Czy małe piersi w ciąży oznaczają problemy z laktacją?

Dla wielu osób naturalnym wydaje się, że piersi w trakcie trwania ciąży zwiększają swoje rozmiary. Są jednak kobiety, które mimo ciąży nadal mają biust niewielkich rozmiarów. Wiele z nich obawia się, że z tego powodu laktacja będzie utrudniona, a karmienie dziecka niemożliwe. Czy faktycznie małe piersi w ciąży mają wpływ na laktację?

Spis treści:

Jak zmienia się biust w czasie ciąży?

Jednym z objawów wczesnej ciąży u wielu kobiet jest tkliwości i bolesność piersi. Jest to związane m.in. ze wzrostem stężenia hormonów – estrogenów i progesteronu. Biust w czasie ciąży zmienia się i przygotowuje do laktacji. Co ciekawe, nie dochodzi do niej przed porodem, ponieważ zwiększenie stężenia prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za laktację, blokowane są przez wysokie stężenie innych hormonów – estrogenów i progesteronu. Dopiero gdy po porodzie ich poziom opadnie, stężenie prolaktyny wzrasta na tyle, aby laktacja mogła się rozpocząć. 

Poza tym już około 8. tygodnia ciąży zauważalne jest przebarwienie brodawek, a także poszerzenie podskórnych naczyń żylnych. Wiele kobiet z racji rosnących piersi zauważa też na skórze rozstępy. Na skutek zwiększania się ilości tkanki gruczołowej większość przyszłych mam jest zmuszona do zakupu biustonoszy o większym niż dotychczas rozmiarze. Po porodzie, po rozpoczęciu laktacji piersi stają się cięższe i pełniejsze, co szczególnie jest odczuwalne przed kolejnym karmieniem. Dobrą wiadomością jest fakt, że u większości kobiet piersi po porodzie mogą wrócić do stanu sprzed ciąży.

Małe piersi w ciąży – czy jest się czym martwić?

Narosło wiele mitów dotyczących małych piersi w ciąży i problemami związanymi z efektywnym karmieniem piersią. Warto jednak zdać sobie sprawę, że są to tylko powielane informacje niemające nic wspólnego z prawdą. Mały rozmiar biustu w ciąży związany jest z niewielką zawartością tkanki tłuszczowej. Tkanka gruczołowa zaś u każdej kobiety jest podobna, a to ona odpowiedzialna jest za skuteczną laktację. W rzadkich sytuacjach tkanki tej jest zbyt mało i jest to efektem zaburzeń hormonalnych i rozwojowych kobiety. 

Przyczyny małych piersi w ciąży

Najczęściej małe piersi w ciąży występują u kobiet, które na całym ciele mają mało tkanki tłuszczowej. Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę nie miała wydatnego biustu, najpewniej w jej trakcie także nie urośnie on do dużych rozmiarów. Jeśli jednak przyszła mama przytyje wiele kilogramów przed porodem, to jej biust także stanie się adekwatnie większy. W odwrotnej sytuacji, w przypadku niewielkiego przyrostu masy ciała w ciąży, małe piersi pozostaną w podobnym rozmiarze co przed ciążą.

Karmienie piersią a…? Promotorka karmienia piersią odpowiada na najczęściej wyszukiwane hasła w Google

Polecamy

Karmienie piersią a…? Promotorka karmienia piersią odpowiada na najczęściej wyszukiwane hasła w Google

Wiele pytań nurtujących kobiety dotyczy karmienia piersią. Mimo szerokiego dostępu do informacji nadal nie brakuje mitów. Oto najczęstsze zapytania kobiet dotyczące laktacji wraz z odpowiedziami Magdaleny Michalskiej-Kacymirow, promotorki karmienia piersią i współzałożycielki facebookowego fanpejdża Babki z piersiami.

Czytaj

Małe piersi a karmienie dziecka

Pod koniec ciąży każda pierś zwiększa swoja masę o ok. 400 gramów w porównaniu ze stanem sprzed ciąży. Należy pamiętać, że pokarm produkowany jest przez część gruczołową, a za wielkość piersi odpowiada w głównej mierze tkanka tłuszczowa. Dlatego nawet jeśli kobieta ma małe piersi, nie wpływa to na ilość produkowanego pokarmu. Poza odpowiednio wysokim stężeniem prolaktyny dla skutecznego karmienia piersią ważne jest częste stymulowanie brodawek za pomocą przystawiania dziecka do piersi. 

Czy małe piersi w ciąży mają wpływ na laktację?

Małe piersi w ciąży nie wpływają na laktację. Ich rozmiar wynika z tego, że zawierają niewiele tkanki tłuszczowej, a ona nie odpowiada za produkcję mleka. Tkanka gruczołowa zaś zwiększa się w trakcie ciąży bez względu na rozmiar piersi kobiety. Co ciekawe, według badań kobieta po przebyciu mastektomii, mająca tylko jedną pierś, może wystarczająco karmić dziecko bez konieczności dokarmiania go sztucznymi mieszankami. Za laktację odpowiada m.in. odpowiednie stężenie prolaktyny. Jeśli więc doszło u kobiety po porodzie do tzw. zespołu Sheehana (poporodowej martwicy przysadki), laktacja może zostać zaburzona niezależnie od tego, czy kobieta ma sporych, czy małych rozmiarów piersi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź