Nakładki do karmienia

Karmienie piersią jest uznawane za najlepszy sposób karmienia dzieci w pierwszym roku życia, jednak wiele kobiet, szczególnie na początku, boryka się z problemami związanymi z laktacją. Rozwiązaniem, dzięki któremu nie muszą korzystać w takich sytuacjach z mleka modyfikowanego, są nakładki do karmienia. Kiedy się przydają i jakie wybrać?

Spis treści:

Co to są nakładki do karmienia

Nakładki do karmienia, inaczej określane jako kapturki, ułatwiają wielu kobietom karmienie piersią. Są to najczęściej silikonowe lub lateksowe osłonki w postaci krążka ze specjalnym ustnikiem. Mają one na celu ułatwić chwycenie maluszkowi brodawki sutkowej. Chronią także poranione brodawki przed dalszymi uszkodzeniami.

Nie powinny być stosowane zbyt długo, ponieważ w dłuższej perspektywie powodować mogą m.in. problemy z odruchem ssania u dziecka. Inną wadą nakładek jest fakt, że nie dochodzi do pełnego opróżnienia piersi, co skutkować może osłabieniem laktacji, a także gorszym przybieraniem dziecka na wadze.

Kiedy przydają się kapturki do karmienia

Kapturki do karmienia nie są zalecane wszystkim kobietom karmiącym. Powinno się po nie sięgać w określonych sytuacjach. Najlepiej przed ich użyciem skonsultować się z położną lub doradcą laktacyjnym. 

Grupą dzieci, przy karmieniu których osłonki na sutki mogą się szczególnie przydać, są wcześniaki, niemające jeszcze wykształconego odpowiednio odruchu ssania. Poza tym nakładki do karmienia poleca się kobietom posiadającym płaskie lub wklęsłe brodawki, które dziecku trudno prawidłowo złapać. Z nakładek na sutki korzystają również te mamy, które borykają się z poranionymi podczas karmienia brodawkami.

Tutaj zdania specjalistów są jednak podzielone, ponieważ korzystanie z nakładek może doprowadzić do zakażenia ran. W takiej sytuacji zalecane jest, aby używać osłonek po uprzedniej konsultacji z doradcą i poszukać możliwej przyczyny uszkodzeń czy bólu brodawek.

Nakładki na sutki do karmienia – jak ich używać

Nakładki na sutki są najczęściej wykonane z miękkiego silikonu. Mają one kształt, który łatwo można dopasować do brodawki sutkowej. Kapturki są dostępne w różnych rozmiarach. Należy pamiętać, że osłonka musi pasować do wielkości i budowy ust dziecka. Zbyt duże mogą wywoływać u dziecka odruch wymiotny. Prawidłowe dobranie i właściwe założenie nakładek przyczynia się znacząco do osiągnięcia sukcesu w karmieniu

Najczęściej producenci zalecają, aby osłonkę przed użyciem zamoczyć w ciepłej wodzie, a przed dopasowaniem do piersi posmarować ją mlekiem lub wodą, co zapobiegnie ewentualnym otarciom. Następnie należy wciągnąć brodawkę w osłonkę i sprawdzić, czy dziecko dokładnie obejmuje ustami całą końcówkę. Dzięki temu karmienie będzie efektywne.

Masz wklęsłe brodawki? Sprawdź, czy jako młoda mama powinnaś się martwić

Polecamy

Masz wklęsłe brodawki? Sprawdź, czy jako młoda mama powinnaś się martwić

Wklęsłe sutki przysparzają przyszłym mamom wiele pytań. Kobiety z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami martwią się, czy po porodzie ich dziecko odpowiednio uchwyci pierś i czy laktacja będzie przebiegać prawidłowo. Jakie są przyczyny występowania wklęsłych sutków? Co robić, gdy mamy wklęsłe brodawki? Jak karmić dziecko w takiej sytuacji? O wpływie wklęsłych brodawek na karmienie piersią pisze położna, Katarzyna Płaza-Piekarzewska.

Czytaj

Jakie nakładki do karmienia wybrać

Coraz większa świadomość związana z zaletami, jakie płyną (dosłownie) z karmienia piersią, sprawiła, że wzrasta zapotrzebowanie na produkty ułatwiające karmienie i zmniejszające konieczność sięgania po mleka modyfikowane. 

Obecnie na rynku jest wielu producentów nakładek na sutki. Bardzo ważne jest, żeby zawsze wybierać firmy mające certyfikowane produkty niezawierające toksycznych substancji, które można bezpiecznie stosować nawet u najmłodszych dzieci. Osłonki do karmienia powinny być dobrze i indywidualnie dobrane, aby karmienie było efektywne.

Jak dbać o osłonki na sutki

Wszystkie przedmioty, z których korzysta się przy karmieniu niemowląt, należy wyparzyć i umyć po każdym użyciu, aby oczyścić je z resztek mleka. Nakładki do karmienia najlepiej jest płukać w wodzie, a następnie wyparzać. Należy także uważać na ewentualne uszkodzenia, szczególnie gdy u dziecka pojawiają się pierwsze ząbki. Nieodpowiednia pielęgnacja osłonek na sutki może skutkować rozwojem różnego rodzaju drobnoustrojów w ich obrębie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź