Pępek noworodka - co warto wiedzieć? Pępek noworodka – co warto wiedzieć? / Zdjęcie: iStock

Pępek noworodka- co warto wiedzieć?

Dbanie o pępek u noworodka sprawia rodzicom na początku wielu trudności. Wysychający kikut pępowiny wymaga bowiem starannej i dokładnej pielęgnacji, aby mógł zagoić się prawidłowo. Nie jest to jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać. Czy pielęgnacja pępka sprawia dziecku ból? Czy kikut pępowiny powinien być czarny?

Spis treści:

Czarny kikut pępowiny- czy to normalne?

Po zatrzymaniu tętnienia, czyli zazwyczaj po upływie kilku minut od porodu, niezależnie od tego, czy odbył się siłami natury, czy cięcia cesarskiego, personel medyczny odcina pępowinę. W przypadku porodu drogami natury może zrobić to też tata dziecka, jeśli uczestniczy w porodzie. Przed odcięciem zaciska się pępowinę specjalnym zatrzaskiem, aby zatrzymać przepływ krwi między matką a noworodkiem. Jest on również zabezpieczony opatrunkiem, który zdejmowany jest przed wyjściem do domu.

Na samym początku pozostawiony kikut pępowiny jest zazwyczaj biało-niebieski i wilgotny. Po czasie zaczyna wysychać, zmniejszać się oraz zmieniać swój kolor. Najpierw na żółtawy, brązowy, a na końcu na czarny. Jest to zupełnie fizjologiczny proces wysychania kikuta pępowiny, który następnie powinien odpaść sam, zostawiając na brzuszku dziecka ślad w postaci pępka. Statystycznie najczęściej dochodzi do tego przed 14. dniem życia maluszka.

Jak dbać o pępek noworodka?

Należy pamiętać, że pozostawiony po porodzie kikut pępowiny powinien być traktowany jak rana, która musi się spokojnie zagoić. Dlatego też bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja pępka noworodka. Z racji tego, że jest to obszar podatny na ewentualne zakażenie, powinniśmy stosować się do określonych reguł:

  1. Dbać o pępek noworodka należy regularnie każdego dnia.
  2. Do pielęgnacji pępka należy stosować jałowe gaziki.
  3. Miejsce powinniśmy bardzo dokładnie i delikatnie oczyszczać.
  4. Nie powinno się nigdy odrywać samodzielnie kikuta pępowiny.
  5. W przypadku jakichkolwiek oznak zakażenia takich jak obrzęk, krwawienie, pojawienie się ropy, należy bezwzględnie udać się do lekarza.
  6. Jeśli kikut pępowiny nie odpadnie po 14 dniach od porodu również należy skonsultować się ze specjalistą.

Czy pielęgnacja pępka sprawia dziecku ból?

O kikut pępowiny należy dbać regularnie każdego dnia. Wielu rodziców obawia się dokładnego czyszczenia tej okolicy, aby nie sprawić dziecku bólu. Sam kikut pępowiny nie jest unerwiony, więc nie boli.

Dbanie o pępek noworodka nie powoduje u niego dyskomfortu. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić lub nie oderwać kikuta pępowiny. Poza tym, unikając starannego oczyszczania pępka, narażamy dziecko na infekcję, która może okazać się niego bardziej dokuczliwa.

Aby nie podrażniać kikuta pępowiny najlepiej jest zakładać pieluszki, które nie uciskają go lub nie przykrywają.

Jakie pieluszki zakładać noworodkowi, dopóki pępek się nie zagoi?

Specjaliści zalecają, aby dbając o kikut pępowiny nadmiernie nie moczyć go oraz nie uciskać. Najlepiej jest bowiem zapewnić jak największy przepływ powietrza umożliwiający dobre gojenie.

Obecnie na rynku są dostępne specjalne pieluszki z dziurką na pępek, lecz tak naprawdę możemy korzystać z różnego rodzaju pampersów, jeśli odpowiednio zabezpieczymy ich brzegi, aby nie uciskały pępka dopóki się nie zagoi.

Po starannym oczyszczeniu pępka wilgotnym gazikiem należy zaczekać do całkowitego wyschnięcia tej okolicy. Następnie możemy założyć noworodkowi pieluszkę i resztę ubranek.

Zdecydowanie nie powinno się zaklejać pępka plastrem ani żadnym opatrunkiem. Dużo łatwiej wtedy o infekcję, a samo gojenie bez dostępu powietrza jest utrudnione.

Czy trzeba dezynfekować pępek niemowlaka?

Zgodnie z wiedzą przekazywaną przez nasze mamy i babcie, o kikut pępowiny powinno się dbać przemywając go spirytusem lub gencjaną. Obecnie jednak odeszło się od tego rodzaju sposobów pielęgnacji. Lekarze i położne zalecają dbanie o pępek noworodka używając jałowych gazików oraz wody. Bardzo istotne jest dokładne i regularne przemywanie, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z tej okolicy.

Stosowanie alkoholu na delikatną skórę noworodka może prowadzić do podrażnienia skóry, które wywołuje dyskomfort oraz ból. Ponadto, w minimalnych ilościach, może też wchłaniać się do organizmu dziecka. Alkohol sam w sobie wysusza nadmiernie skórę, co może utrudniać gojenie. Udowodniono również, że przemywanie środkami alkoholowymi wydłuża czas potrzebny do odpadnięcia kikuta pępowiny.

Obecnie zalecana przez specjalistów jest tzw. sucha pielęgnacja, która polega na ograniczeniu moczenia i częstym wietrzeniu pępka dziecka. Dostępne są też na rynku specjalne środki, które możemy stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Działają one dezynfekująco i odkażająco. Najczęściej jednak wystarcza stosowanie wody i jałowych gazików.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź