Karmienie piersią a wyjście z domu Karmienie piersią a wyjście z domu/ AdobeStock

Karmienie piersią a wyjście z domu

Początki karmienia piersią i pierwsze wyjścia z domu z noworodkiem to dla młodych mam kroki milowe. Głowa do góry! Po pierwsze, nie wszystko musisz zrobić od razu i jeśli nie czujesz się gotowa na wyjście z domu z maluszkiem, pamiętaj, że nic nie musisz. Po drugie, do wyjścia z noworodkiem można się przygotować, podobnie jak do karmienia dziecka poza domem.

Spis treści:

Pierwsze wyjście z noworodkiem – o czym pamiętać

Pierwsze wyjście na dwór z noworodkiem powinno odbyć się wtedy, gdy rodzic będzie na to gotowy. Nic na siłę! Nie ma sztywno określonych ram czasowych, w których powinniśmy wyjść z dzieckiem na pierwszy spacer. Z drugiej strony, kiedy pogoda jest optymalna, nawet kilkudniowe dziecko może oddychać świeżym powietrzem.

Wybierając porę na pierwsze wyjście z dzieckiem na spacer, zwróć uwagę na aurę. Ekstremalna pogoda – zarówno upał, jak i deszcz, wiatr czy silny mróz – raczej nie będzie sprzyjająca. Natomiast jeśli pogoda jest stabilna, łagodna, a temperatura powietrza przyjazna, nie ma przeszkód, by wybrać się na spacer.

Werandowanie dziecka, czyli przyzwyczajanie go do odmiennej temperatury niż pokojowa, nie jest konieczne, jeśli za oknem pogoda jest przyjazna – ciepła wiosna, łagodne lato i pogodna jesień to okoliczności, w których dziecko może wyjść na pierwszy spacer bez wcześniejszego kontaktu ze światem zewnętrznym. Niemniej bardzo ważne jest odpowiednie ubranie dziecka. Noworodek powinien mieć na głowie czapeczkę dostosowaną do pogody – na początku zdecydowanie trzeba chronić delikatne uszy i główkę dziecka. Ponadto dziecko nie może być ubrane zbyt ciepło ani zbyt lekko. To, czy maluszek czuje się komfortowo, możemy sprawdzić, dotykając jego karku – powinien być ciepły, ale suchy.

Jeśli na dworze świeci słońce, należy posmarować skórę dziecka kremem z filtrem UV i ochronić malucha parasolką lub budką wózka. W chłodne dni zabezpieczamy skórę dziecka kremem ochronnym. Zawsze podczas pierwszego spaceru warto mieć ze sobą kocyk, by w razie potrzeby dać dziecku więcej ciepła. Kocyk sprawdzi się również podczas karmienia piersią na dworze.

Jak przygotować się na wyjście z noworodkiem

Jeśli zamierzasz wybrać się na pierwszy spacer z dzieckiem i nie wykluczasz karmienia piersią, warto zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne oraz krem lub maść do skutków. Przyda się również odpowiednia odzież – stanik do karmienia i bluzka, w której będzie ci wygodnie i ciepło podczas karmienia, np. w pozycji siedzącej. Najlepiej włożyć to, w czym najlepiej się czujemy. Praktyczne są bluzy zapinane na suwak, zamiast na guziki, lub bluzy i bluzki dla mam karmiących.

Nieodłącznym elementem wyprawki na pierwszy spacer są oczywiście gadżety dla dziecka – pieluchy, pielucha tetrowa, chusteczki nawilżane. Dodatkowo można zabrać ze sobą podkład, na którym będzie można położyć dziecko w razie takiej konieczności. Z taką wyprawką karmienie piersią podczas pierwszego spaceru nie powinno sprawić kłopotu.

Karmienie dziecka poza domem

Karmienie piersią w miejscach publicznych jest dozwolone. Warto o tym pamiętać – z perspektywy prawa nie ma żadnych przeszkód, by karmić dziecko w restauracji, parku czy w centrum handlowym. To, czy zdecydujesz się karmić piersią poza domem, zależy od ciebie i twojego poczucia komfortu. Jeśli masz opory, by karmić piersią wśród ludzi, i na myśl o przystawianiu płaczącego dziecka do piersi w miejscu publicznym oblewa cię zimny pot, wybierz miejsca, w których będziesz czuła się dobrze w razie takiej potrzeby. Odkrywanie nowych terenów odłóż na inną okazję. Najlepiej wybrać miejsce nam znane – wiemy, jakie panują tam warunki lokalowe oraz jak wygląda otoczenie – czy jest tłoczno, czy jest gdzie usiąść.

A może dla komfortu dziecka lepszym pomysłem będzie nakarmienie go przed wyjściem? Pierwsze spacery z maluchem zwykle nie trwają długo, zwłaszcza w chłodnych porach roku. Kiedy jest ciepło, możemy pozwolić sobie na dłuższy pobyt w parku czy gdziekolwiek będziemy miały ochotę. Jednak między karmieniami zazwyczaj mija trochę czasu, więc to może być dobry moment na spacer.

Dla mam, które czują dyskomfort na myśl o karmieniu piersią w miejscach publicznych, zwłaszcza na początku przygody z macierzyństwem, wyjściem może okazać się odciągnięcie pokarmu do butelki i zabranie jej ze sobą. Pamiętaj jednak, że pokarm przechowywany w temperaturze pokojowej po ośmiu godzinach nie nadaje się już do podania dziecku.

Dlaczego spacer z niemowlakiem jest ważny?

Polecamy

Dlaczego spacer z niemowlakiem jest ważny?

Spacer z dzieckiem to idealny sposób na wspólne spędzanie czasu. Wyjście z maluchem na świeże powietrze dostarcza bogactwa doświadczeń, dlatego tak bardzo zachęca się rodziców do tego rodzaju aktywności. Jak często spacerować z maluszkiem i czego uczy się dziecko na spacerze? Wyjaśniamy, jakie korzyści przynosi codzienny spacer.

Czytaj

Pierwsze wyjście z dzieckiem na spacer - co jeszcze musisz wiedzieć

Pierwsze wyjście z noworodkiem powinno odbyć się w momencie, w którym będziemy mieli do tego energię i przy sprzyjającej aurze. Nie ma też konieczności, by od razu rzucać się na głęboką wodę i karmić dziecko piersią w plenerze, szczególnie jeśli robimy to dopiero od kilku lub kilkunastu dni. Na wszystko przyjdzie odpowiednia pora. To twoje potrzeby ją wyznaczą.

Nie przejmuj się zatem trendami, modą, oczekiwaniami ani wyobrażeniami o tym, jak powinien wyglądać pierwszy spacer z dzieckiem i czy Ty dobrze wypadasz roli mamy karmiącej. Spróbuj wyczuć, co jest najlepsze dla Ciebie, dla dziecka i we własnym rytmie nauczcie się spacerować, karmić, przygotowywać do wyjść. To Wasz komfort jest priorytetem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź