po kilku tygodniach od urodzenia, kiedy faza przejściowa powinna już minąć. Co może być przyczyną zielonej kupki u niemowlaka? Oto kilka z nich:

 • nadwrażliwość na składnik pochodzący z pokarmu matki — kobiety, które karmią piersią, są obarczone „ryzykiem”, że dziecko może być nadwrażliwe na jakiś produkt, który znajduje się w ich diecie. Warto wówczas obserwować, po zjedzeniu czego konkretnie stolec dziecka się zmienia. Jeśli taki produkt zostanie zweryfikowany, należy go wykluczyć na pewien czas z jadłospisu;
 • herbatki laktacyjne — ich zadaniem jest pobudzenie laktacji u matki. Skomponowane są na bazie ziół i owoców, które pomagają stymulować pracę gruczołów mlekowych. To właśnie tego typu napary mogą wpływać na zieloną kupkę u niemowlaka. Najczęściej, kiedy matka rezygnuje z herbatki, kolor stolca wraca do normy. Należy jednak pamiętać, że każda suplementacja powinna być skonsultowana ze specjalistą ze względu na dobro dziecka;
 • żółtaczka / infekcje bakteryjne lub wirusowe — przyczyn zielonej kupki u niemowlaka można też szukać w problemach z mikroflorą jelitową. Jest ona odpowiedzialna za dobrą kondycję całego układu pokarmowego, jelit i odporność. Kiedy niepokojący kolor stolca utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się ze specjalistą;
 • zmiana diety — dziecko przychodząc na świat, musi wszystkiego uczyć się od początku i przyzwyczajać organizm do nowości. Zielona kupka u niemowlaka może być związana ze zmianą diety własnej lub w przypadku karmienia piersią diety matki;
 • wysoka zawartość żelaza w spożywanych produktach — zmiana koloru stolca u dziecka może być także wynikiem zjedzenia czegoś, co miało wysoki poziom żelaza. Mogą to być zarówno typowe produkty spożywcze, jak i lekarstwa, czy mleko modyfikowane. Jeśli oprócz zmiany barwy nie ma innych niepokojących objawów, najprawdopodobniej wszystko wróci do normy.

Zielona kupka u niemowlaka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Nagła zmiana koloru stolca świadczy o kondycji zdrowotnej człowieka. Wszelkie odchylenia od normy zarówno pod względem barwy, jak i konsystencji powinny wzbudzić niepokój. Jeśli rodzice dziecka nie są w stanie samodzielnie zweryfikować, co wpływa na zmianę koloru kupki, warto skonsultować się z lekarzem. Co więcej, jeśli nieprawidłowej barwie będzie towarzyszyć krew, śluz, kolka, gorączka, biegunka czy też zaparcia, należy niezwłocznie zasięgnąć opinii specjalisty.

Zielona kupka u niemowlaka może być spowodowana przez różne czynniki. Rodzice malucha nie powinni wpadać w panikę, tylko obserwować dziecko, a w razie potrzeby udać się do lekarza prowadzącego maluszka. Warto pamiętać, że obserwacja jak funkcjonuje organizm małego człowieczka, jest kluczowa w jego prawidłowym rozwoju. Dlatego też w razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy szybko reagować.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2