Noworodek ciągle śpi – co zrobić?/fot. GettyImages Noworodek ciągle śpi – co zrobić?/fot. GettyImages

Noworodek ciągle śpi – co zrobić?

Dziecko po porodzie cały czas śpi, a ty zastanawiasz się, czy to normalne? Spokojnie! Niektóre maluszki przesypiają większość czasu, choć są wtedy bardziej aktywne, niż myślisz. Jeśli noworodek ciągle śpi, ale regularnie wybudza się na karmienie, wszystko jest w porządku. Dowiedz się więcej o śnie dziecka i pozwól sobie odpocząć.

Spis treści:

Czemu sen maluszka jest tak ważny?

W pierwszych tygodniach po porodzie twoje dziecko przesypia większość doby i jest to normalne. Noworodek, który ciągle śpi, nie musi być chory, może mieć po prostu duże zapotrzebowanie na sen. To on warunkuje zdrowy rozwój, pozwala wypocząć i zregenerować siły. W pierwszym roku życia w organizmie dziecka zachodzą wielkie zmiany. Niemowlęta rosną w zawrotnym tempie, nabierają odporności, a ich organizm dojrzewa. Ponadto intensywnie rozwija się układ nerwowy, którego działanie przekłada się na rozwój psychomotoryczny dziecka.

Mózg noworodka składa się z około 100 mld neuronów. Zawiera więc prawie tyle samo komórek nerwowych, co mózg człowieka dorosłego. Nie dziw się więc, że twoje dziecko po narodzinach cały czas śpi! W tym okresie tworzy się mnóstwo połączeń nerwowych i dynamicznie przebiega proces uczenia się. Jest to możliwe dzięki konsolidacji śladów pamięci, która utrwala się właśnie w trakcie snu. Maluszek, który się nie wysypia, może wolniej rosnąć i słabiej się rozwijać. Dlatego nie wybudzaj go bez potrzeby. Pamiętaj też o sobie! Wykorzystaj czas, kiedy noworodek dużo śpi i postaraj się odpocząć, bo na pewno tego potrzebujesz!

Dziecko ciągle śpi – co zrobić?

Sądzisz, że dziecko po porodzie ciągle śpi, ale czy tak jest naprawdę?

Powszechnie panuje takie przekonanie, że noworodki tylko jedzą i śpią, a przecież nie jest tak do końca. Dzieci są aktywne i to nie tylko w czasie karmienia, lecz także przewijania, kąpania, spaceru. W ciągu dnia dzieją się różne rzeczy, które angażują uwagę niemowlęcia. To sprawia, że dziecko nie przesypia tych 20 godzin na dobę, ale rodzicom może się wydawać, że jest inaczej – mówi położna mgr Agnieszka Gąsior-Guziak.

Nawet jeśli noworodek dużo śpi, to przez połowę tego czasu czuwa, płytko drzemiąc. Możesz tego nie zauważać! Sen dziecka to 40-minutowy cykl złożony z dwóch faz. Pierwszą jest faza snu aktywnego. Dziecko, które lekko śpi, może się wiercić, mruczeć, poruszać palcami, ssać kciuk. Jego gałki oczne poruszają się szybko, a mózg pozostaje w stanie czuwania. W tym czasie tworzy się mnóstwo nowych połączeń neuronowych. Intensywny rozwój układu nerwowego jest jednym z czynników zwiększających zapotrzebowanie dziecka na sen.

Noworodek ciągle śpi, bo rozwija się i rośnie. Jednak oprócz snu potrzebuje też karmienia, więc co dwie-trzy godziny przebudza się z głodu. Niemowlęta mają mały żołądek i szybko trawią mleko. Dlatego jedzą średnio 8-12 razy na dobę, czyli właśnie co 2-3 godziny. Gorzej, jeśli noworodek mało je i dużo śpi. Wówczas lepiej sprawdzić, czy nic mu nie dolega.

Ile czasu powinno spać dziecko?

Nie ma dokładnie wyznaczonych cezur, które pokazałyby, jaką część doby powinno przesypiać niemowlę do 3. miesiąca życia. Nie można tego określić, ponieważ brakuje podstaw naukowych. Ponadto każde dziecko ma swój rytm okołodobowy i zróżnicowane zapotrzebowanie na sen. Jedno niemowlę potrzebuje 15 godzin snu, inne 18 godzin – tłumaczy nasza ekspertka.

Wszelkie rekomendacje dotyczące długości snu dzieci odnoszą się do niemowląt, ale starszych niż trzymiesięczne. Ile według tych ustaleń powinny przesypiać dzieci w ciągu doby?

  • > 4. miesiąca życia: 12–16 godzin,
  • 1–2 rok życia: 11–14 godzin,
  • 3–5 rok życia: 10–13 godzin,
  • 6–12 rok życia: 9–12 godzin,
  • 13–18 rok życia: 8–10 godzin.

Potrzeba snu jest silnie zindywidualizowana, a więc inna dla każdego człowieka. Wspólne jest natomiast to, że największe zapotrzebowanie na sen zbiega się z okresami intensywnego rozwoju. To dlatego noworodki ciągle śpią, a nastolatki skarżą się na senność i zmęczenie. Największe zmiany w ludzkim organizmie przypadają na wczesny okres niemowlęcy i czas pokwitania. Poza tymi dwoma momentami zapotrzebowanie na sen maleje wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym mniej czasu przesypiamy. Chociaż to zależy od naszego stanu zdrowia i samopoczucia, diety, ekspozycji na słońce (ale też niebieskiego światła ekranu), aktywności fizycznej, warunków pogodowych i wielu innych czynników.

Czy trzeba iść do lekarza?

Jeśli dziecko przesypia w dzień trzy, a w nocy nawet cztery godziny, ale regularnie budzi się na karmienie, możesz być spokojna. Jeśli jednak dziecko jest nadmiernie senne a w ciągu doby dostaje mniej niż 8 posiłków, to powinno wzbudzić twoją czujność. Czasem noworodek dużo śpi, ponieważ jest chory, chociaż jeszcze o tym nie wiemy. Większe zapotrzebowanie na sen może zwiastować infekcję albo być objawem zaburzeń pracy organizmu.

Przesypianie pory karmień, niezgłaszanie potrzeby jedzenia, krótki czas ssania piersi zdrowe dzieci rzadko się tak zachowują. Tak zachowują się wcześniaki, dzieci chore, którym na przykład spada poziom cukru we krwi, przez co nie mają siły, aby się wybudzić. O takich zachowaniach trzeba porozmawiać z położną lub pediatrą – zaleca Agnieszka Gąsior-Guziak.

Źródła:

Agnieszka Gąsior-Guziak – położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, instruktorka masażu Shantala, założycielka poradni internetowej LaktoMed.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź