Odbijanie noworodka – najważniejsze informacje Odbijanie noworodka – najważniejsze informacje / Zdjęcie: Getty Images

Odbijanie noworodka – najważniejsze informacje

Odbijanie u dziecka to czynność, która bardzo często zaprząta głowę świeżo upieczonym rodzicom. Nie tylko przynosi ulgę maluszkowi po jedzeniu, ale także pozbawia go nadmiaru powietrza zgromadzonego w brzuszku. Czy jednak dziecku zawsze się odbija i jaka jest najlepsza pozycja do odbicia po karmieniu?

Spis treści:

Odbijanie po karmieniu

Zalecanie układania dziecka w pozycji pionowej po jedzeniu, aby mu się „odbiło” przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Przez lata wiązane było z koniecznością pomocy dziecku w pozbyciu się nadmiaru gazów, które gromadziły się w jego brzuszku w czasie karmienia.

Istnieje również powszechna teoria, że ilość połykanego przez maluszka powietrza jest związana z porą oraz sposobem karmienia. Jeżeli karmisz piersią, ilość gazów będzie mniejsza, co ma związek z większą kontrolą przez dziecko ilości pobieranego pokarmu oraz tempa, w jakim cały proces się odbywa. Co więcej, wydaje się, że krótkie przerwy pomiędzy kolejnymi porcjami mogą przynosić pozytywny skutek, jeżeli chodzi o ilość zalegającego powietrza.

Jeżeli dziecko pije z butelki, ma ono znacznie bardziej ograniczoną kontrolę nad ilością przyjętego mleka. Karmienie dziecka w nocy wiąże się z mniejszą ilością połykanych przez nie gazów, gdyż ssie ono znacznie wolniej i spokojniej, niż ma to miejsce w trakcie dnia.

Czy dziecku zawsze się odbija?

Po przeczytaniu pierwszego akapitu spodziewasz się zapewne, że dziecku powinno się odbić po każdym posiłku. Prawda z tym związana nie jest jednak tak prosta.

W 2014 roku przeprowadzono randomizowane badanie, które miało dać choć częściową odpowiedź na pytanie, jaką rolę odgrywa odbijanie w zapobieganiu kolce i ulewaniom u dzieci. Wydzielono dwie grupy matek z dziećmi, gdzie w pierwszej kobiety zostały dokładnie poinformowane o tym, aby po posiłku utrzymywały dziecko w pozycji pionowej i oklepywały je po pleckach. Grupie drugiej nie udzielono żadnych szczegółowych informacji. Wyniki badania były zaskakujące, gdyż nie wykazano istotnej statystycznie różnicy w występowaniu u dzieci kolki pomiędzy obiema grupami. Podobne wyniki uzyskano również biorąc pod uwagę sposób, w jaki karmione były dzieci. Badania te, pomimo iż wykonane były w rzetelny sposób, pochodzą jednak z Indii. Trudno więc jednoznacznie przenieść wnioski z doświadczenia na polskie warunki ze względu na ogromne różnice występujące między tymi dwoma krajami.

Z tego też powodu zaleca się, aby dzieci, które karmione są butelką odbijać po każdym posiłku. W przypadku maluszków karmionych piersią nie jest to sztywna zasada i jest w głównej mierze uzależniona od samopoczucia dziecka.

Jaka pozycja do odbicia po karmieniu?

Istnieje kilka sprawdzonych pozycji, przy których odbijanie po karmieniu jest łatwiejsze i przynosi pożądane efekty. Trudno jednoznacznie ocenić, jaka jest najlepsza pozycja do odbicia się dziecku, bo każde będzie inaczej reagować na Wasze próby i wybrane pozycje.

Pozycja przez ramię

Jest szczególnie przydatna przy opiece nad najmniejszymi dziećmi, gdyż to Ty w pełni kontrolujesz pozycję maluszka. Oprzyj dziecko na swoim ramieniu tak, aby jego brzuszek przylegał do Twojego tułowia, a jego główka spoglądała za Ciebie. Pamiętaj, aby jedną ręką trzymać główkę dziecka, a drugą jego nóżki oraz pupę. Z pozycji tej możesz korzystać zarówno na stojąco jak i na siedząco. Pamiętaj również, aby regularnie zmieniać stronę, po której kładziesz maluszka.

Pozycja na udach

Usiądź w miejscu, które ma dobre i pewne podparcie, czyli dla przykładu fotel. Ułóż dziecko na swoich udach, tak, aby jego twarzyczka była skierowana w Twoją stronę. Jest to bardzo wygodna pozycja która polecana jest osobom z problemami z kręgosłupem.

Odbijanie na kolanie

Usiądź i unieś jedno kolano nieco wyżej. Następnie na nodze umiejscowionej niżej ułóż kolanka dziecka, natomiast o drugą oprzyj tułów dziecka. Jest to pozycja przeznaczona dla nieco starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie utrzymać główkę.

Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku w odbijaniu?

Niekiedy, pomimo naszych starań, dziecku nie odbija się po jedzeniu. Pamiętaj jednak, że maluszkowi uwolnienie zalegającego powietrza może zająć nawet kwadrans. Jeżeli po tym czasie sytuacja nie ulegnie zmianie, możesz spróbować ułożyć go na boku. W ten sposób, nawet jeżeli dziecku się uleje, nie ma szans na zachłyśnięcie. Z tego też powodu nie można kłaść dziecka na plecach bezpośrednio po posiłku. Warto podkreślić, że niekiedy dziecku się nie odbije, co jak już wcześniej zostało wspomniane, nie jest niczym niepokojącym. Obserwuj swoje dziecko i staraj się uzależnić konieczność odbijania od jego zachowaniem po posiłku. Jeżeli widzisz, że wyraźnie coś mu dolega i niespokojnie się kręci, warto ułożyć go do odbijania. Ulga będzie natychmiastowa.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź