Jakie są naturalne sposoby na pobudzenie laktacji? / iStock

Naturalne sposoby na pobudzenie laktacji

Problemy z laktacją są najczęstszym powodem rezygnacji przez kobiety z karmienia piersią. Przed podjęciem decyzji warto jednak poszukać przyczyny i rozwiązać problem słabej laktacji samodzielnie lub skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Podpowiadamy sposoby na pobudzenie laktacji.

Spis treści:

Przyczyny słabej laktacji

Mimo szczerych chęci, część kobiet w połogu nie jest w stanie utrzymać laktacji i z sukcesem karmić swojego dziecka. Powodów takiej sytuacji może być bardzo wiele, a najczęściej można im zaradzić. 

Wśród przyczyn słabej laktacji wymieniana jest nieprawidłowa technika karmienia. Za problemy z laktacją odpowiadać mogą także zaburzenia hormonalne. Powodem słabej laktacji może też być zbyt mała ilość tkanki gruczołowej w piersi. Jest to jednak wyjątkowo rzadka sytuacja i nie należy mylić jej z małą ilością tkanki tłuszczowej objawiającą się niewielkimi rozmiarami piersi.

Pobudzenie laktacji – kiedy jest konieczne?

Pobudzenie laktacji jest konieczne, kiedy widzimy, że dziecko zbyt mało przybiera na wadze, niewiele siusia i sprawia wrażenie głodnego. Jeśli nie uda się pobudzić laktacji, konieczne może być dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym.

Mitem jest, że częste wybudzanie się dziecka na karmienie jest spowodowane zbyt słabą laktacją. Pamiętajmy, że dziecko traktuje karmienie piersią także jako uspokojenie i budowanie bliskości z mamą.

Czy można pobudzić laktację?

Kiedy podejrzewamy słabą laktację, wskazana jest konsultacja z ekspertem w tej dziedzinie. W wielu szpitalach i przychodniach dla kobiet można umówić się na spotkanie z doradcą laktacyjnym. Także wiele położnych ma ukończone kursy i pomaga mamom po porodzie w prawidłowym przystawianiu dziecka do piersi. Specjalistka może ocenić, czy technika karmienia jest prawidłowa oraz czy laktacja wymaga pobudzenia. Zaproponuje też rozwiązania pomagające zwiększyć wydajność karmienia piersią. Pobudzić laktację może również przyjmowanie przez mamę odpowiedniej ilości płynów.

Najczęstsze problemy w karmieniu piersią – jak je pokonać?

Polecamy

Najczęstsze problemy w karmieniu piersią – jak je pokonać?

Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia niemowląt, nie zawsze jednak przychodzi z łatwością. Zarówno w okresie bezpośrednio po urodzeniu, jak i w późniejszych miesiącach mogą wystąpić różnego rodzaju trudności z przystawianiem dziecka do piersi. Jakie są najczęstsze problemy przy karmieniu piersią? Co można zrobić, żeby sobie z nimi poradzić?

Czytaj

Co na pobudzenie laktacji po porodzie?

Pierwsze dni po porodzie są ciężkie dla większości mam, szczególnie w przypadku urodzenia pierwszego dziecka. Na ten czas trudno się przygotować wcześniej. Nieocenioną rolę odgrywają położne pracujące na oddziale położniczym. One najlepiej zdają sobie sprawę, że wiele mam po porodzie ma problem z pobudzeniem laktacji. Podstawą postępowania jest prawidłowe i częste przystawianie dziecka do piersi. Pobudza to hormony i produkcję mleka.

Co najlepiej pobudza laktację?

Bardzo ważny jest spokój mamy. Nie jest to pusty frazes, ponieważ laktacja zależy m.in. od oksytocyny, która uznawana jest za hormon szczęścia. Mama zestresowana to gorsze efekty karmienia piersią. Często doradcy laktacyjni zalecają słuchanie relaksującej muzyki czy lekkie ćwiczenia rozluźniające. Czasami, aby utrzymać laktację, niezbędne jest odciąganie pokarmu za pomocą laktatora. To ułatwić może karmienie dziecka w przypadku jego niedojrzałości i zapewnia ciągłą produkcję mleka. Regularne odciąganie mleka może bardzo skutecznie pobudzić laktację.

Jakie są sposoby na zwiększenie laktacji w trakcie karmienia?

Zwiększenie laktacji następuje na skutek częstego przystawiania dziecka do piersi lub odciągania mleka za pomocą laktatora. Zaleca się, aby odciągać mleko po karmieniu, co zapewnia dalszą produkcję mleka i pobudza laktację. Wszyscy eksperci mówią jednoznacznie, że najważniejszą rolę odgrywa nastawienie mamy oraz prawidłowa technika karmienia. Jeśli mama ma wątpliwości, najlepiej jest zapytać położną lub doradcę laktacyjnego, który w wielu szpitalach jest dostępny dla mam po porodzie. Może to zmniejszyć ilość niepotrzebnego stresu związanego z problemami z laktacją, który tylko je nasila.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź