Sesja noworodkowa – czy warto mieć taką pamiątkę? / Pexels

Sesja noworodkowa – czy warto mieć taką pamiątkę?

W czasach cyfrowych aparatów fotograficznych w naszych telefonach dziecko już od pierwszych chwil życia ma setki zdjęć. Większości z nich nawet nie wywołujemy, bo codziennie robimy kolejne. Kto jednak nie marzy o prawdziwej sesji fotograficznej i komplecie artystycznych zdjęć, które będą prawdziwą pamiątką na całe życie? W ostatnich latach sesje noworodkowe są bardzo modne, a fotografowie prześcigają się w oryginalnych pomysłach. Jak przygotować noworodka do sesji zdjęciowej, by nie zmarzł i się nie wystraszył? Podpowiadamy!

Spis treści:

Dziecko vs zdjęcia

W internecie można znaleźć mnóstwo zdjęć wywołujących uśmiech na twarzach rodziców – rozmazanych, takich, na których dziecko jest skrzywione, i takich, na których nic nie widać. Rodzice starszaków doskonale wiedzą, jak trudno jest uchwycić na fotografii poruszającego się maluszka. Z noworodkiem jest nieco łatwiej, przynajmniej w kontekście ruchowym. Nie oznacza to jednak, że sesja noworodkowa zawsze przebiega bez przygód. W czasie wykonywania zdjęć priorytetem są potrzeby dziecka. Sen, głód czy mokra pieluszka często determinują więc przebieg spotkania z fotografem.

Kiedy zrobić sesję noworodkową?

Skoro sesja ma być noworodkowa, powinna być zaplanowana w pierwszym miesiącu życia dziecka. Wielu zarówno zwolenników, jak i przeciwników ma zapraszanie fotografa już po tygodniu od powrotu ze szpitala. „Na zdjęciach uchwycimy wtedy naprawdę pierwsze chwile z życia dziecka” – uważają zwolennicy, „to czas, kiedy powinno się unikać kontaktów dziecka z przypadkowymi osobami” – argumentują przeciwnicy. Decyzja oczywiście należy do rodziców. Warto też porozmawiać o tym z fotografem specjalizującym się w wykonywaniu zdjęć dzieciom.

Jak wybrać fotografa do sesji noworodkowej?

Na rynku znaleźć można wiele ofert sesji noworodkowych. Na jakie elementy zwrócić uwagę, by wybrać tę najlepszą dla siebie?

 • Doświadczenie przy wykonywaniu zdjęć. Zastanawiając się, jak wybrać fotografa do sesji noworodkowej, warto zwrócić uwagę na to, czy studio fotograficzne ma już takie zdjęcia w swoim portfolio i od jakiego czasu jest obecne na rynku. Warto również zapytać inne mamy – być może dobrze będzie skorzystać z ich doświadczenia.
 • Stosunek ceny do liczby otrzymanych zdjęć. Jeśli to dla ciebie ważne, przeanalizuj ofertę nie tylko pod kątem odbitek, które otrzymasz w formie cyfrowej, ale także tych wydrukowanych, być może w różnych formatach.
 • Liczba osób obecnych podczas sesji. Bardzo często przy sesjach noworodkowych pracuje dwóch fotografów. To z kolei przekłada się na czas trwania sesji. Jeśli wasze mieszkanie jest zbyt ciasne, lepiej wybrać fotografa do sesji noworodkowej, który wykona zdjęcia w pojedynkę. 
 • Styl robienia zdjęć – być może blisko ci do nurtu boho, kochasz kwiaty albo marzysz o zdjęciach noworodka w scenografii stylizowanej na przestrzeń miejską. Przejrzyj portfolio osób robiących zdjęcia i znajdź stylizacje oraz rekwizyty, które będą najlepsze. W końcu fotografie z sesji noworodkowej to pamiątka na całe życie!
Sesja ciążowa w eleganckiej i subtelnej odsłonie. Zdjęcia zapierają dech w piersiach!

Polecamy

Sesja ciążowa w eleganckiej i subtelnej odsłonie. Zdjęcia zapierają dech w piersiach!

Jeśli zastanawiałaś się nad sesją ciążową, mamy dla ciebie niezwykłą inspirację. Eleganckie i intymne portrety kobiet w ciąży tworzy fotografka Lola Melani. Jej zdjęcia były prezentowane w mediach na całym świecie i musimy przyznać, że są wyjątkowe!

Czytaj

Jak się przygotować na sesję noworodkową?

Najczęściej zdjęcia noworodków wykonywane są w domu. Nie ma sensu narażać maluszka na czynniki zewnętrzne związane z podróżą do atelier.

Bardzo ważne jest przygotowanie pomieszczenia, które na czas sesji zmieni się w studio fotograficzne – zadbanie o temperaturę i wilgotność pomieszczenia oraz o to, co najważniejsze dla fotografa: światło. Jednak bez stresu. Przed rozpoczęciem sesji fotograf z pewnością podpowie, doradzi i pomoże przenieść ewentualne zbędne w danym pomieszczeniu przedmioty w inne miejsce. 

Zazwyczaj sesja noworodkowa trwa około trzech–czterech godzin, jednak postaraj się nie planować nic więcej na ten dzień. Po pierwsze, ze względu na zachowanie maluszka robienie zdjęć może trwać dłużej, a po drugie, możecie być zwyczajnie zmęczeni ilością bodźców i emocji!

Jeśli sesja noworodkowa ogranicza się do zdjęć maluszka, może się okazać, że masz trochę wolnego, w przypadku sesji łączonej z rodzinną zadbaj o strój dla siebie i starszego rodzeństwa noworodka. Jeśli twój budżet i możliwości to uwzględniają, pomyśl o stylistce. Po porodzie profesjonalny makijaż i fryzura mogą być miłym akcentem dla młodej mamy.

Co warto mieć pod ręką podczas sesji dla maluszka?

 • pieluszki tetrowe,
 • nawilżone chusteczki i zapasowe pieluszki,
 • krem nawilżający,
 • kocyki dziecka,
 • smoczek – nawet jeśli nie używacie go na co dzień, podczas sesji noworodkowej może się przydać.

Czy sesja noworodkowa szkodzi dziecku?

To pytanie często zadają sobie młodzi rodzice. Pamiętaj, że dzieci potrafią wyczuć niepokój opiekunów, dlatego jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, warto porozmawiać o nich z fotografem jeszcze przed sesją. 

Czy zatem sesja noworodkowa szkodzi? Absolutnie nie. Robienie zdjęć jest dla malucha bezpieczne. Bardzo często fotografowie używają dodatkowych kocyków i poduszeczek, by zapewnić noworodkowi komfort. Jeśli ze względów bezpieczeństwa jakieś ujęcie wymaga, by dziecko było podtrzymywane i asekurowane, tak się dzieje. Ręka fotografa lub zbędny gadżet są następnie usuwane w postprodukcji.

Czy warto zrobić sesję noworodkowi?

Oczywiście, że tak. To fantastyczna pamiątka rodzinna, a pojedyncze zdjęcia będą niezwykłym prezentem dla bliskich. Maluszek tak szybko rośnie i się zmienia, że warto te chwile uchwycić w kadrze. 

Sesję noworodkową warto zaplanować z wyprzedzeniem i zamówić nawet dwa–trzy miesiące przed rozwiązaniem, by fotograf miał czas się przygotować, aby spełnić wszystkie twoje marzenia związane ze zdjęciami. 

Sesja to świetny pomysł na prezent. Jeśli więc marzycie o sesji noworodkowej, a jednocześnie otrzymujecie pytania o prezent dla świeżo upieczonych rodziców lub dziecka, nie miejcie oporów, by poprosić o voucher na sesję noworodkową. Wiele zakładów fotograficznych oferuje taką usługę.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2