Fasolka szparagowa a karmienie piersią – co musisz wiedzieć?\ Adobe Stock

Fasolka szparagowa a karmienie piersią – co musisz wiedzieć?

Karmienie naturalne powinno zapewniać dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze i odpowiednią dawkę energii. Jakie produkty mogą znaleźć się w codziennym menu, a jakich lepiej unikać? Wiele karmiących mam wnikliwie analizuje swój jadłospis, by był zrównoważony i pełnowartościowy. Czy na liście pożądanych produktów w diecie powinna znaleźć się fasolka szparagowa?

Spis treści:

Fasolka szparagowa – właściwości

Fasolka szparagowa jest pełna cennych substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na procesy zachodzące w organizmie. Podobnie jak inne warzywa strączkowe, dzięki dużej zawartości błonnika, reguluje pracę przewodu pokarmowego. Korzystnie wpływa na skład flory bakteryjnej jelit i przyspiesza pracę jelit. 

W fasolce szparagowej znajdziemy dużą dawkę beta-karotenu, witaminy A i C, które posiadają właściwości przeciwutleniające i pomagają zwalczyć nadmiar wolnych rodników w organizmie. Jest źródłem substancji odżywczych, wśród których znaleźć można np. żelazo, wapń, sód, potas, magnez, cynk, fosfor, foliany i kwas foliowy, który jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży i tych karmiących piersią. Fasolka często gości na polskich stołach, zwłaszcza w sezonie.

Czy można jeść fasolkę szparagową podczas karmienia piersią?

O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy dietetyczkę: – Mitem jest, że pojedyncze produkty z diety mamy karmiącej piersią mogą wpływać np. na ból brzucha u dziecka lub nasilenie płaczu. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których dziecko ma alergię pokarmową, ale w przypadku dzieci karmionych tylko mlekiem mamy dotyczy to niemal zawsze białek mleka krowiego i/lub jajek – mówi Małgorzata Jackowska, dietetyczka specjalizująca się w żywieniu mam i dzieci, współpracująca z poradnią dietetyczną Centrum Respo. 

U kobiet zmagających się z chorobami układu pokarmowego fasolka może powodować wzdęcia, jednak mimo wszystko nie warto wykluczać jej z menu, ale po prostu jeść jej niewiele. Fasolkę możemy zjeść ugotowaną lub dodać ją do zupy czy sosu warzywnego.

Na jakie produkty uważać przy karmieniu piersią?

Podczas karmienia piersią nie trzeba stosować specjalnej diety. Ważne, by posiłki były odpowiednio zbilansowane pod względem dietetycznym. Kobiety karmiące potrzebują dziennie około 500 kalorii więcej w porównaniu do tych, które nie karmią piersią swojego dziecka. 

Podczas karmienia piersią należy unikać nadmiaru dodanego cukru, tłuszczów nasyconych, alkoholu, smażenia w głębokim tłuszczu – podobnie jak w zdrowej diecie zalecanej dla wszystkich. Mamy powinny zrezygnować z picia dużych ilości szałwii, która może hamować laktację oraz kombuchy, która może mieć negatywny wpływ na dziecko – dodaje ekspertka.

Lepiej zrezygnować ze spożywania fast foodów, produktów wysoko przetworzonych, dań typu instant i twardych margaryn. Podczas karmienia piersią zakazane jest także spożywanie alkoholu, który może dostać się do pokarmu i doprowadzić do zaburzeń rozwoju dziecka. Niedozwolone są także inne używki. 

Wiele kontrowersji budzą orzechy, które mogą silnie uczulać. Bez obaw, mamy, które nie mają alergii na orzechy włoskie, laskowe czy ziemne, w czasie karmienia nie muszą z nich rezygnować.

Alergia u niemowlaka karmionego piersią

Polecamy

Alergia u niemowlaka karmionego piersią

Alergia u niemowlaka karmionego piersią to częsta dolegliwość objawiająca się bólem brzuszka, biegunką, ulewaniem czy problemami skórnymi. Co warto wiedzieć o alergii u malucha? Wyjaśnia położna.

Czytaj

Które produkty są szczególnie polecane przy karmieniu piersią?

Dieta karmiącej mamy powinna dostarczać odpowiedniej ilości witamin, składników mineralnych, białka, tłuszczów i węglowodanów.

Młode mamy powinny spożywać produkty dostarczające węglowodanów złożonych, np. kasze, pełnoziarniste pieczywo, ryż, płatki zbożowe. Sięgając po tłuszcze, należy wybierać te nienasycone, np. oliwa z oliwek, orzechy, nasiona, tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, dorsz), awokado. Najlepszym źródłem białka jest chude mięso (indyk, królik, kurczak), nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu, jaja. 

Należy jeść warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso, ryby i jaja, nasiona roślin strączkowych, naturalny, półtłusty nabiał. Posiłki warto uzupełniać roślinnymi tłuszczami, np. olejami, nasionami i orzechami. Młode mamy powinny pamiętać o suplementacji zalecanej w czasie laktacji: 200-600 mg DHA, 150 µg jodu, 2000 IU witaminy D i 0,6-0,8 mg kwasu foliowego dziennie – mówi Małgorzata Jackowska.

Kobieta karmiąca powinna także przyjmować odpowiednią ilość płynów – około 3 litrów dziennie. Większość powinna stanowić woda mineralna lub źródlana.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź